PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2022 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Chicago

Kultura

II Konkurs na Najdłuższy Warkocz w Chicago

Środa, 17 sierpnia 2022 r.
Autor: Bronisław Orawiec

II Konkurs na Najdłuższy Warkocz w ChicagoW dniu 7 sierpnia 2022 r. przy okazji IX Poroniańskiego Lata w Chicago został przeprowadzony „II Konkurs na Najdłuższy Warkocz w Chicago”, którego pomysłodawcą i organizatorem był dr Bronisław Orawiec-Wyśni. Konkurs został przyjęty bardzo gorąco nie tylko przez jego uczestniczki, ale również przez licznie zebraną publiczność, która była świadkiem tego oryginalnego konkursu zorganizowanego po raz drugi w metropolii chicagowskiej.


B. Orawiec powołał Komisję sędziowską oraz przedstawił regulamin „Konkursu”. Podkreślił, że konkurs jest otwarty i mogą w nim brać udział wszystkie dziewczęta, panny, mężatki, a nawet babcie bez ograniczeń wiekowych. Warkocz musi być zapleciony z własnych, naturalnych włosów. Długość warkocza jest mierzona od nasady włosów na czole aż do samego koniuszka warkocza. Regulamin został jednomyślnie zatwierdzony przez Komisję Sędziowską. Pomiary zostały dokonane przy pomocy metra lekarskiego.

W skład Komisji Sędziowskiej weszły następujące osoby: dr Bronisław Orawiec-Wyśni – przewodniczący, Honorowy i Naczelny Lekarz Związku Podhalan w Północnej Ameryce (ZPPA), wiceprezes Koła Poronin, Halina Macura –  członek Zarządu Koła Poronin ZPPA, Grzegorz Sarna – kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Szkółka” i młodzieżowego zespołu „Holni” przy ZPPA oraz Katarzyna Marusarz-Łowicz – instruktorka zespołu młodzieżowego „Holni”.  

Do Konkursu zgłosiło się siedem uczestniczek w wieku od 14 do 28 lat. A oto wyniki Konkursu: I miejsce – Emilia Bielański (długość warkocza 89.5 cm), II miejsce – Małgorzata Marusarz (84 cm), III miejsce – Weronika Bafia (81.5 cm), IV – Emilia Łapczyński (78 cm), V/VI miejsca – Ewelina Gał i Zuzia Łabuda (każda 70 cm), VII – Karolina Kogut (69 cm). Długość włosów uczestniczek tegorocznego Konkursu po zsumowaniu wyniosła 542 cm  w porównaniu do 497 cm z roku 2021. Zwyciężczynie trzech pierwszych miejsc otrzymały piękne dyplomy, nagrody pieniężne oraz upominki w postaci publikacji dr. Orawca. Laureatka I miejsca otrzymała ponadto chustkę góralską od Koła Poronin. Wszystkie uczestniczki Konkursu zostały nagrodzone wielkimi brawami, a także otrzymały pamiątkowe dyplomy i publikacje książkowe pt. Góralskie Posiady Doktora Orawca, tom IV albo tom V. Swoistą ciekawostką Konkursu było pojawienie się osobnika płci męskiej – Pana Kazimierza Hornika nie z warkoczem, ale...z brodą zaplecioną w warkocz. Pan Kazimierz wystąpił poza konkurencją. Długość „brody-warkocza” zmierzona przez Komisję Sędziowską wyniosła 24.5 cm. Otrzymał  wielkie brawa od publiczności, a także dyplom i publikację książkową od organizatora.Sponsorem nagród był dr B. Orawiec.

Członkowie Komisji Sędziowskiej otrzymali od organizatora nagrody w postaci wydanej w roku 2021 publikacji pt. Góralskie Posiady Doktora Orawca, tom V. Literatura na posiadach – antologia. B. Orawiec gorąco podziękował członkom Komisji za miłą i owocną współpracę, a uczestniczkom konkursu za pielęgnowanie „starodawnej mody” utrzymywania i zachowania pięknego tradycyjnego damskiego uczesania jakim jest warkocz. Wyraził nadzieję, że konkurs będzie się rozwijał, jego popularność będzie z roku na rok wzrastała w środowisku chicagowskim, w kolejnych latach będzie coraz większa grupa uczestniczek, a być może znajdą się także uczestniczki z innych stanów i środowisk nie tylko podhalańskich.

Należy podkreślić, że tegoroczne IX Poroniańskie Lato w Chicago, pomimo niezbyt sprzyjającej aury, było bardzo udane. Organizatorem dorocznej imprezy jest Koło nr 45 Poronin im. Zofii Gracy przy ZPPA z zarządem Koła na czele. Poroniańskie Lato przyciąga członków koła z całymi rodzinami, bratnie koła, sympatyków, a także przedstawicieli wielu polonijnych organizacji i tych, którzy pragną spędzić mile czas wśród przyjaciół i znajomych. Tegoroczna edycja odbyła się na pięknym, malowniczym terenie Slovenian Catholic Mission na południowej stronie Chicago w Lemont, IL. Rozpoczęła się mszą świętą w oprawie góralskiej, odprawioną ze wzgędu na deszcz na scenie pod dachem przez kapelana Koła Poronin ks. dziekana Roberta Łojka.

W części artystycznej wystąpił zespół młodzieżowy „Holni” działający przy ZPPA, który zaprezentował wiązankę tańców podhalańskiuch i pieśni góralskich. Imprezę IX Poroniańskie Lato w Chicago prowadzili: prezes Koła Zofia Ustupska-Bobak oraz Honorowy i Naczelny Lekarz ZPPA, wiceprezes Koła dr Bronisław Orawiec-Wyśni.

