PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Wiadomości

Niezwykły dar z Włoch

Niedziela, 15 grudnia 2013 r.
Autor: Monika Wójcik

Niezwykły dar z WłochWłodarze i Przedstawiciele włoskiej Gminy Primiero przekazali niezwykły dar wspólnocie parafialnej w Bukowinie Tatrzańskiej. Podczas uroczystej Mszy Świętej, która odbyła się 15 grudnia w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej, została poświęcona szopka betlejemska, którą ofiarowali zagraniczni goście. To jednak dopiero początek planowanej współpracy. Na niedzielnej, uroczystej Mszy Świętej na ręce księdza Dziekana Władysława Pasternaka Goście z włoskiej Gminy Primiero ofiarowali wyjątkowy dar – szopkę bożonarodzeniową.


Została ona wykonana przez podopiecznych Zakładu Społecznego w Primiero przy współpracy z rzeźbiarzami ze Stowarzyszenia „La Stua” i kilkoma okolicznymi rzemieślnikami pod nadzorem Silvano Zeni – artysty z Primiero. Ma ona symbolizować przyjaźń pomiędzy Bukowiną Tatrzańską a gminą Primiero.

- W imieniu swoim, całej wspólnoty parafialnej oraz Fundacji Bukovina chciałbym serdecznie podziękować Włodarzom Gminy Primiero za tak piękny, bożonarodzeniowy dar. To dla nas wielki zaszczyt, że mogliśmy przyjąć takich gości. Mam nadzieję, że to także początek owocnej i długotrwałej współpracy między naszymi regionami – mówi Edward Kuchta, Członek Zarządu Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego Sp. z o.o.

Przekazanie szopki jest wynikiem współpracy, która została zapoczątkowana już kilka lat temu. Do kolejnego spotkania włosko-polskiego doszło w 2013 roku, podczas historycznego 70. Tour de Pologne, którego trasa po raz pierwszy wiodła „z ziemi włoskiej do Polski”. Jednym z inicjatorów zapoczątkowania współpracy pomiędzy regionami był serdeczny przyjaciel BUKOVINY - Pan Czesław Lang.

W ubiegłym roku natomiast reprezentanci gminy Primiero mieli okazję poznać przedstawicieli władz Małopolski, w tym Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza z Krakowa, któremu z okazji Świąt Bożego Narodzenia 2012 przekazali Choinkę pochodzącą z okolicznych lasów, a ozdoby ufundowała Fundacja BUKOVINA. Te dwa regiony łączy także dwóch wyjątkowych ludzi: Papież Jan Paweł II, rodowity Polak wywodzący się z gór, ogłosił Jana XXIII, pochodzącego z Bergamo i nazywanego przez ludzi „dobrym Papieżem Janem” błogosławionym.
W przyszłym roku, 27 kwietnia, wspólnie będziemy obchodzili wielki dzień, kiedy to Papież Franciszek dokona kanonizacji obu, bliskich naszym polskim i włoskim sercom Papieży.

Podczas pobytu Przedstawicieli gminy Primiero w Bukowinie Tatrzańskiej podjęte zostały także rozmowy na temat przyszłej współpracy tych dwóch regionów. Udział w nich wzięła również Fundacja Bukovina – która powstała przy Bukowiańskim Towarzystwie Geotermalnym, współorganizator wydarzenia. Jednym z celów statutowych Fundacji jest wspieranie rozwoju regionu Bukowiny Tatrzańskiej oraz współpracy międzynarodowej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.