PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Wrzesień 2017 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Chicago

Kultura

„Białcanie” w USA

Piątek, 22 września 2017 r.
Autor: Teresa Remiasz

„Białcanie” w USAZespół folklorystyczny „Białcanie” dwa tygodnie spędził u swoich rodaków w Stanach Zjednoczonych, aby móc wraz z nimi świętować 35. Jubileusz Koła nr 42 Białka Tatrzańska, działającego przy Związku Podhalan w Północnej Ameryce. Z całego serca dziękujemy wszystkim członkom koła oraz zarządowi wraz z prezesem Marianem Łukaszczykiem za ciepłe i życzliwe przyjęcie na Białczańskiej Ziemi za Wielką Wodą. Nie potrafimy wyrazić słowami naszej wdzięczności za zapewnienie nam tak godziwych warunków pobytu i możliwości skorzystania z licznych atrakcji oraz sprawienia, że każda minuta pobytu była dla nas fantastycznym przeżyciem.


Wielu z nas uroniło łezkę już na samym początku pobytu, gdy zostaliśmy przywitani góralską muzyką i śpiewem wykonanym przez Karolinę Nowobilską. Można rzec, że tak piękne przywitanie zrobiło furorę na lotnisku O’Hare – wielu zagranicznych pasażerów przystawało i obserwowało to ,,królewskie” przywitanie. Był to niejako wstęp do hucznych obchodów jubileuszu, który mieliśmy okazję zaszczycić naszym śpiewem i tańcem – prosto z Białki Tatrzańskiej! Oprócz udziału w pięknym jubileuszu, zespół wziął udział w odpuście ku czci Matki Boskiej Ludźmierskiej Królowej Podhala, który miał miejsce w Munster w stanie Indiana. Mogliśmy tam podziwiać park klasztorny i groty. Pobyt w USA był okazją do poznania wielu ciekawych miejsc. W jednym z pierwszych dni pobytu zespół udał się do Downtown, centrum Chicago, położonego na brzegu jeziora Michigan. Chodząc ulicami miasta dotarliśmy do takich miejsc jak Park Milenijny, Navy Pier, fontanna Buckingham. Pod koniec dnia zwiedziliśmy najwyższy budynek w Stanach Zjednoczonych – Willis Tower, liczący 108 pięter. Z tarasu mogliśmy podziwiać widoki na panoramę miasta oraz jezioro Michigan. Ponadto, byliśmy świadkami pięknego zachodu słońca. Następne dwa dni spędziliśmy nad jeziorem w okolicy Danville, gdzie korzystając z pięknej pogody, mogliśmy nacieszyć się uprawianiem sportów wodnych i tradycyjnymi ,,posiadami” w otoczeniu amerykańskiej natury. Wyrażamy swoją wdzięczność Teresie i Stanisławowi Nowobilskim za serdeczne przyjęcie i góralską gościnność w tym urokliwym miejscu – doprawdy nie brakowało nam niczego! Ważnym punktem naszego pobytu w USA był wyjazd nad wodospad Niagara. Jeden z najsłynniejszych wodospadów świata wywarł na nas ogromne wrażenie. Po intensywnych dniach przyszedł czas na śpiewy i tańce nad jeziorem Michigan w South Haven, gdzie gorąco przyjęli nas Katarzyna i Rafał Naglak, za co jesteśmy im wdzięczni. Kolejnego dnia odwiedziliśmy jeden z największych parków rozrywki w USA – Six Flags Great America. Był to dzień pełen wrażeń. Wieczór natomiast spędziliśmy w Domu Podhalan, do którego zostaliśmy zaproszeniu przez zespół „Siumi”. Specjalne podziękowania kierujemy również do Angeliki Kipty, Marii Nowobilskiej, Andrzeja Trybuły, Mariana Łukaszczyka, zespołowi Ślebodni pod kierownictwem Mariana Bryji oraz właścicielom Fundacji Kultury Tatrzańskiej. Nie sposób wymienić z nazwiska wszystkich, którzy oddali nam cząstkę serca w USA – wyrazy wdzięczności również dla nich. Niezwykle budujące jest to, że tylu mieszkańców Białki, którzy już dawno opuścili naszą „Małą Ojczyznę", ciągle mają ją w sercu oraz czują mocną więź z nią, nadal działając na rzecz kultywowania naszej pięknej, góralskiej kultury i tradycji.  Pragniemy również z całego serca podziękować naszemu głównemu sponsorowi Kotelnicy Białczańskiej oraz wszystkim, którzy wsparli nas finansowo. Serdeczne Bóg Zapłać! 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm.
    50 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.