PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych

Poniedziałek, 12 lipca 2010 r.
Autor: Maciej Stasiński

Sejmik Wiejskich Zespołów TeatralnychXXVI Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych odbył się w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy”. Impreza organizowana jest pod patronatem Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie. Sejmik ma charakter międzywojewódzki. W serwisie Watra komunikat Rady Artystycznej Sejmiku oraz obszerna foto-relacja Reginy Watych.


Komunikat Rady Artystycznej XXVI Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych Bukowina Tatrzańska, 11 lipca 2010 r.

Rada Artystyczna w składzie:
- Włodzimierz Jasiński
- Andrzej Róg
- Benedykt Kafel

obejrzała 6 widowisk przygotowanych przez zespoły z województw małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego.

Rada odnotowuje w tym komunikacie najważniejsze uwagi przekazane zespołom w trakcie warsztatowych spotkań.

Młodzieżowy Zespół Teatralny PROWDA z Szaflar (woj. małopolskie, pow. nowotarski), program GÓRALSKI SĄD W. Czubernatowej. Scena pierwsza, w tym wypadku, ekspozycyjna winna być jasna, by widz mógł dowiedzieć się o co chodzi. Nie zaczynać z niczego, lecz w jakimś stanie w odpowiednim klimacie. Zróżnicować mowę aktorów z zależności od roli. Dobra rola oskarżonego. Mikrofony zbyteczne. Dostosować tempo i głośność mówienia do warunków scenicznych.

Zespół Regionalny DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju (woj. małopolskie, pow. nowosądecki), program RZNIONTKI NA SKORUPAF. Bardzo dobry początek spektaklu. Symultana miedzy sceną górną a dolną właściwa ciekawa, wymagająca dyscypliny. Prawdziwy dialog przy pracy – dobry rytm i tempo sceny.

Piękny śpiew, dobre tańce. Ciekawy temat przedstawienia, brawurowe wykonanie.

Zespół Obrzędowy LASOWIACZKI z Baranowa Sandomierskiego (woj. podkarpackie, pow. tarnobrzeski), program PRZEPALANIE PROSA I ZIELONE ŚWIĄTKI. Opowieść obrzędowa bez konfliktu, dramaturgii. Udział wykonawców – aktorów autentyczny, prawdziwy. Walkowo – główna rola – barwna i b. dobra. Błędy w kompozycji obrazu scenicznego – aktor na aktorze (scena pierwsza). Wszystkie wejścia i sytuacje z prawej strony sceny.

Zespół Regionalny CEPELIA PODHALE, grupa spiska z Jurgowa (woj. małopolskie, pow. tatrzański), program WKUPUWANIE DO PAROBKOK. Początek jakby przypadkowy, „przeleciany” a powinien skupić uwagę widza. Teatr zaczyna się od „pasowania” na parobka, przysięga prowadzona dowcipnie i wartko, podobnie następne sprawdziany aż po zbójnicki taniec włącznie, po nim zapomniano o teatrze i oglądaliśmy dobry występ zespołu regionalnego pieśni i tańca. Koniec ponownie teatralny. W spektaklu teatralnym taniec jest integralną częścią dramatu – nie popisem samym w sobie.

Zespół Obrzędowy GRUSZA z Rzęrzeczyc (woj. śląskie, pow. częstochowski) przedstawił widowisko JAK TO ZE LNEM BYŁO. Opowieść bez dramaturgii ze śpiewem i swataniem w czasie pracy. Ładny obraz sceniczny prządek przy kołowrotkach. Rytm i tempo opowieści – spokojne. Kilka nieprawidłowości etnograficznych. Przedstawienie z miłością opowiada o obrzędzie, który jest już przeszłością, ale który łączył ludzi. Dziękujemy.

Orawska Grupa Teatralna im. Emila Kowalczyka z Lipnicy Wielkiej na Orawie (woj. małopolskie, pow. nowotarski) z widowiskiem NA ORAWIE DOBRZE. Komedia pana Roberta Kowalczyka instruktora zespołu ma znakomite zacięcie satyryczne. Bawi, śmieszy i obnaża nasze słabości. Bardzo dobre role wójtów, żon wójtów zaskakują swoją dojrzałością i prawdą. Pozostałe role równie dobrze przygotowane. Cieszymy się, że mamy nową dobrą komedię wykonaną przez bardzo dobry wyrównany zespół aktorski.

Zachwyciła nas różnorodność podejmowanych tematów opartych na tradycyjnej obyczajowości wsi. Do udziału w Centralnym Sejmiku Teatru Wsi Polskiej w Tarnogrodzie (październik 2010) rekomendujemy dwa najlepsze równorzędne widowiska: NA ORAWIE DOBRZE Orawskiej Grupy Teatralnej im. Emila Kowalczyka z Lipnicy Wielkiej na Orawie (woj. małopolskie, pow. nowotarski) oraz RZNIONTKI NA SKORUPAF w wykonaniu Zespołu Regionalnego DOLINA POPRADU z Piwnicznej-Zdroju (woj. małopolskie, pow. nowosądecki). Przedstawienia te wyróżniają się oryginalną treścią i formą oraz widowiskowością i wysokim poziomem wykonania.

Komisja Artystyczna dziękuje Gospodarzom DOMU LUDOWEGO w Bukowinie Tatrzańskiej i organizatorom z  Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu za stworzenie miłej atmosfery i zagwarantowanie sprawnego przebiegu SEJMIKU. Dziękujemy także wszystkim instruktorom i uczestnikom widowisk za ich aktywność i zaangażowanie. Właśnie one dają nam nadzieję, że spotkamy się znów za rok.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.