PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

"Mali Wiyrchowianie" na 25. Święcie Dzieci Gór

Środa, 9 sierpnia 2017 r.
Autor: Alicja Wierzbanowska

"Mali Wiyrchowianie" na 25. Święcie Dzieci GórZespół góralski „Mali Wiyrchowianie” z Bukowiny Tatrzańskiej powrócił z Jubileuszowego 25. Festiwalu Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu, gdzie z dumą od 23 do 30 lipca, reprezentował region Skalnego Podhala. Na dniu narodowym, który odbył się w piątek 28 lipca, zespół zaprezentował program „Za chałpom”, w którym przedstawił gry, zabawy, śpiew, muzykę i taniec charakterystyczne dla regionu.


Program ten wzbudził wielkie uznanie wśród międzynarodowej Rady Artystycznej, w skład której wchodzili: Aleksandra Szurmiak-Bogucka (Polska), Mónica Artemisa Alonso Palacios Marqez de Mendoza (Meksyk), Victor Mendoza Zenteno (Meksyk), Dianna Laska (Australia), Henry Laska (Australia), Lidiya Voynarovska (Ukraina), Yuriy Voynarovskyy (Ukraina), Wiesława Hazuka (Polska), Benedykt Kafel (Polska), Dorota Majerczyk - sekretarz (Polska).
 
Festiwal ten to nie tylko występy i prezentacje, które trudno by zliczyć, to również, a może  przede wszystkim „bratanie” się z zespołami kamrackimi. „Mali Wiyrchowianie” mieli  ogromne szczęście, że organizatorzy połączyli górali z Bukowiny z Zespolem BALLET FOLKLORICO INFANTIL COAHUILA z Meksyku. Już w pierwszych dniach,  wspólne próby i tańce zbliżyły wszystkich  do siebie. „Pierwsze lody” zostały szybko przełamane i od tej chwili zespolanie stali się prawdziwymi kamratami. Okazało się, że pomimo wielu tysięcy kilometrów dzielących nasze kraje jesteśmy do siebie bardzo podobni. Spontaniczni, temperamentni, ambitni, perfekcyjni, przyjaźni, czarujący, promieniujący uśmiechem na każdym kroku, to właśnie cechy….. NAS górali podhalańskich i meksykańskich. Nic więc dziwnego, że wspólne występy wzbudzały tak ogromne zainteresowanie, a publiczność zawsze pękała w szwach. Kulminacją wspólnego bratania się, był tak zwany „dzień narodowy”.  Rodzice i „ciotecki” przygotowały wspaniałą ucztę dla podniebienia, a zespoły zadbały o ucztę duchową. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i przyszedł czas pożegnań, dla niektórych bardzo łzawych, jednak wszyscy mają nadzieję, że wkrótce spotkają się znowu z kamratami, a to co najcenniejsze, czyli wspomnienia na długo pozostaną w sercach wszystkich.

Zespół „Mali Wiyrchowianie” składa serdeczne podziękowanie wszystkim , którzy przyczynili się do organizacji wyjazdu na Międzynarodowy Festiwal Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Bransoletka PurpurosaBransoletka PurpurosaBransoletka Purpurosa Obw. - 19 cm. Materiały: Jadeit, Marmur (kula), Piryt, Onyks, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.