PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bułgaria

Kultura

Zespół „Giewont” w Sofii

Środa, 1 maja 2013 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Zespół „Giewont” w SofiiDziecięcy Parafialny Zespół „Giewont” działający przy parafii Księży Misjonarzy na Olczy pod kierownictwem Katarzyny Stachoń powrócił z Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Dzieci, który po raz drugi odbywał się w stolicy Bułgarii - Sofii. W festiwalu uczestniczyły zespoły z Estonii, Rosji, Macedonii, Turcji, Bośni i Hercegowiny, Polski oraz kilkanaście zespołów z Bułgarii. W ostatnim dniu barwnego święta rozśpiewany korowód przeszedł ulicami Sofii od cerkwi Aleksandra Newskiego aż do Pałacu Kultury, oklaskiwany przez licznie zgromadzonych mieszkańców stolicy.


Folklor Podhala oczarował publiczność żywiołowością i spontanicznością. Program został przygotowany przez kierownictwo zespołu Marię Frączysty oraz Tomasza Galicę. Na koncert przybył ambasador RP w Bułgarii pan Leszek Hensel, który po koncercie spotkał się z dziećmi.

W drodze do Bułgarii dzieci zobaczyły Budapeszt,  w dniu wolnym zwiedziły najsłynniejszy klasztor Bułgarii Monaster Rylski. W Sofii – cerkiew św.Georgiego oraz ruiny z czasów rzymskich, bazylikę św.Sofii, cerkiew Aleksandra Newskiego, rosyjską cerkiew św. Jana Cudotwórcy. Zapoznały się z kulturą Bułgarii. Organizatorzy przygotowali też dla dzieci niespodzianki – wizytę w parku linowym, gdzie potwierdzona została zręczność prezentowana wcześniej na scenie oraz wspólną zabawę wszystkich zespołów.  Nawiązane kontakty i przyjaźnie to z pewnością najcenniejszy efekt wielokulturowego spotkania dzieci z różnych regionów jednoczącej się Europy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
    35 zł
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.