PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Kolędowanie z muzyką Rodziny Lassaków "Heliosów”

Wtorek, 2 lutego 2016 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Kolędowanie z muzyką Rodziny Lassaków "Heliosów”Burmistrz Miasta Zakopane i Parafie Zakopiańskie zapraszają na VII edycję Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych: Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodził. 2 lutego 2016 roku o godz. 19.00 w kościele Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki 1a odbędzie się Msza św. i kolędowanie z tradycyjną muzyką Rodziny Lassaków "Heliosów”z Zakopanego. Podczas koncertu będzie można usłyszeć kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala. Wstęp wolny.


Wystąpią:
Halina Maciata - Lassak i Tomasz Lassak z córkami Kasią i Anią,
Janina i Janusz Lassak z córkami Heleną i Michaliną
oraz Stanisław Maciata.

Rodziny Lassaków i Maciatów kontynuują wielopokoleniowe tradycje muzykowania. Te dwa góralskie rody połączyły się rodzinnie podwójnie. Dwóch braci Lassaków – ,,Heliosów’’ ożeniło się z dwiema siostrami z domu Maciata. Każda rodzina ma po dwie córki w podobnym wieku, którym przekazują tradycje góralskiego śpiewu, tańca, gry na skrzypcach i na innych instrumentach podhalańskich.  Obie rodziny są laureatami wielu wydarzeń kulturalnych, m.in. Konkursu Kapel Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Wygrali też Konkurs Kapel w Chicago. Rodzina Lassakow została również nagrodzona na przeglądzie zespołów i grup rodzinnych ,,Przednówek w Polanach’’ w Kościelisku. Występowali też w Operze Góralskiej – ,,Jan Paweł II na Podhalu’’. Janusz Lassak -  jest muzykantem i nauczycielem muzyki góralskiej oraz technikiem budowlanym. Był on laureatem wielu konkursów i przeglądów w kraju i za granicą. Na Festiwalu„Na Góralską Nutę” w Chicago trzykrotnie z rzędu zdobył I miejsce i został uhonorowany nagrodą specjalną „Złóbcokami”. Ostatnio zdobył Nagrodę ,,Sabałowych Gęśli’’na Międzynarodowym Konkursie Kapel, Śpiewaków i Instrumentalistów Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Tomasz Lassak jest również technikiem budowlanym, wiernie kontynuującym góralskie tradycje architektoniczne. Gra na skrzypcach i basach. Wygrywał też Konkursy ,,Śpiewu Pytackiego’’ i Konkursy Dorożkarskie podczas Jesieni Tatrzańskiej w Zakopanem.
W rodzinie Lasaków od dawna były tradycje muzykanckie  i ciesielskie. Pradziadek Tomasza -  Szymon Lassak z Zębu budował Kapliczkę w Jaszczurówce w 1904 roku, według projektu Stanisława Witkiewicza. Obie siostry Halina i Janina jako drugie studia wybrały kierunki związane z folklorem. Halina Maciata – Lassak obok studiów na Politechnice ukończyła etnomuzykologię na UJ (pracę magisterską poświęciła piszczałce bezotworowej na Podhalu),  jest jurorem przeglądów i konkursów muzykantów  ludowych, podczas  MFFZG w Zakopanem. Janina ukończyła ekonomię oraz
etnografię. Stanisław Maciata wraz z siostrami był członkiem licznych zespołów regionalnych, m.in.: ,,Małe Podhale’’ ,,Zespołu im. Andrzeja Skupnia Florka” z Białego Dunajca, ,,Hyrni” z Chicago, oraz instruktorem Studenckiego Zespołu „Skalni”.

Obie rodziny Lasaków i Maciatów brały  udział w Międzynarodowych Spotkaniach Kolędników w Połajewie i w wielu innych widowiskach wokalno – muzycznych. Wielkim osiągnięciem Kasi Lassak było w ubiegłym roku zdobycie pierwszego miejsca w XVII Ogólnopolskim Konkursie i Festiwalu ,,Pamiętajmy o Osieckiej’’. W chwili obecnej Kasia studiuje na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w klasie skrzypiec w Warszawie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i...
    100 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.