PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Chicago

Kultura

122 parada z okazji Konstytucji 3 maja

Sobota, 18 maja 2013 r.
Autor: Anna Zalińska

122 parada z okazji Konstytucji 3 maja4 maja 2013 r w sobotę miała miejsce w Parku Granta w śródmieściu w Chicago, 122 Parada Konstytucji 3 maja. Parada 3. Majowa w Chicago jest jedną z największych imprez polonijnych, organizowana przez Komitet Parady działający przy Związku Klubów Polskich. Warto przypomnieć, że Konstytucja 3 maja, uchwalona w 1791 roku jako pierwsza w Europie i druga na świecie – po konstytucji amerykańskiej, m.in. wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zniosła słynne „liberum veto”. Hasło tegorocznej Parady brzmiało: „Młodzież wspólnym dobrem Polonii i Polski”. Marszałkiem był dr Bronisław Orawiec. Królowa Parady - Klaudia Kukułka, I Dama - Anna Cichocka i II Dama - Magdalena Elzakowska.


Paradę rozpoczęto uroczystym wciągnięciem polskiej i amerykańskiej flagi na maszt na Daley Plaza, w centrum miasta. Dokonali tego przedstawiciele: Związku Klubów Polskich prezes Tadeusz Czajkowski i żołnierze Gwardii Narodowej Illinois, uczestniczyli: marszałek parady dr Bronisław Orawiec, Królowa Parady wraz z Damami, a także prezes ZPPA Andrzej Gędłek i Kapitan AK Bogdan G. Horoszowski.

    Związek Narodowy Polski zorganizował złożenie wieńców pod pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki przy Planetarium Adlera, w Chicago. Wieniec w imieniu władz RP złożyła Konsul Generalny w Chicago Paulina Kapuścińska. ZNP reprezentował prezes Franciszek Spula, który również złożył wieniec, a kosz biało-czerwonych kwiatów prezes Andrzej Gędłek w imieniu Związku Podhalan.     Doroczne śniadanie przed paradą 3. Majową zorganizowało Chicago Socety w hotelu Hilton and Towers, w centrum miasta.

    Parada 3. Majowa jest piękną manifestacją polskości, prezentacją wielu organizacji polonijnych, władz RP, urzędów federalnych, stanowych i miejskich z kongresmanem Michaelem Quigley i Konsulem Generalnym RP w Chicago Pauliną Kapuścińską i wielu przedstawicieli, biznesów, szkół, Harcerzy i Weteranów. Ze skrzyżowania z parku Granta wyruszyła parada wzdłuż Columbus Drive, Balbo do Monroe, w której wzięło udział 97. organizacji, stowarzyszeń, polskich szkół i firm. Wiele jednostek marszowych miały pięknie udekorowane platformy. Większość organizacji jak Związek Podhalan w Północnej Ameryce, dzieci i młodzież maszerowali na piechotę, a także jechali rydwanami. W Paradzie wzięli m. in. udział: Zarząd Główny ZPPA na czele Andrzejem Gędłek, Królowa ZPPA Aneta Rzepka, Zbójnik Roku Jan Zaliński i zespoły: „Szkółka przy ZG ZPPA (rydwan), "Gronik", "Chochołów", „Slebodni w USA”, „Siumni” (rydwan). Kluby; Klub sportowy "Tatry" wraz z prezesem Piotrem Chowańcem na czele jak i ratownicy zrzeszeni w Klubie „TOPR” z prezesem Przemysławem Szeremetą.

    Stare samochody, które są już zaliczane do antycznych użyczył ich właściciel Jan Obłaźny z żoną, któremu pomagał prowadzić Lech Kubera. Zarząd Główny ZPPA serdecznie dziękuje, którzy zapowiadali na trybunie, oraz wszystkim uczestnikom za liczny udział i współpracę podczas całej parady. W szczególności gorące podziękowania składa osobą, które przygotowały grila po paradzie w ogrodzie Domu Podhalan Marii Madetko, Wacław Piłat, Teresa Skupień, Anna Bobak i Józef Tkacz oraz sponsorowi smakowitych hamburgerów Marszałkowi parady Dr Bronisławowi Orawiec i Józefowi Cikowskiemu wiceprezesowi ZPPA d.s. kultury.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Okładka na zeszyt IOkładka na zeszyt ILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.