PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2021 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Tak świętowali w Bukowinie Tatrzańskiej

Środa, 17 listopada 2021 r.
Autor: Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

Tak świętowali w Bukowinie TatrzańskiejNiepodległa Polska – powód do radości i dumy, ale również powinność, obowiązek, zobowiązanie, by pamiętać o tych, dzięki którym możemy cieszyć się upragnioną wolnością. Uroczystości rozpoczęły się na Wierchu Olczańskim, pod tablicą upamiętniającą pobyt „Ziuka” – marszałka Józefa Piłsudskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. Następnie spod budynku Ochotniczej Straży Pożarnej do kościoła parafialnego przemaszerowały bukowiańskie sztandary: straży pożarnej, harcerzy i Związku Podhalan.


Po Mszy Świętej w intencji ojczyzny zostały złożone wiązanki na grobach czterech polskich oficerów zamordowanych przez Niemców w 1940 roku i symbolicznym grobie bukowian, którzy z zawieruchy I i II Wojny Światowej nie powrócili już do swych domów. Złożono również wiązankę pod granitowym popiersiem Adama Mickiewicza – naszego narodowego wieszcza. Tuż po 18.00 w Domu Ludowym rozpoczęły się posiady góralskie. Pieśni patriotyczne i żołnierskie były śpiewane pełną piersią przez publiczność, która również z wielkim wzruszeniem wsłuchiwała się w pieśni przygotowane przez zespół „Mali Wiyrchowianie” i bukowiańskich muzykantów. Wiele uśmiechu i zadumy przyniosły również rozważania aktora Andrzeja Roga – poezja Cypriana Kamila Norwida, kazania Kardynała Stefana Wyszyńskiego i księdza profesora Józefa Tischnera.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.