PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

9 lipca 2016 r., 12 lipca 2016 r., 16 lipca 2016 r., 20 lipca 2016 r., 23 lipca 2016 r., 27 lipca 2016 r., 30 lipca 2016 r., 3 sierpnia 2016 r., 6 sierpnia 2016 r., 7 sierpnia 2016 r., 10 sierpnia 2016 r., 15 sierpnia 2016 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

XVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i KameralnejBurmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula zaprasza na XVI edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Podobnie jak w latach ubiegłych, w lipcu i sierpniu do Zakopanego przyjadą muzycy pochodzący z różnych krajów, reprezentujący różne pokolenia, grający na organach, ale też innych instrumentach, a także wokaliści. Niezmiernie ciekawie zapowiada się repertuar tegorocznego festiwalu – podczas dwunastu koncertów zabrzmią dzieła aż 66 kompozytorów.


PROGRAM

Sobota, 9 lipca, godz. 20.00
Sanktuarium Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki 1a
Witold Zalewski – organy
Chór Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Psalmodia
Włodzimierz Siedlik – dyrygent
Katarzyna Śmiałkowska, Janusz Wierzgacz – przygotowanie chóru

Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Preludium i Fuga Es-dur BWV 552
Max Reger (1837–1916)
Fantazja i Fuga d-moll op. 135 b
Józef Świder (1930–2014)
- Moja piosenka
- Kto szuka Cię
- Modlitwa do Bogarodzicy Henryk Mikołaj Górecki (1
933–2010)
- Witaj Jutrzenko
- Zdrowaś bądź Maryja
- O Matko miłościwa
Feliks Nowowiejski (1877–1946)
IV Koncert organowy op. 56, nr 4
cz. II Andantino scherzando „Św. Jan Bosco wśród młodzieży”
Romuald Twardowski (*1930)
- Lux aeterna
- Otcze nasz
- Swiatyj Boże
- Wo carstwii Twojem
- O Tiebie radujetsia
Feliks Nowowiejski (1877–1946)
„Ojczyzna” Psalm 136 na chór i organy

****************

Wtorek 12 lipca, godz. 20.00
Sanktuarium Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki 1a
Daniel Zaretsky (Rosja) – organy

Johann Sebastian Bach (1685–1750)
- Preludium i Fuga C-dur BWV 545
- „Schmucke Dich, o liebe Seele” BWV 654
- „Wir glauben” BWV 680
Carl Philipp Emanuel Bach (1714–1788)
Sonata D-dur, Wq 70/5
Allegro di molto – Adagio e mesto – Allegro
Georg Muffat (1653–1704)
Toccata VIII
Robert Schumann (1810–1856)
- I. Nicht zu schnell (C-Dur) z 6 Studien in kanonischer Form
- Fuga na temat B-A-C-H, op. 60 nr 6
Gennadij Below (*1939)
Choral und Postludium
Georgi Muschel (1909–1989)
Toccata

****************

Sobota, 16 lipca, godz. 20.00
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, ul. Krzeptówki 14
Katarzyna Elżbieta Olszewska – organy
Trio w składzie:
Amelia Maszońska – skrzypce
Weronika Janik – skrzypce
Joanna Błaszczyk – wiolonczela

Johann Gottfried Walther (1684–1748)
Partita sopra „Jesu, meine Freude”
Christian Friedrich Ruppe (1753–1826)
Koncert organowy C-dur
Allegro maestoso – Larghetto con espressione – Rondo. Allegretto
Johannes Brahms (1833–1897)
2 preludia chorałowe z op. 122 nr 2, 8
Dmitrij Shostakovich (1906–1975)
„Prelude” z „5 utworów na dwoje skrzypiec i fortepian”
w opracowaniu na dwoje skrzypiec i wiolonczelę 
Joseph Haydn (1732–1809)
- London Trio nr 1 C-dur
Allegro moderato – Andante – Vivace
Alexander Borodin (1833–1887)
Trio g-moll
(Andantino – Risoluto e piu vivo – Meno mosso)
Samuel Tudor Strang (1856–1921)
Cantique d’amoure
Joseph Callaerts (1838–1901)
Toccata e-moll

****************

Środa, 20 lipca, godz. 20.00
Sanktuarium Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki 1a
Andreas Boltz – organy (Niemcy)
Agnieszka Kaczmarek-Bialic – harfa

