PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2014 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Zakopane

Wiadomości

Urodziny "Turlików"

Środa, 5 listopada 2014 r.
Autor: Miranda Gołębiowska – Exner

Urodziny "Turlików"Zespół „Turliki” powstał w 1997 roku.Początkowo zgromadził dzieci z wielu zakopiańskich parafii tylko (jak się wówczas wydawało) na jeden występ. Miały one chóralnym śpiewem powitać Ojca Świętego Jana Pawła II pod Krokwią a potem prowadzić śpiewy liturgiczne. Po udanym występie i po ochłonięciu z emocji niektórzy zapragnęli, aby rozpoczęte przez dzisiaj już świętego Jana Pawła II dzieło było kontynuowane. Wielu wówczas zastanawiało się nad powodzeniem tego przedsięwzięcia, zwłaszcza, że kierować nim miała bardzo młoda, a zatem jeszcze niedoświadczona, absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej – Ewa Sterczyńska.


Jednak nabyty od wielu profesorów profesjonalizm, z domu wyniesiona pracowitość oraz zmysł organizacyjny  świeżo upieczonej dyrygentki pozwoliły, że od tamtego czasu minęło już siedemnaście lat, w ciągu których „Turliki” zaśpiewały setki koncertów w Polsce i za granicą, towarzyszyły śpiewem i graniem wielu ważnym osobistościom, brały udział w dziesiątkach festiwali  - wszędzie godnie reprezentując Zakopane i cały region podhalański.

Przez cały  czas istnienia Prowadząca zespół dbała o jego stały rozwój artystyczny i ciągłe poszerzanie i wzbogacanie repertuaru. Nawiązywała współpracę z najlepszymi w kraju specjalistami od emisji głosu i śpiewu chóralnego (takimi jak prof. E. Wtorkowska), wybitnymi muzykami i twórcami ludowymi.
Efektem tej pracy stał się niezwykle bogaty i różnorodny repertuar obejmujący nie tylko muzykę góralską (z obu stron Tatr), ale również utwory klasycznych kompozytorów polskich i obcych od renesansu po wiek XX i muzykę rozrywkową.

W sobotę 25. X 2014 roku po wspólnej Mszy Świetej i modlitwie różańcowej w kościele św. Krzyża w Zakopanem zespół zaprezentował  „Koncert Urodzinowy”. Śpiewane utwory -  przez dziewczyny w różnym wieku i w odmiennych składach, gdyż w tym roku, co warto podkreślić, spotkały  się na wspólnej scenie już dwa pokolenia! – stanowią bardzo interesujący pod względem brzmienia i zróżnicowania materiał muzyczny.

Niezwykłą radość jako śpiewaczce (ale i pedagogowi śpiewu) sprawiło mi zaproszenie do udziału w urodzinowym koncercie „Turlików”.  Jako solistka i pracująca w Filharmoni  krakowskiej po raz pierwszy w życiu śpiewałam z góralskim zespołem, który  znakomicie poradził sobie z klasycznymi utworami C. Francka czy W. A. Mozarta!

Po koncercie miało miejsce wspólne, rodzinne spotkanie, na którym  doświadczyłam  również, że  zespół stanowi jedną wielką rodzinę, łączącą dzieci i rodziców, współpracujących muzyków i opiekunów. Wspólne wyjazdy, warsztaty, praca, ale również zabawa, zwiedzanie świata i rozwiązywanie bieżących problemów- niezwykle integrują wszystkich i przekładają się na poziom artystyczny zespołu.

 Od czasów przeczytania Na skalnym Podhalu – Kazimierza Przerwy-Tetmajera, nie dostałam tak interesującej lekcji góralskiej kultury. W ciągu  dwóch dni spędzonych z gościnnymi „Turlikami” i ich Dyrygentką, dowiedziałam się mnóstwa  interesujących rzeczy dotyczących niuansów w wykonawstwie i różnorodności muzyki góralskiej, a także zobaczyłam z bliska, jak ogromne są możliwości wokalne dzieci, pod warunkiem, że są dobrze i wszechstronnie kształcone.

Życzę całej Turlikowej Rodzinie i  Pani Ewie Sterczyńskiej wielu artystycznych  sukcesów, niewyczerpanego źródła pomysłów i inspiracji w tej niezwykle ważnej i bardzo trudnej pracy! Gratuluję wszystkim serdecznie wspaniałych siedemnastych urodzin i niecierpliwie czekam na następne koncerty „Turlików”!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość...
    130 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał...
    50 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.