PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Bukowina Tatrzańska

Wiadomości

Jaworzyna Tatrzańska w dokumentach

Sobota, 8 marca 2014 r.
Autor: PTH NT

Jaworzyna Tatrzańska w dokumentachW Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej odbyła się prezentacja książki pt. „Od Zaolzia po Jaworzynę. Rewindykacje graniczne jesienią 1938 r.” Spotkanie otworzył Bartłomiej Koszarek Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, który podziękował za przyjęcie przez PTH zaproszenia i organizację promocji. Wspomniał również jak istotne są obecnie prowadzone badania historyczne na pograniczu dla wzajemnego poznania się bratnich narodów mieszkających po obu strona Tatr.


W dalsze części spotkania Robert Kowalski prezes oddziału PTH w Nowym Targu i redaktor promowanego tomu, omówił szczegółowo przygotowaną publikację, przybliżając jej warstwę faktograficzną ale także podkreślając jej bogatą ikonografię.  W drugiej części spotkania wygłosił obszerny wykład nt. dyplomatyczny i militarnych aspektów rewindykacji granicznych oraz polskiej administracji  państwowej i kościelnej na terenach przejętych jesienią 1938 r.

Po wykładzie głos zabrał p. Franciszek Chowaniec „Suchowion” z Bukowin Tatrzańskiej  –jeden z ostatnich świadków wydarzeń jakie rozgrywały się w listopadzie i grudniu 1938 r. w Jurgowie i Jaworzynie Tatrzańskiej. Jego wspomnienia wspaniale uzupełniły narracje prezesa PTH a jednocześnie w dwóch miejscach pozwoliły zweryfikować postawione tezy. Pan Franciszek pod wpływem pokazywanych zdjęć odtwarzał z pamięci poszczególne sekwencje wydarzeń, niemal tak jakby komentował zapis filmowy. Jednocześnie przybliżył nieznane dotąd badaczom i nie odnotowane w dostępnych materiałach źródłowych epizody oraz trudną do uchwycenia atmosferę tamtych dni.

Na koniec promocji Jan Budz oraz Elżbieta Łukuś przedstawiciele Związku Polskiego Spisza zaprzyjaźnionego z PTH, złożyli na ręce Robert Kowalskiego życzenia i kwiaty z okazji przypadającego w bieżącym roku 10-lecia powstania nowotarskiego oddziału. Prezes Jan Budz podziękował za dotychczasową owocną współpracę oraz za wysiłek nowotarskich historyków w przybliżaniu dziejów Polskiego Spisza, życząc jednocześnie dalszych sukcesów.

Zobacz w naszym sklepie:
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł
  • Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek "Ogródek 4"Wisiorek, z sukna, tkaniny i cekin. Średnica zawieszki 6,5 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.