Max Reger (1873–1916)
- Preludium op. 65 nr 7
- Fuga op. 65 nr 8
Johann Sebastian Bach (1685–1750)
- Toccata i Fuga d-moll, BWV 565
- Aria z suity orkiestrowej D-dur
Max Reger
- Ave Maria op. 63 nr 7
- Scherzo op. 65 nr 10
*
Johann Sebastian Bach
Sarabanda z Partity skrzypcowej nr 1
Antonio Vivaldii (1678–1741)
Concerto L' Estro Armonico nr 5 RV 519
Allegro – Largo – Allegro
Jacques Ibert (1890–1962)
Fantasie
Max Reger
- Toccata e-moll op. 65 nr 11
- Fuga E-Dur op. 65 nr 12

****************

Sobota, 23 lipca, godz. 20.00
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, ul. Krzeptówki 14
Alessandro Bianchi – organy (Włochy)
Ryszard Haba – marimba

Paul Huber (1918–2001)
Toccata sul carillon della Cattedrale di San Gallo
Marco Enrico Bossi (1861–1925)
Chant du soir op. 92 nr 1
Gordon Balch Nevin (1892–1943)
„Will o’ the wisp”
Scherzo – Toccatina
Henry Mulet (1878–1967)
Toccata „Tu es Petra”
Nebojsa Jovan Zivkovic (*1962)
Andante for Uta
Ney Rosauro (*1952)
Choro Bachiano
Evelyn Glennie (*1961)
A Little Prayer
Ney Rosauro (*1952)
Cenas Amerindias
Keiko Abe (*1937)
Dream of the cherry blossoms
Hans Uwe Hielscher (*1945)
Suite Francaise
Prèlude – Cantilène – Intermezzo – Pastorale – Toccata

****************

Środa, 27 lipca, godz. 20.00
Sanktuarium Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki 1a
„Młodzi artyści”
Absolwenci Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie
Józef Łukasz – organy*
Maria Cebula – organy
Chór „Cantantes Angelicus” z Rabki-Zdroju
Kinga Brandys-Wójciak – dyrygent, sopran**

Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Preludium i Fuga a-moll BWV 543
Charles Marie Widor (1844 –1937)
Meditation z I Symfonii c-moll op. 13
Gordon Young (1919–1998)
Toccata z Suity Katedralnej
Alessandro Stradella (1639–1682)
Pieta Signore**
Jacques Arcadelt (1500–1568)
Ave Maria
Pavel Grigorievich Chesnokov (1877–1944)
Blagoslovi dushe, moia, Gospodi, op. 9, nr 18
Feliks Nowowiejski (1877–1946)
Parce Domine
Karl Jenkins (*1944)
Adiemus: Song of Sanctuary, cz. 7. Amate adea
Grzegorz Miśkiewicz (*1969)
- In te, Domine
- O salutaris hostia
Leonard Cohen (*1934)
Hallelujah
Dietrich Buxtehude (1637–1707)
Preludium in a Bux WV 158*
Johann Sebastian Bach
Fantazja G-dur BWV 572*
Charles Maria Widor (1844–1937)
Toccata z V Symfonii organowej f-moll, op. 42*

****************

Sobota, 30 lipca, godz. 20.00
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, ul. Krzeptówki 14
Wacław Golonka – organy
Dawid Biwo – bas
Maciej Lulek – skrzypce

Johann Sebastian Bach (1685–1750)
- Preludium i Fuga G-dur BWV 541
- Aria z Pasji Mateuszowej „Gerne will ich mich bequemen” BWV 244
Arcangelo Corelli (1633–1713)
Sonata na skrzypce i basso continuo
I. Grave, Allegro, Adagio, Grave, Allegro, Adagio
II. Allegro, Adagio
III. Allegro
IV. Adagio
V. Allegro

Georg Friedrich Händel (1685–1759)
Aria Manoah z opery Samson „How willing my paternal love” HWV 57
Feliks Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)
Sonata D-dur op. 65
Andante – Andante con moto – Allegro maestoso
Johann Sebastian Bach
Aria z Kantaty „Hier, in meines Vaters Stätte” BWV 35
Marco Enrico Bossi (1861–1925)
Adagio
César Franck (1822–1890)
Panis Angelicus
Marian Sawa (1937–2005)
Taneczne obrazki

****************

Środa, 3 sierpnia, godz. 20.00
Sanktuarium Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki 1a 
Filip Presseisen – organy
Ludmiła Staroń – sopran

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)
Sonata A-dur nr 3 op. 65
Con moto maestoso – Andante tranquillo
Camille Saint-Saëns (1835–1921)
Ave Maria
Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Preludium chorałowe „Erbarm dich mein, o Herre Gott” BWV 721
Giulio Caccini (1551–1618) [Władimir Wawiłow]
Ave Maria
César Franck (1822–1890)
Ave Maria
Johannes Brahms (1833–1897)
Preludium chorałowe nr 5 „Schmücke dich, o liebe Seele”
Adolf Doss (1825–1886)
Ave Maria
Luigi Cherubini (1760–1842)
Ave Maria
Max Reger (1873–1916)
Fantazja chorałowa „Halleluja, Gott zu loben bleibe meine Seelenfreund” op. 52 

