PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Wrzesień 2012 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Chicago, Merrilville

Wiadomości

Jubileuszowa XXV Polonijna Piesza Pielgrzymka

Poniedziałek, 10 września 2012 r.
Autor: Anna Zalińska

fot. Anna ZalińskaW dniu 11 sierpnia po raz 25 wyruszyła na swój szlak Piesza Polonijna Pielgrzymka Maryjna z Chicago do Merrilville, IN. Hasłem tegorocznej pielgrzymki było słowo: „Wierzę”. Wiąże się ono z tematem zbliżającego się w całym Kościele katolickim Roku Wiary.


Pielgrzymkę rozpoczęto Mszą św. o godz. 7:30 rano w kościele pw. św. Michała w Chicago, uczestniczyło w niej wielu polonijnych księży w asyście ks. Bogusława Jaworowskiego – misjonarz św. Rodziny z Polski. Kościół był wypełniony pielgrzymami, bo zaraz po Mszy św. wyruszyliśmy w trasę jubileuszowej pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville IN. Jak co roku pielgrzymi idą nie tylko z Chicago i Illinois, bo także z innych stanów USA. Wierni w drogę zabierają ze sobą w małym plecaku: różaniec, modlitewnik, śpiewnik, chustę i znaczek, okrycie przeciwdeszczowe dokument świadczący o tożsamości.

Po Mszy świętej kilkutysięczna pielgrzymka wyruszyła przy wspaniałej, letniej, chociaż gorącej pogodzie na swój szlak do pierwszego noclegu w Sanktuarium Matki Boskiej Ludzmierskiej w Munster, IN, prowadzonym przez grupę polskich Karmelitów Bosych. Po trudzie całodniowej wędrówki, pielgrzymi zostali serdecznie powitani przez ojców Karmelitów. Wieczorem tego dnia pielgrzymi i wielu przybyłych wraz z nimi gośćmi uczestniczyli w wieczornej Eucharystii, uczestniczyło wielu przybyłych na nią księży, głównym celebransem był ks. Bogusław Jaworski misjonarz św. Rodziny z Polski, który wygłosił homilię, w asyście o. Przeora Franciszka Czaickiego.

Pielgrzymkę prowadził krzyż i kilka chorągwi niesionych przez pielgrzymów oraz wierni należących do grupy Jaśmin, rodzice z dziećmi jadącymi wózkami oraz tłumy pielgrzymów, prowadzących przez ochronę drogową i służbę ochronną i lekarską.

W pielgrzymce czynny udział modlitewny biorą księża, siostry zakonne, grupa modlitewna i muzyczna.

Wiele ludzi pomaga bezinteresownie sponsorując, dając troki, jadąc nimi, podając posiłki czy wodę, a może i sprzątając. Lekarze polonijni czuwają wiernie nad pielgrzymami.

Następnego dnia w niedzielę rano pielgrzymka wyruszyła w swój ostatni etap, prowadzący do Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Merrilville, IN, prowadzonym przez polskich ojców Salwatorianów.

W niedzielę 12 sierpnia około godziny 1:00 po południu pielgrzymi dotarli do celu – Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville.

Wiele osób przyjechało, by powitać pielgrzymów i uczestniczyć w pielgrzymkowej Eucharystii. Pielgrzymi przeszli trasę o długości: 32 mile (ok. 54 km). Pielgrzymka idzie bez względu na warunki atmosferyczne. W pielgrzymce szło ponad 6 tysięcy wiernych.

Uroczystą Msze świętą na zakończenie pielgrzymki sprawował razem z wieloma księżmi - duszpasterzami polonijnymi oraz przybyłymi specjalnie na tą okazję – pod przewodnictwem i z homilią Ks. Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego – Metropolita Lwowski, były osobisty sekretarz błogosławionego Jan Pawła II i obecnego Papieża Benedykta XVI, Jego Eminencja ks. Biskup Andrzej Wypych z Chicago i ks. Biskup Dale Melczek -Gary IN. Na Mszy św. odbyło się uroczyste przekazanie relikwii Bł. Jana Pawła II.

Pielgrzymka jest aktem wiary wspólnoty Kościoła. Aby podkreślić tę prawdę zwracamy się do siebie wzajemnie 'siostro' i 'bracie'. Starajmy się, aby te słowa nie były tylko pustym frazesem, ale by odpowiadała im troska o dobro innych pielgrzymów i osób spotkanych podczas pielgrzymki. Dla osób, które spotykamy jesteśmy w szczególny sposób świadkami miłości Chrystusa. Nakłada to na każdego z nas szczególną odpowiedzialność, aby nie zawieść pokładanego w nas zaufania. Celu naszego pielgrzymowania nie osiągnęlibyśmy bez pomocy ludzi dobrej woli na całej trasie.

Dlatego za każdy otrzymany dar dziękujemy dobrym słowem i modlitwą. Okazujemy serdeczność poprzez chrześcijańskie pozdrowienia. Nie stawiamy żadnych wymagań. W duchu wdzięczności przyjmujemy to, co nam ofiarują.

Piesza Pielgrzymka jest wydarzeniem religijnym podejmowanym z pobudek religijnych. Należy ją przeżywać w duchu modlitwy, wzajemnego szacunku, życzliwości, braterskiej pomocy i dyscypliny. Wzajemne odnoszenie się pielgrzymów do siebie powinien być oparte na chrześcijańskim przykazaniu miłości Boga i bliźniego

Pielgrzymka ma również charakter pokutny. W takim duchu pielgrzymi znoszą trudy pieszego pielgrzymowania oraz wszelkie pojawiające się niedogodności.

Pielgrzym powinien brać czynny udział w programie pielgrzymki (Msza Św., modlitwy, słuchanie konferencji, itp.) Uczestników Pielgrzymki obowiązuje właściwy ubiór - skromny, stosowny do religijnego charakteru pielgrzymki.

Od początku pielgrzymek szedł Leszek Kubera i ks. Józef Zuziak.        

Serdeczne dzięki składamy Komitetowi Organizacyjnemu tej pielgrzymki, księżom, sponsorom, grupie muzycznej oraz służbie ochronnej i drogowej, a także i lekarskiej. Do zobaczenia znowu za rok. 

Staropolskie Bóg Zapłać. 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.