PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

„Ku Tatrom się wrócę… Z Hiszpanii do Zakopanego. Życie i dzieło Mariana i Jadwigi Maurizio”

Piątek, 29 maja 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

„Ku Tatrom się wrócę… Z Hiszpanii do Zakopanego. Życie i dzieło Mariana i Jadwigi Maurizio”Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem oraz Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie mają zaszczyt zaprosić na Konferencję popularnonaukową towarzyszącą wystawie „Ku Tatrom się wrócę… Z Hiszpanii do Zakopanego. Życie i dzieło Mariana i Jadwigi Maurizio”. 29 maja 2015 (piątek), godz.10:00 Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, (filia Muzeum Tatrzańskiego) Zakopane, ul. Zamoyskiego 25.


Życie i dzieło Mariana Maurizio Abramowicza (1905-1996), taternika, pisarza, poety i fotografa, z zawodu inżyniera rolnictwa a z konieczności losu i emigranta oraz jego żony, Jadwigi Maurizio (1910-2000), wybitnej tłumaczki, mogłyby posłużyć za gotowy (i doskonały) materiał na scenariusz filmowy. Stąd konferencja „Ku Tatrom się wrócę… Z Hiszpanii do Zakopanego”, towarzysząca wystawie pod tym samym tytułem, stwarza okazję do przywrócenia należnej pamięci o dwojgu wybitnych, lecz dziś zapomnianych postaciach. Marian i Jadwiga w równym stopniu związali swoje życie z Krakowem i Zakopanem jak i z odległą Hiszpanią, a zwłaszcza z Barceloną. Dziś przyglądamy się im z perspektywy otwartych granic i unijnej współpracy państw i narodów. Celem sesji jest nakreślenie szerszego, historycznego, społecznego i kulturowego tła działań, jakie ponad pół wieku temu podjęli w Hiszpanii Marian i Jadwiga Maurizio.

Jacek Kukuczka, Piotr Worytkiewicz

PROGRAM KONFERENCJI:
29 maja 2015 (piątek) 10.00 – 11.00 rozpoczęcie konferencji – powitanie gości.
• Anna Wende-Surmiak, Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego
„Słowo wstępne”, czyli spotkanie z Hiszpanią u boku „Dzika”
• Róża Thun, Posłanka do Parlamentu Europejskiego
Marian Maurizio - czy po prostu „Wuj Dzik”
• Ann Bofill Shanly, gość honorowy, Hiszpania
Wspomnienie o Marianie i Jadwidze Maurizio
• Henryk Woźniakowski, Prezes Zarządu Społecznego Instytutu Wydawniczego „Znak”
Marian Maurizio Abramowicz. Szkic do portretu.
11.00 – 12.00 Panel przedpołudniowy: „Polska. Kraków i Zakopane”
1. Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska (Rzecznik Prasowy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce)
Krakowska rodzina Mauriziów 
Rodzina Mauriziów przybyła do Krakowa z Gryzonii w Szwajcarii w XIX wieku. Nestor rodu Parys, założył w Krakowie cieszącą się niezwykłą popularnością cukiernię. Mauriziowie byli ewangelikami, aktywnymi członkami parafii ewangelickiej w Krakowie. Do takiej rodziny został przyjęty Marian, w takim środowisku dorastał, a skomplikowane losy rodziców, miały decydujący wpływ na jego przyszłość... Wystąpienie będzie miało na celu przedstawienie historii rodziny Mauriziów i zaznaczenie działalności w przestrzeni Miasta Krakowa.
2. Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem)
Szkice z historii narciarstwa i taternictwa w międzywojennym Zakopanem.
Prezentacja wybranych sylwetek ze środowiska Zakopanego lat 20. i 30. XX wieku. Ukazanie życiorysów postaci związanych ze stolicą Tatr, umożliwi choć po części oddanie ducha tamtej epoki.
3. dr Ilona Narębska (Uniwersytet w Alicante, Hiszpania) Jadwiga Maurizio – uznana, nieznana, znajoma. Tłumaczka Lema.
Jadwiga Maurizio jest znana w Hiszpanii przede wszystkim jako tłumaczka Stanisława Lema, choć pierwszy przekład jej autorstwa to Szkice o Szekspirze Jana Kotta, wydane jeszcze w czasach dyktatury generała Franco. Jest wówczas jedną z niewielu kobiet tłumaczących literaturę polską na hiszpański. Niebywała jakość przekładów świadczy o ogromnej erudycji, kreatywności oraz talencie lingwistycznym Jadwigi Maurizio. A fakt, że Lem był, i jest, tak chętnie czytany w Hiszpanii, to po części zasługa talentu translatorskiego Polki.

