PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2018 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Lindada w Bukowinie Tatrzańskiej

Poniedziałek, 11 czerwca 2018 r.
Autor: Paweł Budz

Lindada w Bukowinie Tatrzańskiej16. Gminny Festyn „Lindada. U zbiegu Kultur” powrócił do Bukowiny Tatrzańskiej. Tym razem był dedykowany w szczególności dzieciom, w dniu ich święta. Już od samego rana najmłodsi mogli uczestniczyć w różnych zajęciach plastycznych, przyglądać się obróbce wełny i jej późniejszemu wykorzystaniu (plecione skarpety, swetry i rękawice). 200 pięknie pomalowanych, drewnianych serduszek trafiło wraz z małymi artystami do ich domów.


Nie brakowało również chętnych do robienia koszyczków z wikliny i kolorowych zwierzątek z włóczki. Starsi chłopcy z wielką precyzją oddawali się rzeźbieniu w drewnie.

Tuż po oficjalnym otwarciu Festynu, na scenie Domu Ludowego zagościło kółko teatralne „Turliki” z Gliczarowa Górnego.  Przedstawienie „O orle nielocie, który miał lęk wysokości” w reżyserii Ewy Kępskiej spodobało się i małym i dużym widzom.

Popołudnie należało do zespołów regionalnych z terenu Gminy Bukowina Tatrzańska: były nie tylko występy, ale także folkowe gry i zabawy.
Wieczorem została wręczona nagroda Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska w dziedzinie twórczości artystycznej, ochrony i upowszechniania kultury ludowej. Tegoroczną laureatką statuetki Lindady została Pani Maria Kuchta – sołtys wsi Bukowina Tatrzańska, osoba od zawsze związana z Domem Ludowym i bukowiańskim teatrem. Przed dwoma laty reaktywowała także w Bukowinie Tatrzańskiej Koło Gospodyń Wiejskich. 

Działalność Pani Marii nie pozostała niezauważona, czego wyrazem są przyznane jej nagrody i wyróżnienia m.in.: Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla kultury ludowej (2012 r.)., Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za długoletnie zaangażowanie 
i działalność na rzecz popularyzacji i ochrony dziedzictwa kulturowego Podhala (2013 r.), nadanie tytułu „Wiyrchowyj Orlicy” („Sabałowe Bajania” 2012 r.), nadanie tytułu „Gaździny Roku” na wydarzeniu lokalnym „Brzegowskie Nucicki” (2010 r. i 2012 r.)

16. Lindadę zakończył wieczór taneczny przy góralskiej muzyce.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.