PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Zbójnicy i orlice na Sabałowej Nocy

Niedziela, 14 sierpnia 2011 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaJedna noc „Sabałowych Bajań” jest wyjątkowa, bo wypełniona magią i tajemniczością. To „Sabałowa Noc”, podczas której na Rusińskim Wierchu przy pełni księżyca odbywa się przyjęcie nowych członków do zbójeckiej braci oraz do grona wiyrchowych orlic. Tak honorowane są osoby szczególnie zasłużone dla kultury góralskiej.


W tym roku „do honorności i godnego miana zbójnika” przez hetmana Stanisława Hodorowicza podniesieni zostali: Stanisław Staszel z Suchego, Jan Bieniek z Bukowiny Tatrzańskiej, Franciszek Pindziak z Orawy, Jan Budz z Czarnej Góry oraz marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa. Nowi zbójnicy musieli przejść specjalne próby i złożyć przyrzeczenie, otrzymali w zamian hetmańskie poświadczenie, ciupagę i pierścień. Tradycyjnie  w ceremonii wzięły udział czarownice z Łysej Góry.

Po raz drugi w Sabałową Noc uhonorowano także kobiety. Do grona "Wiyrchowych Orlic" zostały przyjęte: dr Małgorzata Wonuczka Wnuk - filolog słowiański, tłumaczka i organizatorka poświęconych rodzimej kulturze spotkań, posiadów i wystaw w Restauracji "U Wnuka" oraz wokalistka Hania Chowaniec Rybka, znana z wykonań muzyki regionalnej, folkowej i jazzowej. Z rąk hetmana Orlice otrzymały srebrny krzyż z koralami. Obrzęd pasowania zakończyło wspólne rozpalenie watry i pokaz sztucznych ogni.

Na Rusińskim Wierchu odbyły się także liczne występy i koncerty, a zabawa trwała do późnej nocy. Wystąpił m.in. zespół „OTAVA YO” z Rosji, zespół góralski „WIYRCHOWIANIE” z Bukowiny Tatrzańskiej oraz gwiazda wieczoru zespół „BRAThANKI”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Ludowe etui na telefon IILudowe etui na telefon IILudowe etui z szarego filcu, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. telefonu komórkowego. Wymiary: szerokość 9 cm, długość 14,5 cm
    25 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.