PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Trzy dni Góralskiego Karnawału za nami...

Czwartek, 9 lutego 2012 r.
Autor: Anna Karpiel-Semberecka

fot. Anna Karpiel-SembereckaTo już 40. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej! Jego historia sięga roku 1973, kiedy to z inicjatywy Józefa Koszarka znakomitego bukowiańskiego tancerza, śpiewaka i poety, a zarazem ówczesnego prezesa Domu Ludowego, przy współpracy miejscowych działaczy kultury oraz Adama Sawiny, ówczesnego kierownika referatu ds. kultury Powiatowej Rady Narodowej w Nowym Targu po raz pierwszy zorganizowano międzyregionalny, a w latach następnych Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych.


40. Góralskie Karnawał 7 lutego rozpoczęła konferencja prasowa z udziałem organizatorów jubileuszowej edycji, a także twórców pierwszej takiej imprezy w Bukowinie: Józefa Koszarka i Adama Sawiny. Opowiadali oni jak narodził się pomysły na przegląd grup kolędniczych, konkurs par tanecznych i tańca zbójnickiego oraz kumoterki, które złożyły się na wspaniałe święto folkloru kultywowane do dnia dzisiejszego.

- Na Bukowinie zawsze była  niesamowicie bogata kultura, ale ona jest bogata bogactwem ludzi i ich zamiłowaniami. 40 lat temu każdy powiat starał się mieć swoje imprezy. Bukowina zrobiła więc Karnawał. Wokół tej imprezy skupiło się wiele osób chcących upowszechniać kulturę ludową i tak jest do dzisiaj – mówił Adam Sawina.

Organizatorzy na różne sposoby podkreślają jubileuszowy charakter tegorocznego karnawału.

- Z okazji jubileuszu mamy specjalną nagrodą dla uczestników wyścigu kumoterek. Rozlosowane wśród nich zostaną prawdziwe góralskie kumoterki wykonane i przekazane przez Jana Bieńka z Bukowiny Tatrzańskiej. Sprzedajemy także wafle góralskie z wizerunkiem Domu Ludowego i jego historią. Zakup tych słodkości będzie wsparciem prac remontowych tego zabytkowego budynku – o ciekawostkach przygotowanych na 40. Jubileuszowy Góralski Karnawał mówił jego organizator Bartłomiej Koszarek.

7 lutego w Domu Ludowym odbyło się także seminarium popularno-naukowe pt.: „Góralski Karnawał we współczesnej przestrzeni kulturowej – kolędowanie, taniec, kumoterki”.

Natomiast oficjalna inauguracja Karnawału miała miejsce 8 lutego. Tradycyjnie najpierw odbył się przejazd kapel i zaproszonych gości przez Bukowinę Tatrzańską, a następnie uroczyste otwarcie imprezy na scenie Domu Ludowego. Wzięli w nim udział przedstawiciele lokalnych władz, zaproszeni parlamentarzyści oraz goszczący w Bukowinie Czesław Lang, organizator Tour de Pologne. Kolejnym punktem programu była prezentacja kapel i występy zespołów regionalnych oraz sztuka teatralna „Zatraceniec” w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej.

9 lutego rozpoczął się konkurs grup kolędniczych, tańca zbójnickiego i par tanecznych. Wśród imprez towarzyszących znalazły się ciekawe występy i przestawienia, kulig z pokazem sztucznych ogni, a także II Zimowa Wystawa Owczarków Podhalańskich, zawody strzeleckie i kumoterki. 40. Góralski Karnawał potrwa do 12 lutego. Zapraszamy do Bukowiny Tatrzańskiej!

W serwisie WATRA obszerna foto-relacja z 40. Góralskiego Karnawału autorstwa Anny karpiel-Sembereckiej, Wojciecha Kubiny i Krzysztofa Haładyny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIIITorebka filcowa VIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Pasek ze sztucznego materiału...
    110 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.