PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

13 dziecięcych zespołów góralskich powalczy o Złote Kierpce

9–11 maja 2014 r.
Autor: Maciej Stasiński

13 dziecięcych zespołów góralskich powalczy o Złote Kierpce13 dziecięcych zespołów góralskich weźmie udział w V Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „O Złote Kierpce”, który odbędzie się w dniach od 9 do 11 maja w Zakopanem. W imprezie wezmą udział dziecięce zespoły góralskie z całego Podhala, które przygotowały program widowiskowo – taneczny pokazujący scenki z dawnego wiejskiego zywobycia na Podhalu. Dwudniowe występy w kinie „Sokół” poprzedzą uroczyste korowody, które rozpoczną się o godz. 10.00 pod budynkiem „Jutrzenka” w Parku Miejskim i przejdą przez Krupówki. Trzeciego dnia dowiemy się, kto zdobył Złote, Srebrne i Brązowe Kierpce.


„Organizacja tego Festiwalu ma niebagatelny wpływ na kształtowanie młodego pokolenia górali i co roku spotyka się z wielką aprobatą środowisk regionalnych.  Przewodnicząca jury festiwalu wybitna muzykolog i znawczyni folkloru góralskiego pani Aleksandra Szurmiak – Bogucka oceniła, że „organizacja festiwalu jest ze wszech miar konieczna dla pobudzenia i podtrzymywania podhalańskiego ruchu regionalnego” – przypomniał inicjator i organizator festiwalu Szymon Bafia.

W piątek na scenie kina Sokół wystąpią kolejno zespoły: Zornicka z TCKiS Jutrzenka, Prymni z Ponic, Mali Hyrni z Nowego Targu, Zornica z TCKiS Jutrzenka, Krzesani ze Spytkowic, Małe Podhale z Jurgowa. W sobotę w szranki staną grupy: Mali Białcanie z Białki Tatrzańskiej,  Odrowązianie z Odrowąża, Mali Śwarni z Nowego Targu, Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej, Jaferniocek z Ostrowska,  Robcusie z Rabki – Zdroju i  Polany z Kościeliska. Na niedzielę 11 maja o godz. 10.00 w „Jutrzence” zaplanowano ogłoszenie wyników i rozdanie nagród.

Festiwal „o Złote Kierpce” jest największym wydarzeniem regionalnym skierowanym do dzieci w naszym powiecie.  Festiwal stanowi eliminacje do Karpackiego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce - Zdroju. Laureaci wystąpią też w wakacje na scenie Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w ramach koncertu „Mali Górale”.

Tatrzański Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych „o Złote Kierpce”, nawiązuje w swojej formule do Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. To na tym festiwalu młodzi górale zdobywają sceniczne doświadczenie, które owocuje coraz to wyższym poziomem prezentacji. W przyszłości to oni będą rywalizować o „Złotą Ciupagę”. Również kierownicy zespołów, którzy po występach konsultują swoje osiągnięcia ze specjalistami z dziedziny folkloru, mogą zdobywać większe doświadczenie, oraz mogą porównać swoje doświadczenia z innymi kierownikami zespołów.
Co roku w festiwalu „O Złote Kierpce” bierze udział blisko 400 dzieci.
Głównym organizatorem dziecięcego festiwalu jest Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” przy współpracy z Biurem Promocji Zakopanego,  Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ i Tatrzańską Agencją Rozwoju Promocji i Kultury. Nagrody rzeczowe ufundował Tatrzański Park Narodowy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria...
    145 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My...
    40 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.