PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Przedstawiciele TMR w Zakopanem i gorąca dyskusja o prywatyzacji PKL-u

Czwartek, 8 września 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaWe wtorek w zakopiańskim hotelu Nosalowy Dwór słowackie konsorcjum Tatry Mountain Resorts (TMR) zorganizowało spotkanie, podczas którego zaprezentowano firmę oraz jej plany związane z inwestycjami na terenie Polski. Słowacy zadeklarowali chęć zakupu Polskich Kolei Linowych.


Tatry Mountain Resorts jest liderem w dziedzinie turystyki na Słowacji, posiada hotele oraz duże ośrodki takie jak „Vysoke Tatry”, „Jasna” w Niskich Tatrach, a także od kwietnia br.  Tatralandię. Firma zainwestowała w ciągu ostatnich 4 lat ok. 70 mln euro w inwestycje obejmujące rewitalizację istniejących obiektów i infrastruktury turystycznej oraz budowę nowej.

Słowacy przekonywali, że podobny rozwój możliwy jest także po polskiej stronie, a Tatry mają ogromny potencjał jak całość i tak są postrzegane przez turystów z Europy. Dla nich powinna zostać przygotowana jedna oferta, bez podziału na stronę polska i słowacką.

Firma TMR na przedsięwzięcia zagraniczne, w tym w Polsce, chce przeznaczyć ok. 35 mln euro. Interesują ja także tereny w Republice Czeskiej.
- Nasza firma ma ok. 30 – 40 % klientów z Polski i za tymi klientami chcemy tu przyjść. Jesteśmy zainteresowani PKL-em, choć wiemy, że jest to sprawa delikatna. Dlatego chętnie będziemy współpracować z polskim partnerem. Myślimy tu o miastach i gminach, które są bezpośrednio zainteresowane rozwojem infrastruktury tej spółki i chcą mieć na nią wpływ. W tej kwestii na pewno osiągnęlibyśmy kompromis. Inwestycje w Polsce to dla nas nie tylko biznes, ale także kwestia emocjonalna – deklarował Igor Rattaj, współwłaściciel TMR.

Konsorcjum nie przedstawiło jednak żadnych szczegółów swojej oferty, tłumacząc, że jest jeszcze za wcześnie, a proces prywatyzacji PKL-u jeszcze nie ruszył.

Podczas spotkania pomysł TMR poparł Jan Komornicki, były ambasador Polski na Słowacji, mówiąc o szansach jakie daje taka współpraca i o wspólnych ideach organizacji mistrzostw świata i olimpiady zimowej.

Propozycja Słowaków zbudziła jednak spore kontrowersje. Radny Leszek Dorula podkreślał, że Rada Miasta zakopane stoi na stanowisku, by PKL pozostał w polskich rękach. – Jest to spółka niezmiernie dla nas ważna. Każdy kto ją kupi, będzie jednocześnie decydował o naszym regionie, chcemy więc by byli to Polacy. Ze Słowakami widzimy oczywiście możliwości współpracy w różnych dziedzinach, ale nie w kwestii PKL-u.
Natomiast  radny Andrzej Hyc zwrócił uwagę, ze PKL-em interesują się także polscy inwestorzy.

Na te protesty próbowali odpowiadac przedstawiciele TMR.
- My przynosimy kapitał i wiedzę. PKL może zostać polską firma, jej akcje na giełdzie będą mogli kupować Polacy, a forma naszego udziału może być różna, trzeba ustalić reguły – przekonywał Igor Rattaj.
- Tylko współpraca daje wyniki. Możemy pomóc w rozwoju tego regionu. Jeśli udało się to nam na Słowacji, to uda się i tutaj – mówił z kolei prezes TMR Bohuš Hlavatý.

Na istotne trudności formalno-prawne związane z prywatyzacja PKL-u wskazywał z kolei radny powiatowy i były burmistrz Zakopanego Piotr Bąk.
- W tej chwili jest to dzielenie skóry na niedźwiedziu, bo kwestia prywatyzacji jest odległa. Ministerstwo Infrastruktury może mieć problem z przekształceniem własnościowym terenów należących do PKL-u a znajdujących się w parku narodowym, który jest obszarem specjalnej ochrony. Ponadto są to także tereny wywłaszczone niegdyś pod utworzenie TPN-u i muszą one pozostać w rękach skarbu państwa, inaczej dawni właściciele będą moli zgłaszać swoje roszczenia. Sprzedaż PKL-u nie ma też ekonomicznego sensu, nie jest to bowiem spółka przynosząca straty, a wręcz przeciwnie - inwestująca, budująca nowe stacje. W rejonie Kasprowego ten rozwój jest organiczny, ale to nie wina spółki tylko przepisów i w tym względzie prywatyzacja nic nie zmieni – argumentował.

W spotkaniu wziął udział także burmistrz zakopanego Janusz Majcher, który w lipcu br. wraz z włodarzami pozostałych gmin, na terenie których znajdują się obiekty PKL-u, zadeklarował chęć zawiązania konsorcjum mającego wspólnie z inwestorem strategicznym wykupić udziały w spółce.
- Prywatyzacja PKL-u nie jest tematem nowym. Przygotowujemy się, chcemy być na nią gotowi i mieć na nią wpływ, Rozmawiamy ze Słowakami, bo zgłosili się pierwsi. Możemy rozmawiać także z innymi inwestorami. Czekamy także na odpowiedź z Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, od której mogłaby pochodzić część funduszy – mówił burmistrz.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.