PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Białka Tatrzańska

Zaproszenia

Światowo na Bani

13–15 sierpnia 2011 r.
Autor: AKS

Światowo na BaniDługi weekend na Bani w Białce Tatrzańskiej to aż trzy ciekawe wydarzenia: koncert zespołów Trebunie-Tutki i Sauin oraz projekcja filmu „Biały ślad” wykonywaną przez Cracow Clarinet Quartet „na żywo” muzyką.


Trebunie-Tutki, muzykująca rodzina z Białego Dunajca, w ciągu wielu lat działalności zyskała fanów w Polsce i na świecie. Przyczyną ich niezwykłej popularności jest nowatorskie podejście do regionalnej tradycji, niestandardowe aranżacje i otwartość na różnorodne muzyczne inspiracje.

O tym wszystkim przekonają się goście Kultury na Bani już 13 sierpnia – podczas koncertu podhalańskiej grupy.

Prócz niej, na scenie Termy Bania, w ciągu nadchodzącego weekendu zagoszczą również brzmienia celtyckie, dzięki obecności zyskującego coraz większą popularność zespołu Sauin.

Doskonałą propozycję, znajdą dla siebie także i zagorzali fascynaci X Muzy, za sprawą kultowego, Białego Śladu.

Wiele lat działalności, sukcesy kolejnych krążków, występy na największych festiwalach muzyki świata. Popularność, wyróżnienia, rzesze fanów. Podhalańskiej grupie udało się osiągnąć to, o czym marzą rodzime gwiazdy muzyki popularnej – międzynarodową sławę. Występy z artystami światowego formatu, by wspomnieć chociażby wspólny projekt Trebunie-Tutki – Twinkle Brothers są doskonałym dowodem wyjątkowości polskiej formacji.

Odbierani doskonale przez publiczność, cieszą się uznaniem krytyków. Nominacje do nagrody Fryderyk, statuetka Machinera czy laur Honorowego Ambasadora Polszczyzny to tylko część wyróżnień, w długiej historii zespołu. Zespołu, który godnie reprezentuje polski folklor za granicą, koncertując na scenach Europy, Azji czy Ameryki Północnej.

- Koncert grupy, to jeden z najmocniejszych muzycznych akcentów Kultury na Bani. – mówi Kinga Cierniak z Działu Marketingu Termy Bania – To też wręcz dosłowne przełożenie jednej z idei cyklu – ukazania regionalnej kultury, w nowych jej interpretacjach.

W kolejnym dniu organizatorzy przygotowali propozycje dla fanów X Muzy. Biały ślad, którego fabuła włożona została w tatrzański krajobraz, ujmujący niezwykłą urodą, to historia miłości, która na stałe weszła do klasyki polskiego kina. Projekcja, wzbogacona będzie żywym akompaniamentem, będącym dodatkowym tłem dla urzekającej opowieści.

Pokazy z muzyką na żywo, od pewnego czasu stały się obowiązkowym elementem programów większości festiwali filmowych. Publikę urzekają nowatorskim podaniem znanych dobrze filmowych pozycji. Muzyka towarzysząca projekcji nadaje filmowemu dziełu nowe życie, wzbogacając je, oddziałując dodatkowo na zmysły widzów.

- Na białczańskiej scenie gościliśmy już znakomitych muzyków i artystów teatralnych. Tym razem, chcemy zabrać naszych widzów w filmową podróż. – mówi Kinga Cierniak – Mamy nadzieję, że chętnie z tego zaproszenia skorzystają.

Długi weekend na Bani, zakończy poniedziałkowy koncert grupy Sauin, której twórczość oparta jest na fascynacji kulturą celtycką. Mocną stroną grupy jest wokalistka urzekająca nietypowym głosem oraz sam specyficzny charakter melodii pochodzących z Zielonej Wyspy.

Celtyckie brzmienia w Białce Tatrzańskiej to wynik otwartości organizatorów na twórczość opartą o odmienne artystyczne odwołania:

- Chętnie wykorzystujemy góralskie inspiracje. Nie zmienia to jednak faktu, iż jesteśmy otwarci na artystyczną różnorodność, również i tą opartą na muzycznych tradycjach innych rejonów świata. Popularność muzyki celtyckiej, także w kraju, wynika z niewątpliwego uroku irlandzkich melodii, do którego poznania doskonałą okazją będzie nadchodzący, białczański koncert.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    45 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.