PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2012 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Wiadomości

Pielgrzymka z Kościoła Świętego Krzyża w Zakopanem na Giewont

Wtorek, 21 sierpnia 2012 r.
Autor: Maciej Bętkowski

fot. Maciej Bętkowski19 sierpnia 2012 roku odbyła się tradycyjna Pielgrzymka na Giewont w 111 rocznicę poświęcenia Krzyża na Giewoncie. O godzinie 9-tej pielgrzymi uczestniczyli we Mszy Świętej w Kościele Świętego Krzyża w Zakopanem, którą odprawili: Ksiądz Proboszcz Mariusz Dziuba i Ksiądz Proboszcz Parafii z Poronina Stanisław Parzygnat.


Piękne, okolicznościowe kazanie wygłosił Ksiądz Prałat Stanisław Szyszka, który między innymi powiedział: Krzyż jest z nami od tysiąca lat – obecny w pradawnych kryptach, na romańskich portalach, wspaniałych ołtarzach gotyku i baroku, towarzyszy i tłumnie wypełnia cmentarze, robiąc szczególne wrażenie tam, gdzie jednakowe mogiły aż po horyzont przypominają o walce lub zbrodni, "Bo wolność krzyżami się mierzy...". Obecny na dawnych herbach i pieczęciach, bardzo prędko trafił pod strzechy prywatnych domostw, gdzie pozostał do dziś, jako ktoś bliski, dodający otuchy i zachęcający do wytrwania. Sojusznik w ciemnych latach zaborów, wojen i komunistycznego ucisku. Tak oczywisty, że chwilami zapomniany. Dziś coraz częściej (na szczęście przez znikomą mniejszość) wyśmiewany i lżony. Jak wówczas w drodze na Golgotę. A i tak o wiele bezpieczniejszy niż na świecie, gdzie rozpasany dobrobyt, każe go usuwać z miejsc publicznych i masowej wyobraźni. W polskiej przestrzeni krzyż to wielki pomost między przeszłością i przyszłością. Znak czasów i symbol dziejów, których nie można zrozumieć bez Chrystusa. Od szczytu Giewontu po świątynie Trójmiasta, z przejmującym grobem w kościele św. Brygidy.

Po Mszy św. pielgrzymi zebrali się przy krzyżu koło Pustelni Świętego Brata Alberta i stąd wyruszyli niebieskim szlakiem na Giewont. Pielgrzymkę prowadził Ksiądz Proboszcz Mariusz Dziuba. W czasie Pielgrzymki pielgrzymi wspólnie odmawiali modlitwy, Różaniec i Drogę Krzyżową. Wędrowanie pod górę było trudne, bo było bardzo gorąco. Tradycyjnie w schronisku na Hali Kondratowej mieliśmy półgodzinny odpoczynek. Po odpoczynku i odmówieniu kolejnej stacji Drogi Krzyżowej, dalej, na szczyt Giewontu wyruszyły 162 osoby. Pielgrzymka była bardzo dobrze przygotowana i poprowadzona. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego; Tadeusz Jakubiak i Franciszek Łukaszczyk Jużyk, za co pielgrzymi byli im bardzo wdzięczni.

Wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i przeprowadzenia Pielgrzymki, która była ważnym wydarzeniem w życiu religijnym Zakopanego i Podhala, należą się słowa podziękowania i uznania. Serdeczne Bóg zapłać wszystkim za włożoną pracę i wysiłek organizacyjny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.