PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bułgaria

Kultura

Zespół „Giewont” w Sofii

Środa, 1 maja 2013 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Zespół „Giewont” w SofiiDziecięcy Parafialny Zespół „Giewont” działający przy parafii Księży Misjonarzy na Olczy pod kierownictwem Katarzyny Stachoń powrócił z Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Dzieci, który po raz drugi odbywał się w stolicy Bułgarii - Sofii. W festiwalu uczestniczyły zespoły z Estonii, Rosji, Macedonii, Turcji, Bośni i Hercegowiny, Polski oraz kilkanaście zespołów z Bułgarii. W ostatnim dniu barwnego święta rozśpiewany korowód przeszedł ulicami Sofii od cerkwi Aleksandra Newskiego aż do Pałacu Kultury, oklaskiwany przez licznie zgromadzonych mieszkańców stolicy.


Folklor Podhala oczarował publiczność żywiołowością i spontanicznością. Program został przygotowany przez kierownictwo zespołu Marię Frączysty oraz Tomasza Galicę. Na koncert przybył ambasador RP w Bułgarii pan Leszek Hensel, który po koncercie spotkał się z dziećmi.

W drodze do Bułgarii dzieci zobaczyły Budapeszt,  w dniu wolnym zwiedziły najsłynniejszy klasztor Bułgarii Monaster Rylski. W Sofii – cerkiew św.Georgiego oraz ruiny z czasów rzymskich, bazylikę św.Sofii, cerkiew Aleksandra Newskiego, rosyjską cerkiew św. Jana Cudotwórcy. Zapoznały się z kulturą Bułgarii. Organizatorzy przygotowali też dla dzieci niespodzianki – wizytę w parku linowym, gdzie potwierdzona została zręczność prezentowana wcześniej na scenie oraz wspólną zabawę wszystkich zespołów.  Nawiązane kontakty i przyjaźnie to z pewnością najcenniejszy efekt wielokulturowego spotkania dzieci z różnych regionów jednoczącej się Europy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IAniołek mały IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    8 zł
  • Spinka góralska ISpinka góralska IMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    170 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.