PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Kolędowanie z muzyką Rodziny Lassaków "Heliosów”

Wtorek, 2 lutego 2016 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Kolędowanie z muzyką Rodziny Lassaków "Heliosów”Burmistrz Miasta Zakopane i Parafie Zakopiańskie zapraszają na VII edycję Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych: Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodził. 2 lutego 2016 roku o godz. 19.00 w kościele Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki 1a odbędzie się Msza św. i kolędowanie z tradycyjną muzyką Rodziny Lassaków "Heliosów”z Zakopanego. Podczas koncertu będzie można usłyszeć kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala. Wstęp wolny.


Wystąpią:
Halina Maciata - Lassak i Tomasz Lassak z córkami Kasią i Anią,
Janina i Janusz Lassak z córkami Heleną i Michaliną
oraz Stanisław Maciata.

Rodziny Lassaków i Maciatów kontynuują wielopokoleniowe tradycje muzykowania. Te dwa góralskie rody połączyły się rodzinnie podwójnie. Dwóch braci Lassaków – ,,Heliosów’’ ożeniło się z dwiema siostrami z domu Maciata. Każda rodzina ma po dwie córki w podobnym wieku, którym przekazują tradycje góralskiego śpiewu, tańca, gry na skrzypcach i na innych instrumentach podhalańskich.  Obie rodziny są laureatami wielu wydarzeń kulturalnych, m.in. Konkursu Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Wygrali też Konkurs Kapel w Chicago. Rodzina Lassakow została również nagrodzona na przeglądzie zespołów i grup rodzinnych ,,Przednówek w Polanach’’ w Kościelisku. Występowali też w Operze Góralskiej – ,,Jan Paweł II na Podhalu’’. Janusz Lassak -  jest muzykantem i nauczycielem muzyki góralskiej oraz technikiem budowlanym. Był on laureatem wielu konkursów i przeglądów w kraju i za granicą. Na Festiwalu„Na Góralską Nutę” w Chicago trzykrotnie z rzędu zdobył I miejsce i został uhonorowany nagrodą specjalną „Złóbcokami”. Ostatnio zdobył Nagrodę ,,Sabałowych Gęśli’’na Międzynarodowym Konkursie Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Tomasz Lassak jest również technikiem budowlanym, wiernie kontynuującym góralskie tradycje architektoniczne. Gra na skrzypcach i basach. Wygrywał też Konkursy ,,Śpiewu Pytackiego’’ i Konkursy Dorożkarskie podczas Jesieni Tatrzańskiej w Zakopanem.
W rodzinie Lasaków od dawna były tradycje muzykanckie  i ciesielskie. Pradziadek Tomasza -  Szymon Lassak z Zębu budował Kapliczkę w Jaszczurówce w 1904 roku, według projektu Stanisława Witkiewicza. Obie siostry Halina i Janina jako drugie studia wybrały kierunki związane z folklorem. Halina Maciata – Lassak obok studiów na Politechnice ukończyła etnomuzykologię na UJ (pracę magisterską poświęciła piszczałce bezotworowej na Podhalu),  jest jurorem przeglądów i konkursów muzykantów  ludowych, podczas  MFFZG w Zakopanem. Janina ukończyła ekonomię oraz
etnografię. Stanisław Maciata wraz z siostrami był członkiem licznych zespołów regionalnych, m.in.: ,,Małe Podhale’’ ,,Zespołu im. Andrzeja Skupnia Florka” z Białego Dunajca, ,,Hyrni” z Chicago, oraz instruktorem Studenckiego Zespołu „Skalni”.

Obie rodziny Lasaków i Maciatów brały  udział w Międzynarodowych Spotkaniach Kolędników w Połajewie i w wielu innych widowiskach wokalno – muzycznych. Wielkim osiągnięciem Kasi Lassak było w ubiegłym roku zdobycie pierwszego miejsca w XVII Ogólnopolskim Konkursie i Festiwalu ,,Pamiętajmy o Osieckiej’’. W chwili obecnej Kasia studiuje na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w klasie skrzypiec w Warszawie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm...
    30 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.