PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bułgaria

Kultura

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Dzieci w Sofii

Czwartek, 1 maja 2014 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Dzieci w SofiiZespół „Mali Dzianiszanie” z Dzianisza, prowadzony przez Małgorzatę Łowisz powrócił z Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Dzieci w Sofii. W trzeciej edycji festiwalu wzięły udział zespoły dziecięce z Bośni, Estonii, Francji, Polski, Rosji, Słowacji oraz Bułgarii. Bogaty program przygotowany przez organizatorów festiwalu Milenę Cankową oraz Iwajło Pyrwanowa nie tylko obfitował w koncerty dzieci na różnych scenach stolicy Bułgarii, ale dawał możliwość zaprezentowania folkloru poszczególnych państw i integracji młodych tancerzy i śpiewaków reprezentujących różne kultury. W festiwalu po raz pierwszy wzięły także udział dzieci niepełnosprawne a ich występy wywoływały powszechny aplauz.


Jednym z punktów programu było spotkanie przedstawicieli dzieci i kierownictwa z panią burmistrz dzielnicy Sofii Mładost dr Cwetą Awdżijewą oraz wspólne sadzenie dębów przyjaźni w parku położonym obok budynku gminy.

Dzieci z Dzianisza prezentujące folklor Podhala podziwiał na scenie w parku Borisowa Gradina m.in. radca-minister Ambasady Polskiej w Bułgarii Jarosław Dziedzic, który po koncercie spotkał się z dziećmi i kierownictwem zespołu.
Wspaniały, barwny, rozśpiewany korowód głównymi ulicami miasta, w którym wzięło udział ponad 700 dzieci w ostatnim dniu festiwalu przyciągał publiczność, ale także media, które w głównych wydaniach wiadomości telewizyjnych obok relacji z kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII pokazywały także to dziecięce święto.

W dniu 27 kwietnia dzieci wzięły udział w prawosławnej liturgii w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego odprawionej przez biskupa Tichona, podczas której śpiewał chór cerkiewny.  Na prośbę polskiego zespołu biskup wyraził zgodę na odśpiewanie w cerkwi „Czarnej Madonny”. Później zaprosił dzieci do wspólnego zdjęcia zarówno w samej cerkwi jak i przed wejściem, gdzie „Mali Dzianiszanie” zagrali i zaśpiewali „Barkę” nagrodzoną gromkimi brawami wszystkich zebranych. W ten sposób dzieci uczciły moment kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, który w tym samym czasie odbywał się w Rzymie. Przypomnijmy, że Jan Paweł II odwiedził Bułgarię w roku 2002 i także modlił się w cerkwi pw.św.Aleksandra Newskiego - największej świątyni prawosławnej na Bałkanach, a 25 maja 2002 roku odwiedził Monastyr Rylski, gdzie modlił się przed relikwiami św. Iwana Rylskiego – założyciela monastyru.

Po zakończeniu festiwalu dzieci udały się w góry Riła i zwiedziły Monastyr Rylski położony w górach Riła oraz muzeum klasztorne. Podziwiały ponad tysiącletnią historię klasztoru, słynne freski, ikony oraz dzieła sztuki, m.in. arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej – krzyż wykonany przez mnicha Rafaiła. za pomocą igły. W samym krzyżu  wyrzeźbionych zostało ponad 600 postaci.  Swoją misterną pracę całego życia mnich przypłacił utratą wzroku.

„Mali Dzianiszanie”  bardzo godnie prezentowali  Podhale, ale także Polskę – o czym świadczyły brawa i liczne miłe komentarze. Zespołowi towarzyszyła muzyka w składzie: Jakub Miętus, Łukasz Miętus, Tomasz Chlebek i Marcin Bukowski.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki"Naszyjnik i bransoletka "Porzeczki" Naszyjnik obwód 47 cm. , Bransoletka obwód 17,5 cm. Materiały: Turkus, Jadeit, Metal, elementy posrebrzane. Biżuteria zaprojektowana...
    145 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.