PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Marzec 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Bułgaria

Wiadomości

Współpraca partnerska z Bansko

Piątek, 6 marca 2015 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka Wnuk

Współpraca partnerska z BanskoW nawiązaniu do łączących Zakopane oraz Bansko doświadczeń oraz łączącej idei współdziałania w ramach Unii Europejskiej w bułgarskim mieście Bansko, na podstawie uchwały Rady Miasta z dnia 29 maja 2014 roku miało miejsce podpisanie umowy o współpracy partnerskiej pomiędzy tym właśnie miastem a Zakopanem. Dokument podpisali burmistrz miasta Bansko Georgi Ikonomow oraz burmistrz miasta Zakopane Leszek Dorula. Ze strony polskiej w uroczystości wzięli udział przewodniczący Komisji Kultury Maciej Wojak oraz przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki Krzysztof Wiśniowski.


Delegacja miasta była także gościem podczas odbywającego się w Bansku, w górach Pirin, Pucharu Świata w konkurencjach alpejskich kobiet. Puchar Świata rozgrywany był już w Bansku po raz kolejny, a zawody zaszczycił m.in. prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew, który wręczał puchary zawodniczkom a w rozmowie z burmistrzem Leszkiem Dorulą wyraził zadowolenie z podpisania dwustronnej umowy partnerskiej z Banskiem.

Przedsiębiorczość mieszkańców tej turystycznej miejscowości powoduje, że licząca ponad 50 tysięcy miejsc baza noclegowa, liczne restauracje i hotele, koleje linowe i wyciągi krzesełkowe, przyciągają rzesze wielbicieli białego szaleństwa z Bułgarii i wielu państw Europy. Wspaniała infrastruktura decyduje o przyznaniu organizacji zawodów narciarskim najwyższej rangi, takich jak Puchar Świata w narciarstwie alpejskim. Świadczy także o tym obecność światowej sławy sportowców takich jak Alberto Tomba czy Marc Girardelli, którzy w tej edycji Pucharu Świata ustawiali trasy przejazdów.

Gospodarze przygotowali bogaty program pobytu. Delegacja polska zwiedziła m.in. Muzeum im. Nikoły Wapcarowa, cerkiew Świętej Trójcy, muzeum historyczno-etnograficzne, wzięła udział w wystawie i degustacji miejscowych kulinariów oraz w uroczystym otwarciu Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim kobiet.

W drodze powrotnej burmistrz oraz radni gościli w ambasadzie polskiej w Sofii, gdzie zostali przyjęci przez ambasadora Krzysztofa Krzysztofa Krajewskiego.

Delegacja zwiedziła także monastyr Rylski oraz cerkiew Aleksandra Newskiego w Sofii.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.