PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2011 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Bukowina Tatrzańska

Kultura

U zbiegu kultur, czyli "Lindada" w Bukowinie Tatrzańskiej

Wtorek, 10 maja 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaBukowiańska Majówka 2011 już za nami. Na tę dwudniową imprezę złożył się XXVI Przegląd Dorobku Kulturalnego Gminy Bukowina Tatrzańska "Małe Bajania", który odbył się 7 maja oraz IX Gminny Festyn U Zbiegu Kultur Lindada 2011 zorganizowany 8 maja. Lindada jest coroczną imprezą plenerową o charakterze otwartym, ukazującym różnorodność folkloru w Gminie Bukowina Tatrzańska. Jej uczestnicy spotykają się u zbiegu kultur, w różnych miejscowościach gminy, przy muzyce i tańcach podhalańskich, spiskich i romskich.


"Lindada" zatoczyła swój krąg i po ośmiu latach znowu powróciła do Bukowiny Tatrzańskiej. Na plenerowej scenie zaprezentowały się zespoły regionalne: „Orlęta”, „Mali Wierchowianie” i „Śtuderki” z Bukowiny Tatrzańskiej, „Ciardasie” z Czarnej Góry-Zagóry, „Zawaternik” z Leśnicy-Gronia, „Podhale” – Grupa Spiska z Jurgowa, „Brzegowanie” z Brzegów oraz Orkiestra Dęta z Jurgowa. Natomiast Grupa Teatralna z Rzepisk wraz z Chórem Parafialnym z Bukowiny Tatrzańskiej w hołdzie błogosławionemu Janowi Pawłowi II przygotowała inscenizację pt. „Świadkowie świętości”. Wystąpiły także dzieci ze szkółki muzycznej działającej przy BCK "Dom Ludowy".

Każdego roku podczas "Lindady" przyznawana jest Nagroda Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska w dziedzinie twórczości artystycznej, ochrony i upowszechniania kultury swojego regionu. W tym roku został nią uhonorowany twórca ludowy, znany i ceniony rzeźbiarz z Bukowiny Tatrzańskiej – Władysław Koszarek.

Zwieńczeniem "Bukowiańskiej Majówki" były koncerty: zespołu romskiego
KAŁE BAŁA i zespołu folkowo-rockowego ROSTOCK.

Imprezie towarzyszyły: wystawa fotograficzna „Rzepiska na starej fotografii”, którą przygotował pan Andrzej Rusnak - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Rzepskach oraz wystawa fotograficzna „Doktor Jan Bednarski – lekarz, społecznik i budziciel polskości 1860 – 1926” autorstwa Roberta Kowalskiego.

- Bukowiańska Majówka jest zarówno przeżyciem kulturalnym dla publiczności, jak również corocznym impulsem twórczym dla organizatorów życia kulturalnego gminy oraz samych uczestników, których krąg ciągle się poszerza. Podstawowym celem Bukowiańskiej Majówki jest kultywowanie oraz popularyzowanie amatorskiego ruchu regionalnego wśród dzieci i młodzieży Gminy Bukowina Tatrzańska, pielęgnowanie i rozwój tradycyjnej kultury ludowej, dawnych zwyczajów, obrzędów, tańca, śpiewu i muzyki – wyjaśniają organizatorzy.


 

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom "Bukowiańskiej Majówki". Za wsparcie dziękują :

 • Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
 • Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury – Partnerowi Imprezy
 • Pani Marii Kuchta – Pensjonat „Jutrzenka”.
 • Państwu Katarzynie i Piotrowi Walasom – Cukiernia Łasuch w Bukowinie Tatrz.
 • Pani Helenie Mędlak

Mecenat nad wydarzeniami kulturalnymi w Gminie Bukowina Tatrzańska w roku 2011 objęli:

 • Powszechny Zakład Ubezpieczeń Spółka Akcyjna
 • TAURON Polska Energia

Przedsięwzięcie zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Patronat medialny na imprezą sprawowali:

 • Tygodnik Podhalański
 • Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
 • Podhalański Portal Informacyjny podhale 24.pl
Zobacz w naszym sklepie:
 • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
  25 zł
 • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
  160 zł
 • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
  70 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.