PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Chabówka

Kultura

Dożynki w gminie Rabka-Zdrój

Wtorek, 23 sierpnia 2011 r.
Autor: Joanna Lelek

fot. Jan Ciepliński21 sierpnia w Chabówce odbyły się gminne Dożynki, podczas których zaprezentowały się sołectwa Chabówka, Ponice, Rdzawka oraz zespoły „Majeranki” i „Robcusie”.


Protokół Jury

Konkursów Dożynkowych

Dożynki w gminie Rabka-Zdrój – Chabówka’2011

 

Jury w składzie:

Ks. Paweł Skowron – przedstawiciel sołectwa Chabówka

Anna Skawska-Kapłon – przedstawicielka sołectwa Ponice

Barbara Rapacz – przedstawicielka sołectwa Rdzawka

Renata Żaczek - przewodnicząca Komisji Ochrony środowiska, Rolnictwa i Utrzymania Czystości RM

Po obejrzeniu prezentacji dożynkowych sołectw Chabówka, Ponice, Rdzawka oraz zespołów „Majeranki” i „Robcusie” stwierdza, że wszyscy uczestnicy wykazali się pomysłowością, oryginalnością, kunsztem i różnorodnością formy przy zachowaniu tradycji regionalnej. Każdy wieniec został wykonany z wykorzystaniem wszystkich zbóż występujących na naszym terenie: owsa, pszenicy, żyta, jęczmienia i pszenżyta oraz kwiatów ogrodowych i owoców.

Wieniec sołectwa Chabówka – w kształcie koła osadzonego na podstawie kolistej, zwieńczony krzyżem. W centrum serce z korona cierniową, w otoczce promieni z kłosów zboża na wzór serca Pana Jezusa.

Wieniec sołectwa Ponice - replika kościoła parafialnego z Ponic, ściany wyklejone ziarnami kaszy, schody z ziaren maku, postacie księdza i klęczącego parafianina, misterne ogrodzenie otaczające kościół wykonane ze słomy i warkoczy zbóż.

Wieniec sołectwa Rdzawka - w kształcie korony zwieńczonej krzyżem, w centrum wieńca bochenek chleba, udekorowany koszami kwiatów, jarzębiny i zbożami.

Wieniec zespołu „Majeranki” – w kształcie bramy z centralną, dużą postacią górala z ciupagą stojącego na pniaku, postać wyklejona ziarnami kasz, maku, siemienia lnianego, grochu, gorczycy. Całość ozdobiona kwiatami, zbożami i mchem.

Przyśpiewki wykonane w przez duże grupy śpiewacze z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych. Teksty chwalące trud rolnika i owoce jego pracy oraz księży, radnych, sołtysów, gospodynie wiejskie i inne osoby znaczące w społeczności sołectwa. W każdej prezentacji dominowały teksty mówiące o szacunku dla chleba, umiłowania ziemi i dziękczynienie do Boga za tegoroczne plony. Humorystyczne spojrzenie dotyczyło aktualnych spraw wiosek.

Jury proponuje, aby nie prezentować melodii obcych kulturowo, nie pochodzących z naszego regionu, tylko częściej sięgać do rodzimych, tradycyjnych przyśpiewek.

Jury postanowiło przyznać równorzędne nagrody w kwocie po 700 zł.

W konkursie stoisk dożynkowych i potraw regionalnych jury pragnie podkreślić przepiękną estetykę stoisk, różnorodność zaprezentowanych potraw regionalnych, wyśmienite ciasta i nalewki oraz tradycyjne wyroby mleczarskie i masarskie. Wystroje stołów dożynkowych tworzyły artystyczną całość z wykorzystaniem regionalnych serwet i obrusów, glinianych naczyń, kompozycjami kwiatów, ziół, owoców, warzyw i runa leśnego.

Jury przyznaje równorzędne nagrody w wysokości po 500 zł dla każdego sołectwa.

Jury serdecznie dziękuje organizatorom i wszystkim osobom współpracującym przy tegorocznych Dożynkach za przygotowanie tak pięknej uroczystości. Gratulujemy pani sołtys Renacie Wdówce i mieszkańcom Chabówki wspaniałej organizacji święta plonów.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyMuzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...
    30 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.