PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Żywiec

Wiadomości

Ważna pozycja wydawnicza

Wtorek, 30 marca 2010 r.
Autor: Tomasz Terteka

Ważna pozycja wydawniczaNa rynku wydawniczym z okazji 120 rocznicy urodzin ukazała się książka pt „Życie i twórczość Józefa Rafacza”. W monografii dr Małgorzata Janik – Terteka - wykładowca akademicki opisuje dzieje i twórczość urodzonego w Czarnym Dunajcu wybitnego historyka prawa polskiego, profesora: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje życie i pracę zawodową poświęcił przede wszystkim Wydziałowi Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, z którym był związany od 1922 r. aż do tragicznej śmierci. W swojej pracy naukowej sporo miejsca poświęcił sytuacji chłopa zamieszkałego na terenie Podhala.


Był na początku XX wieku prekursorem jeżeli chodzi o badania nad ustrojem wsi polskiej. W swojej pracy naukowej szczególnie bliska pozostawała tematyka regionalna. W swojej monumentalnej książce pt. Dzieje i ustrój Podhala nowotarskiego” przedstawił historię regionu podhalańskiego, począwszy od najwcześniejszego osadnictwa aż do rozbiorów Polski. W ciekawy i przystępny sposób omówił w nim sytuację gospodarczą i położenie prawne włościan podhalańskich, dzieje i ustrój Nowego Targu oraz okolicznych wójtostw i sołectw, a nawet dzieje górnictwa w Tatrach. Całość zakończył interesującym rozdziałem o roli Podhala w dziejach dawnej Polski.
Był nie tylko wybitnym naukowcem ale co nie mniej ważne - prawdziwym opiekunem i przyjacielem studentów. Jako kilkakrotny prodziekan i dziekan, a także referent wydziału w sprawach stypendialnych ułatwiał studia młodzieży niezamożnej, przyznawał - na miarę możliwości - stypendia najbardziej potrzebującym, pomagał im w znalezieniu pracy. Opiekował się też stale Kołem Prawników Studentów UW i jego pracami naukowymi. W latach okupacji był dziekanem tajnego wydziału prawa UW. Zginął rozstrzelany przez hitlerowców,3 sierpnia 1944 roku.
Jak podkreśla autorka książka jest rezultatem 4- letnich badań naukowych nad życiem i twórczością jednego z najwybitniejszych polskich historyków prawa. Celem ksiązki jest przybliżenie czytelnikom sylwetki profesora, który zawsze w swoich życiu kierował się godnością i sprawiedliwością.
Publikacja została wydana i sfinansowana przez gminę Czarny Dunajec. Właśnie w Czarnym Dunajcu w dniu 25 marca zorganizowana została uroczysta promocja książki. Władze tego samorządu w ten sposób chcą upamiętnić jednego z najwybitniejszych synów Ziemi Podhalańskiej.

Foto - okładka ksiązki oraz fotografie z promocji publikacji w Czarnym Dunajcu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Flakon szklany VFlakon szklany VOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: Obwód ok. 30 cm. Wysokość: 9,5 cm.
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.