PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2020 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Bukowina Tatrzańska

Kultura

„Bajania, bajania, Sabały Bajania, Bawiom sie górole, od rania do rania”

Środa, 26 sierpnia 2020 r.
Autor: Alicja Wierzbanowska

„Bajania, bajania, Sabały Bajania, Bawiom sie górole, od rania do rania”Zakończyły się 54. Sabałowe Bajania. Mimo obostrzeń i przestrzeganych zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią COVID-19, bawili się nie tylko górale, ale ludzie z całej Polski. Podczas inauguracji Festiwalu, w imieniu Starosty, Edward Tybor - przewodniczący Radny Powiatu Tatrzańskiego wraz z Marią Kuchtą radną i sołtyską Bukowiny, wręczyli Józefowi Koszarkowi, wybitnemu twórcy ludowemu z Bukowiny Tatrzańskiej, nagrodę Starosty Tatrzańskiego za: „Szczególne osiągnięcia dla kultury regionalnej na terenie Podhala”.


W tym roku Festiwal wyglądał nieco inaczej – nie było Sabałowej Nocy, warsztatów dla dzieci czy degustacji potraw regionalnych. Za to z powodzeniem udało się przeprowadzić Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. Wzięło w nim udział ponad 150 uczestników z 10 województw. Nagrody grand prix „Bukowiańskie Buki” powędrowały do Anny Krypczyk z Białki Tatrzańskiej, Łukasza Murzańskiego z Bańskiej Niżnej, Marii Wnęk z Krempach oraz żeńskiej grupy śpiewaczej „Watra” z Czarnego Dunajca. Wśród laureatów pierwszych miejsc jury wyłoniło wykonawców, którzy otrzymali nagrody specjalne. I tak: Michał Matys z Białki Tatrzańskiej – otrzymał nagrodę imienia prof. dr. hab. Józefa Bubaka, Patryk Rudnicki z Lipnicy - nagrodę specjalną imienia Franciszka Hodorowicza-Sewcowego, Krystian Mrugała z Cichego nagrodę specjalną imienia Stanisława Chowańca-Suchowiana. Z inicjatywy dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Bartłomieja Koszarka ustanowiono i po raz pierwszy przyznano nagrodę imienia Aleksandry Szurmiak-Boguckiej, zmarłej 17 lipca 2020 roku wybitnej etnomuzykolog i zasłużonej badaczki muzyki Karpat, wieloletniej Jurorki Sabałowych Bajań i innych bukowiańskich konkursów, dla „Szczególnie zasłużonego instrumentalisty w kategorii dorosłych, kultywującego tradycyjną muzykę swojego regionu”. Jako pierwszy otrzymał ją Eugeniusz Karkoszka z Lipnicy Wielkiej. 

Podczas Festiwalu odbył się również V Zlot Zbójników i I Zlot Wiyrchowyk Orlic. Na Polanie Szymkówka hetman Stanisław Hodorowicz przyjął do swojego grona nowych członków: Macieja Baraniaka z Nowego Targu, Józefa Pitoniaka ze Żdziaru na Słowacji, Jana Stasika-Kantora z Bukowiny Tatrzańskiej, Natalię Rubiś z Raby Wyżnej i Ivetę Mandżarową z Bratysławy. Zgodnie z obyczajem, Zbójnicy rozpalili watrę, a Zlot zakończyli wspólnymi „posiadami góralskimi”.

Każdy Festiwalowy wieczór kończyły koncerty przed Domem Ludowym. Licznie zgromadzona publiczność (zarówno przed budynkiem, jak i on-line) miło spędziła czas z zespołami: „Gronicki”, „Muzykancko siyła”, „Sokół Orchestra” i „Kałe Bała”.

Podczas tegorocznych 54. Sabałowych Bajań nie zabrakło kiermaszu i wystawy twórczości ludowej. Na chętnie odwiedzanej ekspozycji znalazły się wyroby ze skóry, obrazy na szkle, spinki góralskie, gorsety, portki, cuchy, rzeźby, kwiaty, wyroby ludwisarskie, twórcy zaprezentowali też wyroby z koronki i kowalstwo artystyczne.

Przez trzy festiwalowe dni można było spróbować specjałów góralskiej kuchni, przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowiny Tatrzańskiej. 

W Festiwalową niedzielę w kościele parafialnym w Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się uroczysta Msza Święta, zmówiona przez organizatorów, jurorów i uczestników Sabałowych Bajań, za duszę ŚP. Aleksandry Szurmiak-Boguckiej, związanej z Domem Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej od lat 50-tych. Festiwal Folkloru Polskiego 54. Sabałowe Bajania zakończyło oficjalne ogłoszenie wyników transmitowane on-line.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XIISpinka góralska XIIMetalowa spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Ludowe etui na tablet VLudowe etui na tablet VLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.