PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2023 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Chicago

Kultura

III Konkurs na Najdłuższy Warkocz w Chicago 2023

Środa, 16 sierpnia 2023 r.
Autor: Bronisław Orawiec

III Konkurs na Najdłuższy Warkocz w Chicago 20236 sierpnia 2023 r. przy okazji X Poroniańskiego Lata w Chicago został przeprowadzony „III Konkurs na Najdłuższy Warkocz w Chicago”, którego pomysłodawcą i organizatorem był dr Bronisław Orawiec-Wyśni. Konkurs został przyjęty bardzo gorąco przez jego uczestniczki oraz przez licznie zebraną publiczność, która była świadkiem tego oryginalnego konkursu zorganizowanego po raz trzeci w metropolii chicagowskiej.


Podobnie jak w latach ubiegłych, B. Orawiec powołał Komisję sędziowską oraz przedstawił regulamin „Konkursu”. Podkreślił, że konkurs jest otwarty i mogą w nim brać udział wszystkie dziewczęta, panny, mężatki, a nawet babcie bez ograniczeń wiekowych. Warkocz musi być zapleciony z własnych, naturalnych włosów. Długość warkocza jest mierzona od nasady włosów na czole aż do samego koniuszka warkocza. Regulamin został jednomyślnie zatwierdzony przez Komisję Sędziowską. Pomiary zostały dokonane przy pomocy metra lekarskiego.

W skład Komisji Sędziowskiej w tym roku weszły następujące osoby: dr Bronisław Orawiec-Wyśni – przewodniczący, Honorowy i Naczelny Lekarz Związku Podhalan w Północnej Ameryce (ZPPA), wiceprezes Koła Poronin, Halina Macura –  członek Zarządu Koła Poronin ZPPA, Andrzej Nędza – kierownik oraz instruktor zespołu góralskiego „Wiyrchy” przy ZG ZPPA oraz Danuta Zeglin i Zofia Cichorz – instruktorki zespołu „Wiyrchy”.  

Do Konkursu zgłosiło się siedem uczestniczek w wieku od 8 do 35 lat. A oto wyniki Konkursu: I miejsce – Renata Marusarz (długość warkocza 91 cm). Jest to najdłuższy warkocz w dotychczasowych konkursach organizowanych w Chicago. II miejsce – Liliana Maciata (79 cm), III miejsce – Nicole Bednarz (72 cm), IV – Angelica Zeglin (71 cm), V – Jesica Zeglin (69 cm), VI – Anna Czubiak (57 cm), VII – Izabela Jopek (51 cm). Długość włosów uczestniczek tegorocznego Konkursu po zsumowaniu wyniosła 490 cm w porównaniu do 542 cm w roku 2022 i 497 cm z roku 2021. Zwycięzczynie trzech pierwszych miejsc otrzymały piękne dyplomy, nagrody pieniężne oraz upominki w postaci książek autorstwa B. Orawca pt. Góralskie Posiady Doktora Orawca, tom I-III. Wszystkie uczestniczki Konkursu zostały nagrodzone wielkimi brawami, a także otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz publikacje podhalańskich autorów i poetów. 

Członkowie Komisji Sędziowskiej otrzymali od organizatora pamiątkowe dyplomy oraz nagrody w postaci wydanych publikacji pt. Góralskie Posiady Doktora Orawca, tom IV i V orazpamiętnika: 30 lat Koła 45 Poronin im. Zofii Gracy w Chicago. B. Orawiec gorąco podziękował członkom Komisji za miłą i owocną współpracę, a uczestniczkom konkursu za pielęgnowanie „starodawnej mody” utrzymywania i zachowania pięknego tradycyjnego damskiego uczesania jakim jest warkocz. Wyraził nadzieję, że konkurs będzie się rozwijał, jego popularność będzie z roku na rok wzrastała w środowisku chicagowskim, w kolejnych latach będzie coraz większa grupa uczestniczek, a być może znajdą się także uczestniczki z innych stanów i środowisk nie tylko podhalańskich.

Należy podkreślić, że tegoroczne X Jubileuszowe Poroniańskie Lato w Chicago, pomimo niezbyt sprzyjającej na początku imprezy aury, było bardzo udane. W trakcie pikniku, pogoda stopniowo się poprawiała i zaświeciło nawet słońce. Organizatorem dorocznego pikniku jest Koło nr 45 Poronin im. Zofii Gracy przy ZPPA z zarządem Koła na czele. Poroniańskie Lato przyciąga członków koła z całymi rodzinami, bratnie koła, sympatyków, a także przedstawicieli wielu polonijnych organizacji i tych, którzy pragną spędzić mile czas wśród przyjaciół i znajomych. Tegoroczna edycja, podobnie jak w zeszłym roku, odbyła się na pięknym, malowniczym terenie Slovenian Catholic Mission na południowej stronie Chicago w Lemont, IL. Rozpoczęła się mszą świętą w oprawie góralskiej, odprawioną ze wzgędu na deszcz na scenie pod dachem przez kapelana Koła Poronin ks. dziekana Roberta Łojka. Pod koniec mszy św. Bronisław Orawiec złożył w imieniu Zarządu i członków Koła Poronin gorące życzenia imieninowe prezes Koła Pani Zofii Ustupskiej Bobak. 

