PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Otwarcie Muzeum Małkowskich oraz harcówki w Gimnazjum nr 1

Środa, 23 stycznia 2013 r.
Autor: J.D.K.

fot. Archiwum Gimnazjum nr 1 w Zakopanem18 stycznia 2013 był niewątpliwie wielkim świętem w Gimnazjum nr 1 w Zakopanem. Zostało otwarte muzeum poświęcone życiu i działalności patronów szkoły - Olgi i Andrzeja Małkowskich oraz harcówka. Gośćmi szkoły byli: burmistrz Mariusz Koperski, Bożena Solańska - radna i długoletnia harcerka ZHP oraz radny Maciej Rzankowski. Z pewnością największą radość sprawiła obecność druhny Krystyny Małkowskiej, na stałe zamieszkałej w Anglii wnuczki Olgi i Andrzeja, dziennikarki i pisarki, działaczki polonijnej i harcerskiej.


Obecni byli również członkowie Stowarzyszenia Muzeum Harcerskie im. Olgi i Andrzeja Małkowskich, druh Marian Antoniuk - komendant Hufca Podhalańskiego ZHP wraz z harcerzami, drużynowa Dorota Barnaś-Sarna, nauczyciele szkoły i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Ważne miejsce w uroczystości mieli harcerze Drużyny im. Olgi i Andrzeja Małkowskich, która działa przy gimnazjum. To oni poświęcili tydzień ferii, aby wyremontować i urządzić harcówkę, oczywiście pod czujnym okiem druhny Doroty, a dzięki funduszom przekazanym przez dyrektora szkoły Mirosława Sperę.

Ekspozycja muzealna jest dziełem Lesława Dalla - historyka i instruktora harcerskiego, który w muzeum zgromadził pamiątki po Oldze i Andrzeju Małkowskich, kiedyś udostępnione w placówce przy Drodze do Rojów. Na kilka lat uśpione, znowu mogły ujrzeć światło. Druhna Krystyna była bardzo wzruszona, oglądając przedmioty niegdyś należące do Jej Babci i Dziadka. 

Kolejnym punktem uroczystości było otwarcie harcówki i kominek przygotowany przez druha Mariana. Harcerze przypomnieli działalność Olgi i Andrzeja Małkowskich; nie mogło zabraknąć piosenek harcerskich, do których śpiewania ochoczo włączyła się druhna Krystyna oraz pozostali goście. Następnie wszyscy obejrzeli wystawę obrazującą życie i działalność Twórców Polskiego Harcerstwa. 

Szkolna uroczystość rozpoczęła się na cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej, gdzie na grobie Patronów gimnazjum zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalono znicze, oczywiście z udziałem harcerzy z pochodniami.

Ten niezwykły dzień zakończył się strawą dla ciała, a największe wzięcie miały moskole, które zniknęły z talerzy w ciągu kilku minut. 

Dyrekcja gimnazjum i pracownicy serdecznie dziękują gościom za przybycie. W murach szkoły chętnie widziani będą wszyscy, którzy zechcą zwiedzić muzeum i zapoznać się z szeroką działalnością Gimnazjum nr 1 im. Olgi i Andrzeja Małkowskich w Zakopanem.

Obszerna foto-relacja na stronie: http://www.g1zakopane.szkolnastrona.pl/index.php?p=new&idg=mg,27&id=759&action=show

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.