12.00 – 12.20 Dyskusja (pytania do prelegentów i gości, uwagi, etc.)

12.20 – 12.45 Przerwa kawowa

12.45 – 14.10 Panel popołudniowy: „Hiszpania. Tam i z powrotem”
4. prof. Barbara Obtułowicz (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie)
Zarys związków polsko-hiszpańskich od średniowiecza po czasy współczesne
Chociaż Polska i Hiszpania należą do państw pogranicza kulturowego, położonych na dwóch przeciwległych krańcach Europy (dzisiejszej Unii Europejskiej) przedstawiciele obydwu narodów nieustannie odkrywali się nawzajem. Celem mojego wystąpienia jest uświadomienie słuchaczom, że Jadwiga i Marian Maurizio przybyli do kraju, o którym poprzednie pokolenia Polaków wiedziały już całkiem sporo. Również i dla nich nie była to tierra incognita, a jednocześnie ziemia pachnąca egzotyką i tajemnicą.
5. Martyna Rabajczyk (Uniwersytet Jagielloński)
Podróżnicy i turyści. Polskie odkrywanie Hiszpanii w latach 1900-1939
Od chwili otwarcia linii kolejowej z Madrytu do Irúnu w latach 60. XIX wieku liczba podróżników odwiedzających Hiszpanię stale rosła. Rosła również liczba Polaków, którzy najczęściej ze stolicy Francji podróżowali na Półwysep Iberyjski. W moim wystąpieniu chcę odpowiedzieć na pytanie czym się kierowali podejmując podróż do Hiszpanii, jak ona przebiegała oraz jaki obraz tego kraju utrwalili w swoich wspomnieniach.
6. Jacek Kukuczka (Muzeum Etnograficzne w Krakowie)
Szkice z Hiszpanii. Marian Maurizio Abramowicz - fotograf w terenie.
Hiszpania to niezwykle fotogeniczny kraj. Za Pirenejami, gdzie wg niektórych leży cały rozległy kontynent, wszystko wydaje się nieco inne niż w bliskiej nam Europie. Stąd, w pewnym sensie, fotografować Hiszpanię przychodzi łatwo, lecz znacznie trudniej, gdy zdjęcia mają cokolwiek istotnego przekazać. Maurizio opowiedział o niej po swojemu, unikając uproszczeń i przerysowań. Spotkanie z jego fotografią to jak czytanie zapisków w osobistym dzienniku.
7. Piotr Worytkiewicz (Muzeum Etnograficzne w Krakowie)
Spotkania z Marianem i Jadwigą Maurizio. Przyczynek do biografii.
Marian i Jadwiga Maurizio, to postaci nieprzeciętne, a jednocześnie szerzej nikomu nieznane. Od 1948 roku aż do ostatnich chwil życia mieszkali w Barcelonie, gdzie prowadzili „dom otwarty” dla Polaków przybywających do Hiszpanii, w czasach kiedy podróżowanie do tego kraju nie było sprawą prostą…. Tam też powstały wiersze Mariana Maurizio pisane gwarą jak i wspomnienia z Zakopanego.

14.10 – 15.10 Dyskusja. Podsumowanie konferencji.
– opcjonalnie: kuratorskie oprowadzanie po wystawie

16.30 – 18.30  Zapraszamy na spacer po Zakopanem śladami Mariana i Jadwigi Maurizio. Zbiórka przed „Restauracją Zakopiańską”, ul. Jagiellońska 18 (m.in. wizyta w willi Pod Jedlami, cmentarz Na Pęksowym Brzysku).

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.