PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Listopad 2013 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Chicago

Rozmaitości

W trosce o serce i zdrowie Polonii...

Środa, 13 listopada 2013 r.
Autor: Bronislaw Orawiec

W trosce o serce i zdrowie Polonii...Akcja bezpłatnych badań i szczepień dr. B. Orawca. W trosce o serce i zdrowie Polonii. 4 listopada 2013 r. przeprowadzono bezpłatne badania na poziom cholesterolu, lipidów, cukru i ciśnienia tętniczego krwi, szczepienia przeciwko grypie i chorobie pneumokokowej oraz konsultacje kardiologiczne dla Polonii i Podhalan w Chicago. Organizatorem akcji był honorowy prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago, lekarz Związku Podhalan w Pó³nocnej Ameryce – dr Bronisław Orawiec.


W celu podniesienia świadomości oraz poprawy zdrowotności polonijnej i podhalańskiej społeczności dr B. Orawiec przeprowadził kolejną akcję badań na cholesterol i inne czynniki ryzyka chorób serca oraz szczepienia przeciwko grypie, a także przeciw chorobie pneumokokowej. Darmowe badania zostały zorganizowane w Domu Podhalan w godzinach od 10:00 rano do 13:00 po południu. Była to już osiemnasta tego typu akcja zapoczątkowana w 1994 roku. Głównymi sponsorami tegorocznych badań i szczepień byli: Orawiec Cardiac Fund PAMS, Handzel Open Inc., Resurrection Medical Center, Związek Lekarzy Polskich w Chicago, Związek Podhalan w Północnej Ameryce oraz organizator.
Podobnie jak w latach poprzednich, wprowadzono konieczność zgłoszeń zainteresowanych osób przed rozpoczęciem akcji. Rejestrację prowadzono w Resurrection Medical Center (Res-Info/Community Resources). Badania krwi zostały dokonane w laboratorium przy Resurrection Medical Center. Wszystkie zarejestrowane osoby, a także te, które nie dokonały rejestracji, zostały przebadane, a cała akcja została przeprowadzona bardzo sprawnie.
Każdy z pacjentów po wypełnieniu odpowiedniej formy oraz ankiety został zważony, miał zmierzone ciśnienie, a następnie pobraną próbkę krwi żylnej do analizy. Liczna grupa osób miała wykonane badania po raz pierwszy w życiu, a u wielu stwierdzono odbiegające od norm parametry ciśnienia tętniczego krwi oraz wskaźnika masy ciała. Osoby te otrzymały odpowiednie zalecenia oraz wskazówki lekarskie. Wszystkie badane osoby otrzymały pocztą wyniki badań z kompletnymi wartościami  całkowitego cholesterolu, frakcji LDL („zły” cholesterol), HDL („dobry” cholesterol), trójglicerydów, poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego krwi oraz wskaźnika otyłości, a także ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej serca – z zaleceniem przekazania danych swojemu lekarzowi.

Należy podkreślić, że ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu, lipidów, cukru we krwi i otyłość to czynniki, które po przekroczeniu określonych norm, mogą powodować zagrożenie zdrowia i życia. Są one głównymi czynnikami choroby wieńcowej oraz miażdżycy naczyń. Pomimo ogromnego postępu w kardiologii, a także pewnego spadku występowania chorób sercowo-naczyniowych oraz udarów mózgu, choroby te nadal są najczęstszymi przyczynami zgonów nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również na całym świecie. Choroby układu krążenia są przyczyną śmierci 17,5 miliona osób każdego roku. Lekarze są zgodni co do tego, że wielu chorób serca można uniknąć poprzez kontrolowanie ilości i rodzaju spożywanych tłuszczy, rzucenie palenia oraz prowadzenie bardziej aktywnego fizycznie trybu życia.

Jeśli chodzi o szczepienia przeciwko grypie to warto przypomnieć, że każdego roku szczepionkę powinny otrzymać osoby starsze, które mają problemy zdrowotne m.in.: choroby serca, choroby płuc, anemię, astmę, choroby nerek, cukrzycę, a także osoby prowadzące prace o charakterze usługowym z dużą ilością kontaktów. Szczepionki nie powinny otrzymać osoby, które kiedykolwiek miały wykrytą alergię na jajka czy szczepionki przeciwgrypowe oraz osoby z wywiadem zespołu Guillain-Barre-Syndrome (jest to rzadka choroba układu nerwowego). Jeśli ktoś ma objawy przeziębienia czy grypy w czasie szczepień, lepiej poczekać, aż te objawy zupełnie ustąpią.

