PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

„Tradycja przez pokolenia”

Środa, 19 marca 2014 r.
Autor: Wojciech Kubina

„Tradycja przez pokolenia”Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu po raz piąty zorganizowało spotkanie z cyklu „Tradycja przez pokolenia”. Sobotni wieczór 15 marca przeniósł licznie zgromadzoną publiczność „do górali w Bukowinie Tatrzańskiej”, którzy przywieźli ze sobą to co dla nich najcenniejsze – wciąż żywą, dającą radość i poczucie ślebody kulturę. Scena wypełniła się muzykantami oraz dziećmi i młodzieżą z bukowiańskich zespołów regionalnych „Orlynta”, „Mali Wiyrchowianie” i „Wiyrchowianie”, zaś w holu odbyła się wystawa malarstwa na szkle bukowiańskiej artystki Agnieszki Górkiewicz oraz prac dzieci z bukowiańskiej Szkoły Ginących Zawodów.


Niezwykłą opowieść rozpoczął koncert „W Bukowinie słychno śpiywanie i granie”  będący historią muzyki podhalańskiej w pigułce, przygotowany z pewną dozą humoru i przekory.

O Bukowinie tej współczesnej, jej wielkim rozwoju mówił  Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk, podkreślając jednocześnie wielkie znaczenie kultywowania tradycji, utożsamiania się z ojcowizną, regionem w którym się wyrosło. Zwróciła na to uwagę również Pani Stanisława Górkiewicz autorka wielu książek o Bukowinie, muzykantka, uczennica legendarnej Bronisławy Dziadoń – Koniecznej. Mówiąc o swoich spotkaniach z ludźmi, którzy pamiętali czasy, gdy Bukowina była biedną, trudno dostępną wsią, przypomniała wszystkim czym niegdyś była  dla górali ziemia i wspólne muzykowanie.

Za sprawą prezentacji archiwalnych zdjęć oraz opowieści o historii Bukowiny, do początków lokowania wsi przeniósł wszystkich zebranych Bartłomiej Koszarek. Przedstawił również działalność bukowiańskiego Domu Ludowego jako miejsca odbywania się głównych wydarzeń kulturalnych ale przede wszystkim jako instytucji, która uczy młode pokolenia tańca, muzyki, śpiewu góralskiego jak i zachęca do udziału w prowadzonych zajęciach z ceramiki, snycerki czy malarstwa na szkle.

Aby potwierdzić, że tradycja u bukowian trwa i jest wciąż żywa młodzi bukowianie z wielką żywiołowością, radością zatańczyli i zaśpiewali dla wszystkich zgromadzonych gości.

Tego wyjątkowego dla górali i lachów wieczoru  Starosta Nowosądecki Jan Golonka i dr hab. Stanisław Węglarz wręczyli Stanisławowi Łukaszczykowi  i Bartłomiejowi Koszarkowi „Złote Jabłka Sądeckie”. Dyrektor Antoni Malczak i Przewodniczący Komisji  Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego, Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej  Leszek Zegzda – w asyście lachowskiej pary z Podegrodzia – podarowali wyjątkowe dyplomy zdobione haftowanymi sercami .

Serdecznie dziękujemy wszystkim przyjaciołom, którzy zechcieli spędzić ten czas razem z nami!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.