PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Konkurs wiedzy ekologicznej szkół podstawowych pt. „Polskie Parki Narodowe"

Poniedziałek, 8 marca 2010 r.
Autor: AKS

Konkurs wiedzy ekologicznej szkół podstawowych pt. „Polskie Parki Narodowe"5 marca w Szkole Podstawowej nr l im. Heleny Marusarzówny w Zakopanem odbył się Konkurs wiedzy ekologicznej pt. „POLSKIE PARKI NARODOWE". W konkursie wzięło udział 13 trzyosobowych drużyn ze szkół podstawowych z powiatu tatrzańskiego: Szkoły Podstawowe nr 1,2,5,7,9 i Katolicka Szkoła Podstawowa z Zakopanego oraz Szkoły Podstawowe z Zębu, Sierockiego, Poronina, Kościeliska, Nowego Bystrego, Rzepiska i Bukowiny Tatrzańskiej.


W czasie konkursu drużyny otrzymały do wykonania następujące zadania:

 1. Test zawierający 21 zadań zamkniętych, 1 otwarte i rebus. 30 pkt.
 2. Uzupełnianie układanki: nazwa parku, logo i położenie na mapie. 23 pkt.
 3. Szukanie błędów rzeczowych, poprawa błędów i zapisywanie złamanych zasad przebywania w parku narodowym w liście Karola Niegrzecznego. 11 pkt.
 4. Rozpoznawanie zdjęć krajobrazów parków i zapis cech charakterystycznych. 11pkt.
 5. Chronione gatunki w parkach narodowych - rozpoznawanie. 13 pkt.
 6. Praca plastyczna - projekt znaczka „Wolontariusz dla Tatr”. 3pkt
 7. Pytania quizowe o TPN. Po 1pkt.

Uczniowie wykazali się szeroką wiedzą o parkach narodowych Polski i wyrównanym poziomem wiadomości. Różnice punktowe były minimalne. O kolejności pierwszych pięciu miejsc zadecydowała dogrywka. Ostatecznie zwycięzcami został zespół ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zakopanem, II miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 w Zakopanem, a III miejsce Szkoła Podstawowa w Sierockiem.

Drużyny biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy, zwycięzcy nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Zakopanem i Urząd Gminy w Poroninie, a nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu książki do pracy z uczniami.

W pracach komisji uczestniczyła Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Zakopanem Pani mgr inż. Danuta Wojnarska oraz Prezes Oddziału LOP w Zakopanem Pani mgr inż. Halina Staszel. Konkurs przygotowała i przeprowadziła Danuta Bielecka ze Szkoły Podstawowej nr l w Zakopanem.

Natomiast kilka dni wcześniej 2 marca w siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego odbył się Konkurs wiedzy ekologicznej pt. „Obszary NATURA 2000 powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego" dla gimnazjów i szkół średnich.

W konkursie wzięło udział 9 trzyosobowych zespołów ze szkół gimnazjalnych.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Gimnazjum w Zębie

II miejsce - Gimnazjum w Szaflarach

III miejsce - Gimnazjum Nowem Bystrem

IV miejsce - Gimnazjum w Sierockiem

W konkursie startowały również drużyny z gimnazjów w Kościelisku, Poroninie, Gliczarowie Górnym, Gimnazjum nr 1 w Zakopanem i Gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem.

W kategorii szkół średnich dwa pierwsze miejsca zajęły zespoły z Liceum Ogólnokształcącego w Zakopanem, a trzecie zajęła drużyna z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Zakopanem.

Drużyny biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy, zwycięzcy nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Zakopanem i Urząd Gminy w Poroninie, a nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu książki do pracy z uczniami.

W pracach komisji uczestniczyła Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Zakopanem Pani mgr inż. Danuta Wojnarska oraz Prezes Oddziału LOP w Zakopanem Pani mgr inż. Halina Staszel. Konkursy przygotowała i poprowadziła Krystyna Kubik Karp.

Zobacz w naszym sklepie:
 • Lampka nocna z parzenicąLampka nocna z parzenicąLampka nocna z naniesionym na kloszu motywem ludowym (po dwóch stronach klosza) w kolorze czarnym, malowanym ręcznie. Klosz w kolorze kremowym. Podstawa lampki...
  120 zł
 • Grafika Folk w ramce IXGrafika Folk w ramce IXGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
  55 zł
 • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
  35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.