PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Beskidy

Kultura

53. Tydzień Kultury Beskidzkiej

Piątek, 19 sierpnia 2016 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

53. Tydzień Kultury BeskidzkiejDobiegł końca największy festiwal folklorystyczny w Europie – 53.Tydzień Kultury Beskidzkiej. To najdłuższy tydzień na świecie. Podczas 9 dni festiwalowych, w czasie których odbyły się 47. Festiwal Górali Polskich oraz 27. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne na dziesięciu scenach w Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim, Żywcu, Bielsku Białej, Oświęcimiu, Jabłonkowie, Istebnej, Ujsół i Gliwic wystąpiło trzynaście zespołów zagranicznych (Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra. Francja, Hiszpania, Meksyk, Słowacja, Ukraina, Węgry) oraz osiemdziesiąt zespołów polskich.


Odbyły się 54 koncerty zespołów polskich i zagranicznych, 19 koncertów kapel, grup śpiewaczych i solistów, 4 korowody. Ogółem wystąpiło około 4000 wykonawców. To wspaniałe święto folkloru, któremu towarzyszą liczne wystawy, Targi Sztuki Ludowej, kiermasze, warsztaty, wycieczki, spotkania z muzyką, pieśnią i tańcem różnych kultur przyciąga co roku tłumy gości z kraju i zagranicy. Grand Prix 27.MSF zdobył zespół Wierchy z Milówki. Sześć równorzędnych nagród regulaminowych międzynarodowe jury pod przewodnictwem choreografa, eksperta polskiej sekcji CIOF Michaliny Wojtas przyznało zespołom z Bułgarii, Chorwacji, Francji, Serbii, Słowacji, Węgier. Natomiast jury 47. Festiwalu Folkloru Górali Polskich pod przewodnictwem Małgorzaty Kiereś główną nagrodę Złote Żywieckie Serce przyznało zespołowi Oldrzychowice, a na zakopiański MFFZG wytypowało zespoły: Spod Kicek z Mordarki Przyszowianie z Przyszowa Złopnicki Zbyrcok ze Słopnic Skalni Studencki Zespół GóralzkiUniwersytetu Rolniczego z Krakowa.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.