PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Luty 2022 12345678910111213141516171819202122232425262728 »

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał – wyjątkowy z wielu powodów

Poniedziałek, 21 lutego 2022 r.
Autor: Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał – wyjątkowy z wielu powodówPo pierwsze – Jubileuszowy Po drugie – rozpoczął go nie tylko przejazd banderii konnej i paradnych zaprzęgów z kapelami i zaproszonymi gośćmi, ale również barwny korowód plenerowych grup kolędniczych. Po trzecie – odbyły się Jubileuszowe Posiady, będące okazją do podziękowań ludziom, firmom i instytucjom od lat wspierającym Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej. Po czwarte – na scenie Domu Ludowego wystąpiły wszystkie pokolenia bukowian – od przedszkolaków „Orlynta”, przez dzieci w wieku szkolnym „Mali Wiyrchowianie”, młodzież „Wiyrchowianie” oraz „wetranów” – grupę średnią jak i tych „zespolanów” pamiętających I Góralski Karnawał. Po piąte – po raz pierwszy zostało wręczone Złote Orle Pióro – nagroda grand prix za wybitną prezentację góralskiego tańca. Nagrodę zdobyli Tomasz i Małgorzata Słodyczkowie z Zębu. Po szóste – rekordowa ilość uczestników: w popisie par tanecznych – aż 76 par, w zawodach strzeleckich – ponad 80 uczestników, w wystawie owczarków podhalańskich – 49 śnieżnobiałych psów, w paradzie gazdowskiej i pardzie kumoterskiej – 56 zaprzęgów. Po siódme – odbiorcami naszego wydarzenia on-line było ponad 65 tys. osób.


Podsumowując Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał nie można zapomnieć o laureatach poszczególnych konkursów. 

Spośród 45 grup kolędniczych biorących udział w konkursie laureatem nagrody grand prix Złoty Turoń została grupa kolędnicza „Z Gwiazdą” z Ptaszkowej.

Najwięcej emocji wśród publiczności zawsze wzbudza konkurs tańca zbójnickiego. Najwyższą nagrodę – Ciupagę Zbójnicką otrzymał w tym roku zespół „Polaniorze” z Kościeliska.

Od kilkunastu lat Góralskiemu Karnawałowi towarzyszą  psy pasterskie. Zwycięzcą Rasy a jednocześnie zwycięzcą XI Zimowej Wystawy Polskich Owczarków Podhalańskich została ŚLIWKA Catonium Tomasza Czapickiego.

Turoniowy Róg na zwodach strzeleckich wywalczył Zdzisław Grochal ze Skrzypnego. 

W paradzie gazdowskiej zwyciężył Bartłomiej Chowaniec z Bukowiny Tatrzańskiej a w paradzie kumoterskiej Andrzej Skupień i Natalia Karciarz z Zakopanego – Olczy. Z najlepszym czasem w kumoterkach przejechał tor Stanisław Rzadkosz-Pulka, zaś konkurencję skiringu i ski-skiringu  wygrał  Zbigniew Skwarek.

Każdy wieczór Jubileuszowego 50. Góralskiego Karnawału rozpoczynały występy zespołów regionalnych. Swoją kulturę zaprezentowali bukowianie, „Porąbcoki” z Porąbki Uszewskiej, „Zielony Jawor” z Krempach oraz górale z Trzebuni.

Nieodłącznym elementem każdego Góralskiego Karnawału jest wystawa twórczości ludowej. W tym roku wzięło w niej udział 43 twórców oraz dzieci i młodzież ze Szkoły Folkloru i Sztuki Ludowej działającej przy Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy”

Serdecznie dziękujemy panu prof. Piotrowi Glińskiemu – Wiceprezesowi  Rady Ministrów, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz panu Witoldowi Kozłowskiemu – Marszałkowi Województwa Małopolskiego za objęcie patronatem honorowym Jubileuszowego 50. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej.

Podziękowania kierujemy również dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego za wsparcie finansowe wydarzenia.

Drodzy Partnerzy, Sponsorzy i Współorganizatorzy! Bez Was nie byłoby tego Jubileuszu. Dziękujemy za waszą pomoc.

Nie może zabraknąć również podziękowań dla ludzi mediów, na czele z naszymi patronami, dzięki którym o Jubileuszowym 50. Góralskim Karnawale było głośno w całej Polsce.

Duże fotorelacje z poszczególnych dni i wieczorów będą się sukcesywnie pojawiać na FB-owym profilu społecznościowym Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”, a także na stronie internetowej www.goralskikarnawal.pl. 

Do zobaczenia za rok na 51. Góralskim Karnawale.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza"Naszyjnik "Turkoza" Obwód 47 cm. Materiały: Turkus (duże owale i kule), Stare szkło weneckie, Piryt, Hematyt, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    175 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.