PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

„Moje ostatnie słowo”

Czwartek, 8 maja 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Moje ostatnie słowo”Muzeum Tatrzańskie serdecznie zaprasza na promocję książki Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej „Moje ostatnie słowo”. Spotkanie promocyjne odbędzie się w dniu 8 maja (czwartek) o godzinie 18.00 w Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza w willi Koliba, ul. Kościeliska 18. Gościem honorowym wieczoru będzie Stanisław Apostoł.


Bohaterką spotkania jest niezwykła kobieta. Góralka. Żołnierz Konfederacji Tatrzańskiej. Poetka. Jadwiga Apostoł-Staniszewska urodziła się 22 XII 1913 w Nowym Targu, zmarła 2 II 1990. Nauczycielka (Seminarium Nauczycielskie w Nowym Targu 1934), uczyła w szkole podstawowej w Nowogródku (1934-39). Po wybuchu II wojny światowej wróciła do Nowego Targu. W czasie okupacji niemieckiej uczestniczyła od października 1939 r. w podziemnym ruchu oporu, najpierw w Nowym Targu przy organizowaniu potajemnych przerzutów Polaków przez Słowację i Węgry do armii polskiej na Zachodzie. W 1941 była współtwórczynią Konfederacji Tatrzańskiej i sekretarzem jej Placówki Naczelnej, a także redaktorką jej podziemnego czasopisma "Na Placówce" (1941). Aresztowana przez gestapo 22 VIII 1942, przeszła przez więzienie w zakopiańskim "Palace", a od XII 1942 do 1945 była więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, Ravensbrück i in. Po wojnie, w maju 1945, powróciła do Nowego Targu. Jesienią 1946 r. była współorganizatorką Podhalańskiego Uniwersytetu Ludowego w Szaflarach i następnie prowadziła go do maja 1949, kiedy władze zlikwidowały tę placówkę oświat., a Jadwiga została skazana na 5 lat więzienia. Po 8 miesiącach zwolniono ją dzięki amnestii. Wyjechała wtedy do Szczecina, gdzie ukończyła technikum budowlane i pracowała w budownictwie. W 1964 wyszła za mąż za Ludwika Staniszewskiego. W 1985 powróciła na stałe do Nowego Targu.

O Jadwidze Apostoł-Staniszewskiej będzie opowiadał jej bratanek, Stanisław Apostoł, który wydał książkę w 100-lecie urodzin swojej ciotki. Po spotkaniu będzie można zakupić książkę wraz z okolicznościową płytą DVD.

 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą...
    160 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.