PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Konkurs wiedzy ekologicznej szkół podstawowych pt. „Polskie Parki Narodowe"

Poniedziałek, 8 marca 2010 r.
Autor: AKS

Konkurs wiedzy ekologicznej szkół podstawowych pt. „Polskie Parki Narodowe"5 marca w Szkole Podstawowej nr l im. Heleny Marusarzówny w Zakopanem odbył się Konkurs wiedzy ekologicznej pt. „POLSKIE PARKI NARODOWE". W konkursie wzięło udział 13 trzyosobowych drużyn ze szkół podstawowych z powiatu tatrzańskiego: Szkoły Podstawowe nr 1,2,5,7,9 i Katolicka Szkoła Podstawowa z Zakopanego oraz Szkoły Podstawowe z Zębu, Sierockiego, Poronina, Kościeliska, Nowego Bystrego, Rzepiska i Bukowiny Tatrzańskiej.


W czasie konkursu drużyny otrzymały do wykonania następujące zadania:

 1. Test zawierający 21 zadań zamkniętych, 1 otwarte i rebus. 30 pkt.
 2. Uzupełnianie układanki: nazwa parku, logo i położenie na mapie. 23 pkt.
 3. Szukanie błędów rzeczowych, poprawa błędów i zapisywanie złamanych zasad przebywania w parku narodowym w liście Karola Niegrzecznego. 11 pkt.
 4. Rozpoznawanie zdjęć krajobrazów parków i zapis cech charakterystycznych. 11pkt.
 5. Chronione gatunki w parkach narodowych - rozpoznawanie. 13 pkt.
 6. Praca plastyczna - projekt znaczka „Wolontariusz dla Tatr”. 3pkt
 7. Pytania quizowe o TPN. Po 1pkt.

Uczniowie wykazali się szeroką wiedzą o parkach narodowych Polski i wyrównanym poziomem wiadomości. Różnice punktowe były minimalne. O kolejności pierwszych pięciu miejsc zadecydowała dogrywka. Ostatecznie zwycięzcami został zespół ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Zakopanem, II miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 w Zakopanem, a III miejsce Szkoła Podstawowa w Sierockiem.

Drużyny biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy, zwycięzcy nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Zakopanem i Urząd Gminy w Poroninie, a nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu książki do pracy z uczniami.

W pracach komisji uczestniczyła Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Zakopanem Pani mgr inż. Danuta Wojnarska oraz Prezes Oddziału LOP w Zakopanem Pani mgr inż. Halina Staszel. Konkurs przygotowała i przeprowadziła Danuta Bielecka ze Szkoły Podstawowej nr l w Zakopanem.

Natomiast kilka dni wcześniej 2 marca w siedzibie Tatrzańskiego Parku Narodowego odbył się Konkurs wiedzy ekologicznej pt. „Obszary NATURA 2000 powiatu tatrzańskiego i nowotarskiego" dla gimnazjów i szkół średnich.

W konkursie wzięło udział 9 trzyosobowych zespołów ze szkół gimnazjalnych.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Gimnazjum w Zębie

II miejsce - Gimnazjum w Szaflarach

III miejsce - Gimnazjum Nowem Bystrem

IV miejsce - Gimnazjum w Sierockiem

W konkursie startowały również drużyny z gimnazjów w Kościelisku, Poroninie, Gliczarowie Górnym, Gimnazjum nr 1 w Zakopanem i Gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem.

W kategorii szkół średnich dwa pierwsze miejsca zajęły zespoły z Liceum Ogólnokształcącego w Zakopanem, a trzecie zajęła drużyna z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Zakopanem.

Drużyny biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy, zwycięzcy nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Zakopanem i Urząd Gminy w Poroninie, a nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu książki do pracy z uczniami.

W pracach komisji uczestniczyła Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Zakopanem Pani mgr inż. Danuta Wojnarska oraz Prezes Oddziału LOP w Zakopanem Pani mgr inż. Halina Staszel. Konkursy przygotowała i poprowadziła Krystyna Kubik Karp.

Zobacz w naszym sklepie:
 • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
  30 zł
 • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
  55 zł
 • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
  175 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.