Podczas pikniku miała miejsce także bogata loteria fantowa z wieloma cennymi nagrodami, obfita kuchnia z wyśmienitymi daniami, świetnie zaopatrzony bufet z profesjonalną obsługą, a także wiele atrakcji dla dzieci. Do tańca przygrywał i czas umilał wspaniały DJ Master Boy – Maciek.

IX Poroniańskie Lato w Chicago należy uznać za bardzo udane, dostarczyło uczestnikom wiele dobrej rozrywki, miłych wrażeń i wspomnień. Zapraszamy Państwa w przyszłym roku na X Jubileuszowe Poroniańskie Lato w Chicago oraz na kolejny „Konkurs na Najdłuższy Warkocz w Chicago”.

Zdjecia:

1.  II Konkurs na Najdłuższy Warkocz w Chicago przy okazji IX Poroniańskiego Lata w Chicago. Pomysłodawca i organizator Konkursu dr Bronisław Orawiec-Wyśni. Slovenian Catholic Mission, Lemont, IL. 7 sierpnia 2022 r.

2.Zdjęcie pamiątkowe z zespołem młodzieżowym „Holni” przy Związku Podhalan w Północnej Ameryce (ZPPA). W środku prezes Koła nr 45 Poronin - Zofia Ustupska Bobak oraz Honorowy i Naczelny Lekarz ZPPA, wiceprezes Koła - Harnaś Bronisław Orawiec-Wyśni. Lemont, IL, 7 sierpnia 2022 r.

3.Członkowie Komisji Sędziowskiej dokonują pomiaru długości warkocza u uczestniczki Konkursu. Od lewej: Katarzyna Marusarz-Łowicz, Grzegorz Sarna, Bronisław Orawiec- Wyśni.

4.Pomiary u kolejnej uczestniczki.

5.Wszystkie uczestniczki oraz członkowie Komisji Sędziowskiej Konkursu wystąpili w pięknych, odświętnych strojach góralskich.

6.Prowadzący Konkurs B. Orawiec (z mikrofonem) przekazuje kolejny wynik długości warkocza.

7.Pomiar brody zapleciony w warkocz.

8.Zwycięzczyni Konkursu Emilia Bielański z nagrodami. Od lewej: Zofia Ustupska-Bobak, Bronisław Orawiec-Wyśni, Emilia Bielański, Grzegorz Sarna, Halina Macura, Katarzyna Marusarz-Łowicz.

9.Małgorzata Marusarz z dyplomem za II miejsce (w środku)..

10.Weronika Bafia z dyplomem za III miejsce w towarzystwie Komisji Sędziowskiej. Od prawej: Katarzyna Marusarz-Łowicz, Halina Macura, Grzegorz Sarna, Weronika Bafia z dyplomem, Bronisław Orawiec-Wyśni.

11.Grzegorz Sarna otrzymuje upominki książkowe od organizatora: tom V Góralskich Posiadów dr. Orawca oraz Pamiętnik Koła nr 45 Poronin im. Z. Gracy wydany z okazji jubileuszu X-lecia Koła.

12.Fotografia pamiątkowa uczestniczek „II Konkursu na Najdłuższy Warkocz w Chicago” w towarzystwie członków Komisji Sędziowskiej. Z lewej: Grzegorz Sarna, Zofia Ustupska Bobak, Halina Macura. Z prawej red. Wojciech Dorula - radio „Na góralską nutę”. W środku organizator  Konkursu dr Bronisław Orawiec-Wyśni oraz obok z lewej Katarzyna Marusarz-Łowicz. Slovenian Catholic Mission, Lemont, IL. 7 sierpnia 2022 r.

13.Od lewej: Kazimierz Hornik (z najdłuższą brodą), Zofia Ustupska-Bobak, Halina Macura. Z prawej: Marek Bukowski – kapelmistrz ZPPA i red. Wojciech Dorula. W środku dr Bronisław Orawiec-Wyśni w towarzystwie uczestniczek Konkursu.

14.Polka góralska w wykonaniu Zofii Bobak i Bronisława Orawca.

15.Pomysłodawca i organizator Harnaś Bronisław Orawiec-Wyśni dziękuje uczestniczkom Konkursu za udział, pozdrawia publiczność i zaprasza na kolejne edycje Konkursu.

16.Od prawej: proboszcz parafii św. Faustyny Kowalskiej ks. kanonik Tadeusz Dzieszko, dr Bronisław Orawiec-Wyśni, zwycięzczyni Konkursu Emilia Bielański.

17.IX Poroniańskie  Lato w Chicago. Od lewej: Anna Skupień, Bronisław Orawiec-Wyśni, Zofia Ustupska Bobak, Halina Macura.

18.Od prawej: Tadeusz Dzierżęga-Pakuła ze sztandarem Koła nr 45 Poronin, kapelan Koła ks. dziekan Robert Łojek, Zofia Ustupska-Bobak – prezes Koła Poronin, dr Bronisław Orawiec-Wyśni – wicepreses Koła, Honorowy i Naczelny Lekarz ZPPA.

19.Grupa członków Zarządu Koła nr 45 Poronin z przedstawicielami Zarządu Głównego ZPPA.

20.Pamiątkowe zdjęcie grupy uczestników mszy św. odprawionej z okazji pikniku Koła Poronin przez kapelana Koła ks. Roberta Łojka (w środku). Slovenian  Catholic Mission, Lemont, IL. 7 sierpnia 2022 r.

Foto: E. Helegda, arch. B. Orawca

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XTorebka filcowa XTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.