PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2024 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Weekend w Bukowiańskim Centrum Kultury Dom Ludowy

Poniedziałek, 6 maja 2024 r.
Autor: Alicja Wierzbanowska

Weekend w Bukowiańskim Centrum Kultury Dom LudowyDługi weekend majowy za nami. W Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” działo się naprawdę wiele: sztuki teatralne, opowieść o Skalnym Podhalu, przegląd piosenki harcerskiej czy potańcówka z muzyką góralską. 1 maja – Sztuka teatralna „Boscy panowie. Rzec o gazdak i ceprak” – Teatr „Coz Teroz Bedzie” z Białki Tatrzańskiej Ta komedia autorstwa Andrzeja Kuruca pokazuje różne sytuacje ze współczesnej wsi podhalańskiej, traktując z dużym przymrużeniem oka zarówno miejscowych górali, jak i przyjezdnych turystów. Było i o miłości, i o majątkach. O komercji i o tradycji. O tym, jaki ktoś jest naprawdę, a jak bardzo nieraz udaje. Jednym słowem, gazdowskie i ceperskie sprawy w jednym z góralskich domów wypoczynkowych.


2 maja – Opowieść o muzyce Skalnego Podhala – Bartłomiej Koszarek

Słowno-muzyczna opowieść o kulturze Skalnego Podhala. Etnolog, multiinstrumentalista Bartłomiej Koszarek zabrał słuchaczy w góralski świat - ten miniony i ten, który jest codziennością mieszkańców Podhala. 

3 maja - 2. Przegląd Piosenki Harcerskiej

3 maja spotkaliśmy się w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” na II Przeglądzie Piosenki Harcerskiej Hufca Podhalańskiego ZHP „Śpiewajmy wszyscy w ten radosny czas” organizowanym przez 19 Podhalańską Drużynę Wędrowniczą „Mandragora”. 

3 maja - Sztuka teatralna „Chory z urojenia” – Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej

Jak pisze w posłowiu Jan Gutt-Mostowy - autor adaptacji molierowskiej sztuki „Chory z urojenia” niemożliwe było dokładne przeniesienie tej komedii z XVII wiecznego Paryża na XX wieczne Podhale, „bo jakże tu postacie, zachowania ludzkie, dworskie sceny, salony, wepchać do góralskiyj izby…” Dlatego też „Chory z urojenia” po góralsku to zaledwie 25% fabuły powiązanej z tytułem.

Być „chorym z urojenia” to nie samo co „być symulantem”. Ten drugi specjalnie udaje np. dla korzyści lub zarobku, zaś „chory z urojenia” sam wierzy w swoje dolegliwości, które czasami stają się chorobą samą w sobie...

4 maja - Potańcówka z muzyką góralską 

Sobotnia potańcówka zakończyła intensywny weekend w Domu Ludowym. Bufet z przysmakami regionalnymi zapewniło Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowiny Tatrzańskiej. 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Spinka góralska XVIISpinka góralska XVIIMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 18,5 cm.
    350 zł
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.