PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Trio Cracovia

Czwartek, 21 kwietnia 2016 r.
Autor: Agnieszka Gąsienica- Giewont

Trio CracoviaMuzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie zaprasza na KONCERT Trio Cracovia. Czwartek, 21 kwietnia 2016, godz. 18:00.


Trio Cracovia
Wiesław Kwaśny – skrzypce
Julian Tryczyński – wiolonczela
Jerzy Tosik-Warszawiak – fortepian

Małgorzata Janicka-Słysz – słowo o muzyce 

w programie:

Ludwig van Beethoven (1770-1827)

Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian op. 1 nr 3 - c-moll
I Allegro con brio
II Andante cantabile con Variazioni
III Minuetto. Quasi allegro
IV Finale. Prestissimo

Romuald Twardowski (ur. 1930)

Trio na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (1987)

Trio Cracovia powstało w 1996 roku, a założyło je trzech przyjaciół: skrzypek Krzysztof Śmietana, wiolonczelista Julian Tryczyński i pianista Jerzy Jacek Tosik-Warszawiak. Wszyscy oni urodzili się w Krakowie i tutaj ukończyli studia w Akademii Muzycznej na początku lat siedemdziesiątych. W 1996 roku Krzysztof Śmietana mieszkał w Londynie i był profesorem w Guilthall School of Music and Drama, Julian Tryczyński mieszkał w Winchester w USA i był profesorem na tamtejszym Uniwersytecie, a Jacek Tosik-Warszawiak mieszkał w Islandii i pracował w szkole muzycznej w Borgarnes. Powstał więc pomysł by założyć zespół i kontynuować tradycję Tria Krakowskiego znanego w latach 60-tych i 70-tych na całym świecie. Próba się udała i trio wystąpiło z pierwszymi koncertami w 1997 roku. Zespół ma w swoim dorobku koncertowym występy w Polsce, Anglii, Niemczech i Kanadzie a także trasy koncertowe w USA (1997,1999,2001,2004), Islandii (2000,2002,2005) i Brazylii (2007, 2010). Trio brało również udział w festiwalach muzycznych w Polsce, USA i Brazylii. Dorobek płytowy obejmuje 5 płyt CD z 13 triami od klasyki do muzyki współczesnej. Jedna z płyt otrzymała nominację do prestiżowej nagrody „Fryderyka“. Koncerty Tria Cracovia spotykały się zawsze owacyjną reakcją publiczności i entuzjastycznymi krytykami. Obecnie zespół występuje ze skrzypkiem Wiesławem Kwaśnym, który jest profesorem tytularnym w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Wiesław KWAŚNY – ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie skrzypiec prof. E. Umińskiej. Stypendysta Yale School of Music (USA). Zdobył V nagrodę oraz specjalną nagrodę H. Szerynga za najlepsze wykonanie utworu J.S. Bacha w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Lizbonie. Laureat III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Neapolu, II nagrody w Konkursie North Carolina Symphony oraz I nagrody w Konkursie im. G.B. Dealy w Dallas (USA). Dokonał licznych nagrań dla PR i TV, a także nagrań płytowych. Był koncertmistrzem Orkiestry PR i TV w Krakowie, solistą i członkiem zespołu Polskiej Orkiestry Kameralnej J. Maksymiuka, solistą i koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia; współpracował z orkiestrą kameralną Capella Bydgostiensis. Obecnie koncertmistrz Filharmonii Krakowskiej. W ciągu 20 lat dał ponad 1200 koncertów na wszystkich kontynentach, w największych i najbardziej prestiżowych salach koncertowych, z wybitnymi dyrygentami i instrumentalistami (Y. Menuhin, M. Rostropowicz, J. Frantz, F.P. Zimmermann, P. Schreier). Koncertuje również jako altowiolista. Jest Profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie.

Julian TRYCZYŃSKI – wiolonczelista, absolwent PWSM w Krakowie. Studia podyplomowe odbywał w Yale University (USA), jednocześnie pracując jako asystent A. Parisota. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki (studia w Konserwatorium Moskiewskim). Brał udział w kursach mistrzowskich z udziałem J. Starkera, M. Rostropowicza, S. Goldberga oraz Kwartetów Juillarda i Tokio. Jest laureatem Konkursu Wiolonczelowego im. D. Danczowskiego w Poznaniu (1974) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym A. Parisota w Brazylii (1978). Przez 10 lat był członkiem Kwartetu Smyczkowego „Vaghy”, z którym koncertował w Ameryce Płn. i w Europie. Występował jako solista i kameralista, a także z orkiestrami (USA, Kanada, Brazylia, Belgia, Japonia). Prowadzi klasę wiolonczeli i kameralną na Uniwersytecie Shenandoah w USA. Jest wykładowcą licznych kursów mistrzowskich (m.in. w Tokyo College of Music). Obecnie występuje w Trio „Cracovia”. Dokonał nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia (Koncert podwójny J. Brahmsa oraz Shelomo A. Blocha).

Jerzy TOSIK-WARSZAWIAK – ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w klasie prof. L. Stefańskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie Profesor i kierownik Katedry Kameralistyki tejże uczelni, a także Profesor w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Laureat II Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego w Warszawie (1974), uczestnik II etapu X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie (1980). Stypendysta Towarzystwa im. F. Chopina oraz (dwukrotnie) Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1992-2002 mieszkał w Islandii, gdzie prowadził działalność pedagogiczną i koncertową. Przez osiem lat prowadził chór męski „Songbraedur”. Koncertował w wielu krajach Europy, Azji i obu Ameryk. Brał udział m.in. w Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie" (1986, 2003, 2005, 2007), Europejskim Festiwalu Muzyki w Berlinie (1997), Shenandoah Arts Festival w Winchester (2004), Festiwalu w Belo Horizonte w Brazylii (2010), Festiwalu Brahmsowskim w Oldenburgu w Niemczech (2011). W latach 1986-98 był członkiem zespołu „Berliner Klavier Trio”; od roku 1996 jest pianistą w Trio „Cracovia”, z którym nagrał 5 płyt. Prowadził lekcje otwarte w Polsce, Niemczech, Islandii, Kanadzie, USA i Brazylii. Jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Muzycznego im. L. van Beethovena, Polskiej Akademii Fonograficznej, Towarzystwa Muzycznego im. H. i L. Stefańskich. Dokonał nagrań dla PR i TV, a także dla radia holenderskiego i islandzkiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość...
    130 zł
  • Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.