PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Czerwiec 2018 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Lindada w Bukowinie Tatrzańskiej

Poniedziałek, 11 czerwca 2018 r.
Autor: Paweł Budz

Lindada w Bukowinie Tatrzańskiej16. Gminny Festyn „Lindada. U zbiegu Kultur” powrócił do Bukowiny Tatrzańskiej. Tym razem był dedykowany w szczególności dzieciom, w dniu ich święta. Już od samego rana najmłodsi mogli uczestniczyć w różnych zajęciach plastycznych, przyglądać się obróbce wełny i jej późniejszemu wykorzystaniu (plecione skarpety, swetry i rękawice). 200 pięknie pomalowanych, drewnianych serduszek trafiło wraz z małymi artystami do ich domów.


Nie brakowało również chętnych do robienia koszyczków z wikliny i kolorowych zwierzątek z włóczki. Starsi chłopcy z wielką precyzją oddawali się rzeźbieniu w drewnie.

Tuż po oficjalnym otwarciu Festynu, na scenie Domu Ludowego zagościło kółko teatralne „Turliki” z Gliczarowa Górnego.  Przedstawienie „O orle nielocie, który miał lęk wysokości” w reżyserii Ewy Kępskiej spodobało się i małym i dużym widzom.

Popołudnie należało do zespołów regionalnych z terenu Gminy Bukowina Tatrzańska: były nie tylko występy, ale także folkowe gry i zabawy.
Wieczorem została wręczona nagroda Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska w dziedzinie twórczości artystycznej, ochrony i upowszechniania kultury ludowej. Tegoroczną laureatką statuetki Lindady została Pani Maria Kuchta – sołtys wsi Bukowina Tatrzańska, osoba od zawsze związana z Domem Ludowym i bukowiańskim teatrem. Przed dwoma laty reaktywowała także w Bukowinie Tatrzańskiej Koło Gospodyń Wiejskich. 

Działalność Pani Marii nie pozostała niezauważona, czego wyrazem są przyznane jej nagrody i wyróżnienia m.in.: Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zasługi dla kultury ludowej (2012 r.)., Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za długoletnie zaangażowanie 
i działalność na rzecz popularyzacji i ochrony dziedzictwa kulturowego Podhala (2013 r.), nadanie tytułu „Wiyrchowyj Orlicy” („Sabałowe Bajania” 2012 r.), nadanie tytułu „Gaździny Roku” na wydarzeniu lokalnym „Brzegowskie Nucicki” (2010 r. i 2012 r.)

16. Lindadę zakończył wieczór taneczny przy góralskiej muzyce.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.