PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

V Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”Relacja wideo!

Poniedziałek, 15 listopada 2010 r.
Autor: Maciej Stasiński

V Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”Protokół z posiedzenia Komisji Artystycznej, oceniającej V Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”, które odbyły się w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej: Komisja Artystyczna z satysfakcją stwierdza bardzo wysoki poziom prezentacji poszczególnych muzyk. Z zadowoleniem odnotowuje fakt, że wciąż jest wyczuwalna różnorodność granych przez muzykantów nut, w zależności od miejscowości, z której pochodzą wykonawcy. Komisja Artystyczna wyraża przekonanie, że coroczne Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”, utrzymane w dotychczasowej, kameralnej formie wspólnego muzykowania, będą przyciągały coraz większą liczbę uczestników i przyczynią się do propagowania podhalańskiej muzyki w jej tradycyjnej formie.


Komisja Artystyczna w składzie: mgr Aleksandra Szurmiak Bogucka - etnomuzykolog, prof. Stanisław Andrzej Hodorowicz – rektor PPWSZ w Nowym Targu, również hetman zbójnickiej braci, pod którego patronatem odbywa się impreza, dr Stanisława Trebunia-Staszel - etnograf, Uniwersytet Jagielloński, Eugeniusz Wilczek – muzykant, najwybitniejszy uczeń Dziadońki, Jan Czesław Joniak - myzykant, laureat poprzedniej edycji „Dziadońcynego Grania”.
Przesłuchała dziewięć muzyk podhalańskich, występujących w tradycyjnym trzyosobowym składzie:
- Muzykę Adama Karpiela z Kościeliska
- Muzykę Piotra Hazy z Olczy
- Muzykę Józefa Skupnia Grzycha z Gliczarowa Górnego
- Muzykę Kazimierza Pudzisza z Klikuszowej
- Muzykę Dawid Czernika – Jajeśnicy z Poronina
- Muzykę Jana Kuchty z Bukowiny Tatrzańskiej
- Muzykę Stanisława Bukowskiego z Czarnego Dunajca
- Muzykę Jana Skupnia z Poronina
- Muzykę Janusza Pilnego z Leśnicy

Komisja postanowiła uhonorować następujących wykonawców:
• zdobywcą „Dziadońcynego smycka” – został Józef Skupień Grzych z Gliczarowa;
• prymista Jan Kuchta z Bukowiny Tatrzańskiej otrzymuje nóż zbójnicki za charakterystyczną, typową dla Bukowiny Tatrzańskiej interpretację nut;
• Piotr Haza z Olczy otrzymuje spinkę góralską za bogaty i tradycyjny repertuar;
• Dawid Czernik z Poronina otrzymuje spinkę góralską za piękne wykonanie staroświeckich nut;
• Muzyka Adama Karpiela z Kościeliska otrzymuje spinkę góralską za ekspresyjne wykonanie nut podhalańskich;
• 0Specjalną pozaregulaminową nagrodę w postaci spinki góralskiej otrzymuje Muzyka Janusza Pilnego z Leśnicy.

Komisja Artystyczna z satysfakcją stwierdza bardzo wysoki poziom prezentacji poszczególnych muzyk. Z zadowoleniem odnotowuje fakt, że wciąż jest wyczuwalna różnorodność granych przez muzykantów nut, w zależności od miejscowości, z której pochodzą wykonawcy. Komisja Artystyczna wyraża przekonanie, że coroczne Spotkania Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”, utrzymane w dotychczasowej, kameralnej formie wspólnego muzykowania, będą przyciągały coraz większą liczbę uczestników i przyczynią się do propagowania podhalańskiej muzyki w jej tradycyjnej formie. Komisja dziękuje organizatorom za duży wkład pracy włożony w przygotowanie i przeprowadzenie imprezy, oraz konferansjerowi Stanisławowi Łukaszczykowi - Kołocowi, za sprawne prowadzenie V Jubileuszowych Spotkań Muzyk Podhalańskich „Dziadońcyne Granie”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.