****************

Sobota, 6 sierpnia, godz. 20.00
Kościół OO. Jezuitów MB Nieustającej Pomocy, ul. Ks. Kaszelewskiego 9
Łukasz Kołakowski – organy
Edyta Fil – flet
Ekaterina Antokolskaya – wiolonczela (Rosja)

Johann Sebastian Bach (1685–1750)
- „Komm, Gott, Schöpfer, heiliger Geist” BWV 667
- Fantazja i Fuga c-moll BWV 537
Franz Liszt (1811–1886)
Ave Maria von Arcadelt
Alexandre Pierre François Boëly (1785–1858)
Fantazja i Fuga B-dur
Marin Marais (1656–1728)
„Les Folies d'Espagne”
Giovanni Benedetto Platti (1697–1763)
„Siciliana”
Gaspar Kassado (1897–1966)
„Intermezzo and Dance”
Heitor Villa-Lobos (1887–1959)
Assobio a Jato („The Jet Whistle”)
Johannes Brahms (1833–1897)
2 preludia chorałowe z op.122:
- „Herzlich tut mich erfreuen” nr 4
- „Schmücke dich, o liebe Seele” nr 5
Karol Szymanowski (1882–1937) [Alistair Wightman]
Etiuda b-moll
Marian Sawa (1937–2005)
Taneczne obrazki

****************

Niedziela, 7 sierpnia, godz. 16.00
Centrum Formacyjno-Szkoleniowe „Księżówka”, Al. Przewodników Tatrzańskich 2
Anna Śliwa – fidel, surdynka, lira da braccio, skrzypce barokowe
Edyta Fil – flet
Ekaterina Antokolskaya – wiolonczela (Rosja)

Krzysztof Szwajgier (*1944)
Wariacje Schiarazula Marazula (fidel)
Suita polskich tańców renesansowych
Taniec I – Taniec I – Fatalia błazeńska – Wyrwany – Hajducki (pochette)
Marco Cara (ok. 1504)
Io non compro piu speranza (lira da braccio)
Georg Philipp Telemann (1681–1767)
XII Fantazja a-moll TWV 40:25
Moderato – Vivace – Presto (skrzypce barokowe)
Daniele Zannettivich (*1950)
Arie Hiszpańskiego Renesansu (flet altowy i wiolonczela)
Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Allamande z 5 Suity c-moll na wiolonczelę solo
Antonio Vivaldi (1678–1741)
Koncert g-moll na flet i wiolonczelę RV 439
Largo – Presto – Largo – Presto – Largo – Allegro
Joseph Bodin de Boismortier (1689–1755)
V Sonata na flet altowy i wiolonczelę
Moderement – Allemande – Goyment – Gracieusement – Legerement 

****************

Środa, 10 sierpnia, godz. 20.00
Sanktuarium Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki 1a
Agnieszka Tarnawska – organy*
Jarosław Tarnawski – organy**

Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Passacaglia c-moll BWV 582*
Robert Schumann (1810–1956)
z 6 Studien in kanonischer Form:
1. Nicht zu schnell*
2. Mit innigem Ausdruck*
August Gottfried Ritter (1811–1885)
Sonata e-moll op. 19**
Franz Schubert (1797–1828)
Fuga e-moll D.952 op. posth**
Gustav Merkel (1827–1885)
Sonata d-moll na 4 ręce op. 30
Allegro moderato – Adagio – Allegro con fuoco 

****************

Poniedziałek, 15 sierpnia, godz. 20.00
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, ul. Krzeptówki 14
Tomasz Orlow – organy
Arkadiusz Krupa – obój 

Tomasz Orlow (*1974)
Improwizowane Preludium i Fuga (w stylu baroku północnoniemieckiego)
Nicola Porpora (1686–1768)
Alto Giove z opery „Polifemo”
Georg Friedrich Haendel (1685–1759)
„Ombra mai fu” z opery „Xerxes”
Tomasz Orlow
Improwizowana Fantazja fletowa (na temat pieśni religijnej „Z dawna Polski Tyś Królową”)
Georg Friedrich Haendel
„Lascia ch`io pianga” z opery „Rinaldo”
Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)
„Ave Verum Corpus”
Antonio Vivaldi (1678–1741)
Koncert C-dur na obój F VII nr 4
Allegro molto - Largo - Allegro
Tomasz Orlow
Improwizowana Sonata organowa (na tematy pieśni maryjnych w stylu romantycznym)
Allegro – Modlitwa – Fuga-Finale 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala...
    55 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na...
    35 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.