Bukowina Tatrzańska
Kultura
Lindada w Bukowinie Tatrzańskiej
Autor: Paweł Budz
16. Gminny Festyn „Lindada. U zbiegu Kultur” powrócił do Bukowiny Tatrzańskiej. Tym razem był dedykowany w szczególności dzieciom, w dniu ich święta. Już od samego rana najmłodsi mogli uczestniczyć w różnych zajęciach plastycznych, przyglądać się obróbce wełny i jej późniejszemu wykorzystaniu (plecione skarpety, swetry i rękawice). 200 pięknie pomalowanych, drewnianych serduszek trafiło wraz z małymi artystami do ich domów.
Nie brakowało również chętnych do robienia koszyczków z wikliny i kolorowych zwierzątek z włóczki. Starsi chłopcy z wielką precyzją oddawali się rzeźbieniu w drewnie.
Tuż po oficjalnym otwarciu Festynu, na scenie Domu Ludowego zagościło kółko teatralne „Turliki” z Gliczarowa Górnego. Przedstawienie „O orle nielocie, który miał lęk wysokości” w reżyserii Ewy Kępskiej spodobało się i małym i dużym widzom.
Popołudnie należało do zespołów regionalnych z terenu Gminy Bukowina Tatrzańska: były nie tylko występy, ale także folkowe gry i zabawy.
Wieczorem została wręczona nagroda Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska w dziedzinie twórczości artystycznej, ochrony i upowszechniania kultury ludowej. Tegoroczną laureatką statuetki Lindady została Pani Maria Kuchta – sołtys wsi Bukowina Tatrzańska, osoba od zawsze związana z Domem Ludowym i bukowiańskim teatrem. Przed dwoma laty reaktywowała także w Bukowinie Tatrzańskiej Koło Gospodyń Wiejskich.
Działalność Pani Marii nie pozostała niezauważona, czego wyrazem są przyznane jej nagrody i wyróżnienia m.in.: Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla kultury ludowej (2012 r.)., Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za długoletnie zaangażowanie
i działalność na rzecz popularyzacji i ochrony dziedzictwa kulturowego Podhala (2013 r.), nadanie tytułu „Wiyrchowyj Orlicy” („Sabałowe Bajania” 2012 r.), nadanie tytułu „Gaździny Roku” na wydarzeniu lokalnym „Brzegowskie Nucicki” (2010 r. i 2012 r.)
16. Lindadę zakończył wieczór taneczny przy góralskiej muzyce.
- Ludowe etui na tablet VII
Ludowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
60 zł - Wisior "Kula Jadeitu"
Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
100 zł - Poduszka brązowa II
Poduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
100 zł