PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

"Reduta Żeromskiego" - wystawa autorstwa Barbary Wachowicz

Niedziela, 6 maja 2012 r.
Autor: AKS

"Reduta Żeromskiego" - wystawa autorstwa Barbary WachowiczBurmistrz Miasta Zakopane i Miejska Galeria Sztuki im. Władysława Hr. Zamoyskiego w Zakopanem zapraszają na uroczysty wernisaż otwierający wystawę autorstwa Barbary Wachowicz "Reduta Żeromskiego " poświęconą Prezydentowi Rzeczypospolitej Zakopiańskiej - 6 maja o godz. 16.00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, ul. Krupówki 41.


Wernisaż z udziałem:  Hm. Krzysztofa Jakubca w roli autora „Syzyfowych prac”, Młodzieży Liceum im. Oswalda Balzera i Zespołu Szkół im. Władysława Zamoyskiego.

Najpiękniejsze utwory góralskie gra Muzyka Tomasza Skupnia.

Gościnnie wystąpią dzieci ze Szkoły im. Stefana Żeromskiego w Górach Świętokrzyskich.

 

Wystawa będzie prezentowana w dniach 6 - 31 maja od wtorku do piątku w godzinach 10:00 – 17:00, soboty i niedziele 10:00 – 14:00.


„Reduta Żeromskiego” to pierwsza tego typu ekspozycja ikonograficzna ukazująca życie, twórczość, pejzaże autora „Przedwiośnia”. Demonstrujemy wszystkie najwybitniejsze zdjęcia i portrety Stefana Żeromskiego od ucznia kieleckiego gimnazjum po kres żywota. Prezentujemy zdjęcia ludzi mu bliskich, rodziny, przyjaciół – pierwowzorów postaci i bohaterów młodości takich jak: Kościuszko, Mickiewicz, Chopin, Sienkiewicz, Prus, a także najsławniejsze postaci zakopiańskie wpisane w życie autora „Popiołów” ze Stanisławem Witkiewiczem, Władysławem Matlakowskim, Władysławem Zamoyskim i Janem Krzeptowskim-Sabałą na czele.

Przedstawiamy pejzaże utrwalone w twórczości Żeromskiego od „najściślejszej Ojczyzny” w Górach Świętokrzyskich poprzez Warszawę, Sandomierskie, Podlasie, po wybrzeże morskie, a także pejzaże i znaki pamięci z Włoch i Szwajcarii.

Pejzaże tatrzańskie opisane przez Żeromskiego i miejsca, w których Żeromski mieszkał w Zakopanem w latach 1892 – 1921 prezentuje sekwencja fotograficzna autorstwa Roberta Gąsienicy z firmy Ksero – Copy.

Konsultacja – Hm. Lesław Dall.

Pod Tatrami Żeromski pracował m.in. nad takimi arcydziełami jak „Ludzie bezdomni”, „Popioły”, „Uroda Życia”. Z inicjatywy Żeromskiego powstała sławna biblioteka nosząca od 1965 roku Jego imię. Zakopane było niezwykle ważnym rozdziałem w życiu ukochanego syna – „Złotego Skauta” – Adasia Żeromskiego.

Zamieszczamy unikatowe wydania dzieł pisarza, reprodukcje rękopisów, ilustracje do utworów. Komentarzem do ikonografii są cytaty z listów, Dzienników, utworów pisarza.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Ludowe etui na tablet VILudowe etui na tablet VILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31...
    60 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.