PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Chicago

Kultura

Wiadomości z Chicago - Niedziela Palmowa

Poniedziałek, 15 kwietnia 2013 r.
Autor: Anna Zalińska

fot. Anna ZalińskaW serwisie Watra wracamy jeszcze do okresu wielkanocnego i związanych z nim wydarzeń w Chicago i okolicy. Zapraszamy do obejrzenia obszernej foto-relacji z Niedzieli Palmowej.


Największa palma w miasteczku Cicero IL

W dniu 23 marca 2013 r. odbyło się robienie palmy, przy Kościele Matki Bożej Częstochowskiej pod adresem 3010 S. 48 th. Ct. w Cicero IL.

Co roku parę dni przed niedzielą palmową jest robiona największa palma, która ma około 8 metrów wysokości. Palma ta oczekuje na niedzielę palmową, ale nie jest rozbierana, dopiero po Wielkiej Niedzieli.

Palmę robili i ozdabiali parafianie: Andrzej Gancarczyk, Wojciech Bobak, Jacek Różański, Jan Grześnikowski, Witold Socha, Edward Borodziński i Anna Zalińska. Palmę wielkanocną przygotowali już pietnasty rok z kolei.

Robienie palmy zapoczątkowano w tej że parafii Cicero za byłego proboszcza parafii ks. Tadeusza Dzieszko. 


Pokaz i robienie palm „bazicek”

W dniu 23 marca 2013 roku w Domu Podhalan 4808 S Archer Ave. w Chicago, odbył się dziesiąty z kolei pokaz a zarazem robienie bazicek, zwanych palmami.

Palmy robione, ozdabiane i wiązane były wstążeczkami, dodając oryginalne bazicki i barwinek. Czynny udział w robieniu palm brały dzieci z Szkółki Pieśni i Tańca przy Zarządzie Głównym Związku Podhalan Północnej Ameryki pod kierownictwem Katarzyny Kalata. Dzieci i młodzież spędziły ten czas bardzo wesoło przypominając zwyczaje i obrzędy Podhala.

Największa palma zrobiona podczas pokazu przekroczyła 3 metry wysokości.

składamy podziękowanie za robienie palm dzieciom z Szkółki Pieśni i Tańca przy ZG ZPPA na czele z kierowniczką Katarzyną Kalata i rodzicami oraz dla członków Komitetu Imprez: Bronisławie Maciusiak, Stanisławie Czarniak, Annie Zalińskiej, Marii Gocał i Józefowi Zoń. Dziękujemy sponsorom anonimowym. Już dziś zapraszamy wszystkie dzieci do udziału robieniu palm wielkanocnych na następny rok.

Organizator Komitet Imprez ZPPA.


W dniu 24 marca 2013r. przypadła Niedziela Palmowa

W kościele św. Kamila 5426 S. Lockwood, Chicago, IL. odbyła się uroczysta Msza św. Palmowa połączona z procesją i poświęceniem palm. Mszę św. odprawił o. Wacław Lech wicekapelan ZPPA w asyście O. Jacka Chodzyńskiego.

Przepiękny widok tworzyła rzeźba Pana Jezusa na osiołku wprowadzona do kościoła w asyście dzieci niosących prawdziwe bazie, przybrane zielonymi gałązkami i kolorowymi kwiatami, wstążkami i barwinkiem. Największa palma zrobiona podczas pokazu robienia palm w dniu 23 marca Domu Podhalan przekroczyła 3 metry wysokości.  Palma była niesiona w procesji przez Józefa Zoń.

Rzeźba, która została wykonana przez znanego góralskiego rzeźbiarza Mariana Styrczulę Maśniaka, jest własnością Związku Podhalan.

W procesji uczestniczyły dzieci z Szkółki Pieśni i Tańca przy ZG ZPPA, kierowniczka Katarzyna Kalata. Bardzo dziękujemy rodzicom i wszystkim dzieciom, za podtrzymywanie tradycji podhalańskich.

Palma wielkanocna z gałązką wierzbową jest tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej. Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy w Kościele obchodzona jest Niedziela Palmowa, z którą wiąże się zwyczaj święcenia palm, znany w Polsce i na Podhalu od średniowiecza. Tradycyjne Palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby - zwanych baziami, bukszpanu, barwinku, mirtu, cisu, jedliny, wrzosu, są one zdobione kwiatami i wstążkami.

Niedziela Palmowa (in. "niedziela męki pańskiej", zwana też kwietną lub wierzbną) – święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna wielki tydzień. Zostało ono ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. Według obrzędów katolickich tego dnia wierni przynoszą do kościoła palmy, bazie - symbol odradzającego się życia.                                                      

Niedziela palmowa obchodzona jest w Polsce od średniowiecza. Rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa.

Zdjęcia z Mszy św. są także na stronie internetowej www.zppa.org

Zobacz w naszym sklepie:
  • BALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiBALLADA O ŚMIERCI JANOSIKA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Krzysztof Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Anna Trebunia-Tutka, Wojciech...
    25 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.