W części artystycznej wystąpił zespół „Wiyrchy” działający przy Kole nr 81 Bustryk działającym przy ZPPA. Zespół zaprezentował wiązankę tańców podhalańskich i pieśni przy muzyce góralskiej w składzie: Robert Rusnak – prymista, Józef Słodyczka, Adam Trebunia Jr. oraz Franciszek Wojtanek. Imprezę X Poroniańskie Lato w Chicago prowadzili: prezes Koła Zofia Ustupska-Bobak oraz Honorowy i Naczelny Lekarz ZPPA, wiceprezes Koła dr Bronisław Orawiec-Wyśni.

Podczas pikniku miała miejsce także bogata loteria fantowa z wieloma cennymi nagrodami, obfita kuchnia z wyśmienitymi daniami, świetnie zaopatrzony bufet z profesjonalną obsługą, a także wiele atrakcji dla dzieci. Do tańca przygrywał i czas umilał wspaniały DJ Master Boy – Maciek.

X Poroniańskie Lato w Chicago należy uznać za bardzo udane, dostarczyło uczestnikom wiele dobrej rozrywki, miłych wrażeń i wspomnień. Zapraszamy Państwa w przyszłym roku na XI Poroniańskie Lato w Chicago oraz na kolejny „Konkurs na Najdłuższy Warkocz w Chicago”.

 

Zdjęcia:

1.  III Konkurs na Najdłuższy Warkocz w Chicago przy okazji X Jubileuszowego Poroniańskiego Lata w Chicago. Pomysłodawca i organizator Konkursu dr Bronisław Orawiec-Wyśni zaprasza i przedstawia regulamin Konkursu. Slovenian Catholic Mission, Lemont, IL. 6 sierpnia 2023 r.

2.Zdjęcie pamiątkowe z zespołem „Wiyrchy” przy Związku Podhalan w Północnej Ameryce (ZPPA). Stoją od prawej: kierownik zespłu Andrzej Nędza oraz instruktorki Danuta Zeglin i Zofia Cichorz. Z lewej: Honorowy i Naczelny Lekarz ZPPA, wiceprezes Koła nr 45 Poronin – dr Bronisław Orawiec-Wyśni, członek Zarządu Koła - Halina Macura oraz prezes Koła - Zofia Ustupska Bobak. Lemont, IL, 6 sierpnia 2023 r.

3.Uczestniczki Konkursu. Z lewej organizator Bronisław Orawiec-Wyśni, z prawej: członkowie Komisji Sędziowskiej: Zofia Cichorz, Danuta Zeglin i Andrzej Nędza. 

4.Halina Macura dokonuje pomiaru warkocza.

5.Pomiar u kolejnej uczestniczki Konkursu. 

6.Od prawej: Halina Macura, Andrzej Nędza, Danuta Zeglin oraz prowadzący Konkurs B. Orawiec (z mikrofonem), który przekazuje kolejny wynik długości warkocza.

7.Prezentacja warkoczy. Z lewej: H. Macura, A. Nędza, B. Orawiec.

8.Zwycięzczyni Konkursu Renata Marusarz z dyplomem, publikacją i nagrodą pieniężną. Od lewej: Bronisław Orawiec-Wyśni, Halina Macura. Z prawej Andrzej Nędza.

9.Laureatka II miejsca Liliana Maciata z dyplomem i nagrodami.

10.Nicole Bednarz z upominkami i dyplomem za III miejsce. 

11.Angelica Zeglin z pamiątkowym dyplomem w towarzystwie Komisji Sędziowskiej.

12.Jesica Zeglin z dyplomem i publikacją Marii Stoch pt. „Zbacowanie”.

13. Kierownik zespołu „Wiyrchy” Andrzej Nędza odbiera gratulacje oraz otrzymuje książkę od organizatora: tom IV Góralskich Posiadów dr. Orawca.

14.Fotografia pamiątkowa uczestniczek „III Konkursu na Najdłuższy Warkocz w Chicago” w towarzystwie członków Komisji Sędziowskiej. Od lewej: organizator  Konkursu dr Bronisław Orawiec-Wyśni, Zofia Cichorz, Danuta Zeglin, Andrzej Nędza. Slovenian Catholic Mission, Lemont, IL. 6 sierpnia 2023 r.

15.Hej! Góralsko muzyka...Od lewej: Andrzej Nędza, Bronisław Orawiec-Wyśni w towarzystwie muzykantów zespołu „Wiyrchy”.

16.Modlitwa przed mszą św. prowadzona przez kapelana Koła ks. dziekana Roberta Łojka.

17.Czytanie podczas mszy św. Od prawej: ks.dziekan Robert Łojek, Maciek – DJ Master Boy, Bronisław Orawiec-Wyśni.

18.Dary do ołtarza niosą od prawej: Krzysztof Żółtek – Sekretarz Generalny ZPPA, Zofia Ustupska Bobak – prezes Koła nr 45 Poronin, dr Bronisław Orawiec-Wyśni – Honorowy Członek Koła Poronin.

19.Pamiątkowe zdjęcie grupy uczestników mszy św. odprawionej z okazji pikniku Koła Poronin przez kapelana Koła ks. Roberta Łojka (w środku). Slovenian  Catholic Mission, Lemont, IL. 6 sierpnia 2023 r.

20. Dyplom III Konkursu na Najdłuższy Warkocz w Chicago, Illinois, 2023.

Foto: A. Partyka, arch. B. Orawca

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik "Kolorowe pastylki"Naszyjnik z kolorowych howlitów / pastylki /  oraz szklanych kwiatków i przekładek. Obwód 50,5 cm
    65 zł
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.