PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Pogrzeb Marianny Popiełuszko Matki Patrona szkoły

Sobota, 30 listopada 2013 r.
Autor: mgr Agnieszka Salnikow - dyr Gimnazjum nr 3

Pogrzeb Marianny Popiełuszko Matki Patrona szkoły23 listopada 2013r., siedmioosobowa delegacja uczniów Gimnazjum nr 3 im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Zakopanem wraz z p. dyrektor Agnieszką Salnikow, katechetą ks. Maciejem Golasem i Teresą Bachleda-Kominek (autorką tekstu hymnu szkoły) wzięła udział w uroczystościach pogrzebowych Marianny Popiełuszko Matki Patrona szkoły. Mszy św., w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła, przewodniczył abp Edward Ozorowski, metropolita białostocki. Eucharystię koncelebrowali m.in. kard. Kazimierz Nycz i abp Sławoj Leszek Głódź. Obecny był również były prezydent Lech Wałęsa, przedstawiciele rządu RP oraz Sejmu i Senatu, a także delegacje NSZZ "Solidarność" z całego kraju. Po Mszy św. trumnę zmarłej przeniesiono na cmentarz w Suchowoli. Tysiące ludzi uczestniczyło w kondukcie. Podczas drogi wierni śpiewali litanię do bł. ks. Jerzego Popiełuszki.


W marszu żałobnym uczestniczyły liczne poczty sztandarowe. Między nimi delegacja Gimnazjum nr 3 w Zakopanem i Solidarność Zakopiańska Nauczycieli. Na cmentarzu, po modlitwach przed grobem zmarłej, odczytano kondolencje przesłane przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Marianna Popiełuszko - Mama bł. ks. Jerzego zmarła 19 listopada w Szpitalu Miejskim w Białymstoku w wieku 93 lat.

Urodziła się na wsi, na Białostocczyźnie w 1920 r. Wyszła za mąż w wieku 22 lat. W czasie wojny urodziła pięcioro dzieci, z których dwoje umarło - córeczka, która nie miała dwóch lat i syn Jerzy - kapłan i męczennik.

I właśnie z powodu syna - księdza, duszpasterza, który stał się symbolem oporu w ponurych czasach PRL, męczennika systemu totalitarnego - stała się osobą znaną, ikoną porażonej cierpieniem matki, która jednak przebacza oprawcom.

W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński za "wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej", odznaczył Mariannę Popiełuszko Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Imię bł. ks. Jerzego Popiełuszki nasze gimnazjum otrzymało 19 października 2011 roku. Czujemy się związani z przesłaniem księdza Jerzego. Uczestnicząc w uroczystościach pogrzebu Marianny Popiełuszki chcieliśmy oddać cześć i szacunek Matce tak wielkiego, a skromnego człowieka, jakim był jej Syn.

 Wyrażamy wdzięczność Zarządowi Regionu Małopolskiej "Solidarności" za to, że wraz z delegacją związkową mogliśmy odbyć tak daleką podróż z Krakowa na ziemię białostocką i uczestniczyć w ostatniej drodze Marianny Popiełuszko.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.