PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Brzuśnik

Kultura

Muzyczna i gawędziarska parada regionów

Czwartek, 19 listopada 2009 r.
Autor: Marek Jurasz

Muzyczna i gawędziarska parada regionówW dniach 14 i 15 listopada 2009 r odbył się kolejny przegląd najlepszych gawędziarzy i instrumentalistów Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego, okolic Suchej Beskidzkiej i Zawoji. W tym roku to już XVIII Posiady Gawędziarskie i XX Jubileuszowy Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych. Oba konkursowe przeglądy odbyły się tradycyjnie w Brzuśniku (sala Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego “Grojcowianie”) i Przybędzy (Zajazd “Horolna” Zbigniewa Śliwińskiego).


W kategorii dzieci i młodzieży do 16-go roku życia i dorosłych konkurowało w tym roku ponad 100 uczestników. Prezentowali oni gawędy oraz grę na unikatowych instrumentach. Oprócz unikatowej gry na skrzypcach można było usłyszeć różnorodne piszczałki, okaryny, trombity, heligonki, dudy i gajdy a nawet grę na liściu czy pile. Tegoroczny przegląd pokazuje żywotność ludowego muzykowania. Obok “starych” uznanych mistrzów gry i gawędziarstwa na konkursach pojawiają się nowi a często młodzi adepci tych dziedzin. Często “starzy” przywożą na to spotkanie swych “młodych” uczniów wychowanych według najlepszych tradycyjnych wzorców.
Konkurs wsparło finansowo Województwo Śląskie oraz Starostwo Powiatowe w Żywcu. Główni organizatorzy to od dobrych kilku lat Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne “Grojcowianie” z Wieprza oraz Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz..

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na KONCERT LAUREATÓW XVIII Posiadów Gawędziarskich i XX Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych który odbędzie się w najbliższą niedzielę 22 listopada o godz. 16.00 w Budynku Wielofunkcyjnym w BRZUŚNIKU.

Protokół jury... (doc)

Więcej zdjęć zobaczysz na:
picasaweb.google.pl/marekjurasz6/XVIIIPosiadyGawedziarskieXXKonkursGryNaUnikatowychInstrumentachLudowych2009R#5404779184934537602

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk na lodówkę IIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.