PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2017 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Biały Dunajec

Kultura

„Od generała Galicy do Trebuniów-Tutków"

Sobota, 28 stycznia 2017 r.
Autor: Bartłomiej Kudasik

„Od generała Galicy do Trebuniów-Tutków"Za nami wyjątkowe spotkanie w Gminnym Ośrodku Kultury w Białym Dunajcu; spotkanie, które miało dwie części – zamknięcie wystawy z cyklu „Białodunajeckie Spotkania ze Sztuką” oraz kolejna promocja wydanej ostatnio historii Białego Dunajca. Wspólnym mianownikiem obydwu wydarzeń była postać Władysława Trebuni-Tutki, którego czwarta rocznica śmierci minęła niedawno. Wystawa była swego rodzaju hołdem oddanym temu wybitnemu artyście malarzowi i muzykantowi przez jego przyjaciół - twórców zakopiańskich.


Swoje prace prezentowali Dorota Bąk, Antoni Grabowski, Jerzy Jędrysiak, Krzysztof Jędrzejowski, Małgorzata Kowalczyk, Władysław Pawlik, Helena Sułkowska-Pawlik, Arkadiusz Waloch, Ireneusz Wrzesień, a także córka Władysława Trebuni-Tutki – Anna Trebunia-Wyrostek. Oprócz własnych dzieł pokazali również obrazy ś.p. Władysława otrzymane od niego – przede wszystkim portrety.

Władysław Trebunia-Tutka pojawia się też wielokrotnie na kartach monografii Białego Dunajca, zresztą już w samym jej podtytule – „Od gen. Galicy do Trebuniów-Tutków” jest odniesienie do słynnej muzykującej rodziny. Jego osobie poświęcony jest jeden z najładniejszych rozdziałów naszej książki – „Platoniczne regle kolorów i nut”.

Spotkanie było okazją do wspomnień, wsłuchiwania się w muzykę (zaszczyciła nas swoją obecnością rodzinna muzyka Trebuniów-Tutków złożona z dzieci i wnuków Władysława). Mieliśmy też szansę, by podziękować osobom, które przyczyniły się do powstania monografii poprzez przekazania rodzinnych pamiątek, zdjęć, dokumentów, czy udzielenie relacji. Jej autor, Paweł Chojnacki, opowiedział o kulisach powstawania książki, a po dwóch godzinach rozmów i muzyki Tutków, które minęły nie wiadomo kiedy, ustawiła się do niego kolejka po autograf na egzemplarzu monografii (wciąż można ją jeszcze zakupić w naszym ośrodku, a już niebawem w podhalańskich księgraniach).

Zobacz w naszym sklepie:
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    30 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.