PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2010 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Biały Dunajec

Kultura

Promocja książki Józefa Pitonia „Drzewiej i dziś”

Niedziela, 26 grudnia 2010 r.
Autor: Bartłomiej Kudasik

Promocja książki Józefa Pitonia „Drzewiej i dziś”W przemiłej, przedświątecznej atmosferze odbyło się w białodunajeckim Gminnym Ośrodku Kultury im. gen. bryg. Andrzeja Galicy spotkanie z autorem i wydawcą książki Józefa Pitonia „Drzewiej i dziś”. Pani dr Anna Mlekodaj, prorektor Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej, założycielka wydawnictwa „Zachylina”, którego nakładem ukazał się ten wybór znakomitych opowiadań przedstawiła ich miejsce w literaturze podhalańskiej.


Mówiła o zasadach, jakimi kierowała się dokonując wraz z autorem wyboru prac, których część została wcześniej wydana w kilku niewielkich tomach. Główną ideą „Drzewiej i dziś” było ukazanie dwudziestego wieku, ze wszystkimi jego dramatycznymi wydarzeniami, które nie omijały przecież również Podhala oczami górala, świadka dużej części tego trudnego stulecia wsłuchującego się też w to, co opowiadali starsi. Stąd w nowej książce Józefa Pitonia mniej humorystycznych godek, których komizm wynika z kontrastu między współczesnością a dawnymi zwyczajami pamiętanymi i przeżywanymi przez opowiadającego. Podkreślała piękno i naturalność gwary, która posługuje się Józef Pitoń, zwracała uwagę na rzadkie w literaturze pisanej gwarą obrazy przyrody.
Wielkim atutem książki są ilustracje Władysława Trebuni-Tutki, przywołujące dawne, odchodzące Podhale. Sam autor rysunków niestety nie mógł pojawić się na spotkaniu promocyjnym, skierował natomiast do zebranych słuchaczy list, w którym ukazał pisarstwo Józefa Pitonia na tle literatury o Podhalu i pisanej (czy wcześniej mówionej) przez górali od Jana Krzeptowskiego Sabały i Stanisława Krzeptowskiego Białego oraz gorąco pogratulował autorowi.
Zainteresowanie czytelników przerosło oczekiwania autora: przez kilkadziesiąt minut podpisywał książki, których niestety nie wystarczyło dla wszystkich chętnych. Panu Józefowi Pitoniowi życzymy sił twórczych i wielu nowych książek, a debiutującemu wydawnictwu kolejnych równie cennych i pięknie wydanych pozycji.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Grafika Folk w ramce VIGrafika Folk w ramce VIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.