PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Wiadomości

Kongres Kultury Regionów

Wtorek, 29 września 2015 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Kongres Kultury RegionówW Nowym Sączu, w Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w dniach 22-24 września br. miał miejsce pierwszy Kongres Kultury Regionów – spotkanie regionalistów, twórców kultury, etnografów i etnologów. Kongres zorganizowany pod patronatem honorowym prof. Małgorzaty Milanowskiej - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz JM prof. Wojciecha Nowaka - rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego miał na celu nobilitowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego jako „czynnika zbliżenia, wymiany i wzajemnego zrozumienia między ludźmi”.


Polska dopiero w 2011 roku ratyfikowała Konwencję UNESCO z 2003 roku w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa narodowego. Na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa narodowego znajduje się obecnie siedem elementów naszego dziedzictwa, w tym zgłoszony przez zakopiański oddział Związku Podhalan sposób wytwarzania i gry na kozie (dudach podhalańskich). Do tej pory na międzynarodową listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO nie został wpisany żaden element naszej kultury. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Jan Adamowski z UMCS w Lublinie, przewodniczący Rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO przy MKiDN. W trakcie Kongresu Kultury Regionów debatowano nad czterema zasadniczymi problemami: 1.Tożsamością (psychologicznym i socjologicznym rozumieniem znaczenia dziedzictwa dla rozwoju człowieka, jego ,poczucia przynależności, godności, otwartości, tolerancji i kreatywności) 2. Przedmiotem ochrony (dokumentacja, odtwarzanie, edukacja i upowszechnianie) 3. Potencjałem (aspekt promocyjny, fuzje z innymi dziedzinami życia społecznego i gospodarczego). 4. Przedmiotem reinterpretacji (tw…córy i stowarzyszenia twórcze, zespoły regionalne, rzemieślnicy itp.)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.