Grypa jest schorzeniem wirusowym, a najbardziej sprzyjającymi jej rozwojowi porami roku są jesień i zima. Niestety, grypa nie oszczędza nikogo i może zaatakować osobę w każdym wieku. Najczęściej objawy choroby trwają tylko przez kilka dni. Bywają jednak przypadki zachorowań wymagające nawet leczenia szpitalnego. Wirusy powodujące grypę zmieniają się często, dlatego szczepionka przeciw grypie jest zmieniana każdego roku, by zapewnić jej skuteczność. Uodpornienie po szczepieniu wytwarza się w ciągu 2 tygodni i może trwać do roku. Ze szczepień, które prowadzę od 1994 roku w środowisku polonijnym w Chicago, skorzystało kilka tysięcy osób, unikając wielu zachorowań, a może nawet poważnych powikłan pogrypowych.
W czasie akcji była także możliwość otrzymania szczepionki przeciw chorobie pneumokokowej. Choroba ta wywoływana jest przez bakterię Streptococcus pneumoniae i jest ona wiodącą przyczyną choroby i zgonów w Stanach Zjednoczonych, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. Może ona prowadzić do poważnych infekcji, m.in. płuc (zapalenie płuc), krwi (bakteremia) oraz błon osłaniających mózg (zapalenie opon mózgowych).

Podczas badań zostało zorganizowane także stoisko firm farmaceutycznych oraz medycznych. Były dostępne broszury informujące o sposobach zwalczania głównych czynników ryzyka miażdżycy oraz zalecenia dietetyczne w języku polskim i angielskim. Zaprezentowano wiele nowych produktów i wynalazków technicznych w dziedzinie medycyny (m.in. "JStim" dla osób cierpiących na artretyzm), badano poziom zawartości tlenu we krwi. Odbyło się także losowanie, a do wygrania były aparaty do mierzenia ciśnienia krwi oraz wydana ostatnio publikacja pt. Góralskie Posiady doktora Orawca, tom III. Podobnie jak podczas poprzednich akcji, wśród uczestników przeprowadzono ankietę na temat posiadanych wiadomości dotyczących czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca.

W tegorocznej akcji uczestniczyły społecznie następujące osoby: Jolanta Jaworska z kliniki dra Orawca, Mariana Burgos, RN (Event Manager), Cindy Brennan, RN, Lisa Byers, RN,  Ewa Jasnos, RN, Ginny Logan, RN, Halina Ostapczuk, woluntariusz, Margaret Walczak, Lab. Tech. z Resurrection Medical Center. Firmy farmaceutyczne oraz medyczne były reprezentowane przez: Jackie Buchanan, Collin Callahan, Daniel Schacher z Novartis, Janelle Cooper, John Paul Kostecki, Ireneusz Ryzewski i Artur Rusin z Cardio Care Inc. oraz Robert McCormick z Care Link Home Health LLC. Ponadto w akcji darmowych badań wziął udział dr Mieszko Orawiec, który w czerwcu 2013 roku otrzymał tytuł lekarza medycyny na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związek Podhalan w Północnej Ameryce reprezentowali Prezes Andrzej Gędłek i Sekretarz Generalna Helena Studencka. Był obecny Papieski Komandor Orderu Św. Wojciecha dr Jan Jaworski.

Wszystkim tym osobom składam gorące podziękowania za zaangażowanie i czas. Szczególnie gorąco dziękuję Pani Mariannie Burgos (Event Manager) z Resurrection Medical Center, która dostarczyła wiele upominków dla uczestników badań oraz materiałów edukacyjnych, a także sekretarkom z Res-Info/Community Resources prowadzącym zapisy. Dziękuję także Panu Andrzejowi Gędłkowi – Prezesowi Związku Podhalan w Północnej Ameryce oraz Pani Helenie Studenckiej – Sekretarzowi Generalnemu ZPPA za udostępnienie pomieszczenia na przeprowadzenie badań.

Dziękuję również red. Agnieszce Pokropek z Polvision, red. Małgorzacie Błaszczuk z Dziennika Związkowego, red. Marcie Koseckiej z Super Expressu, red Krystynie Teller z Polish News, red. Miłoszowi Sowie z Tygodnika Podhalańskiego oraz red. Wojciechowi Doruli z ZPPA za patronat medialny.
Myślę, że akcje badań na cholesterol oraz szczepienia są jak najbardziej potrzebne w naszym środowisku i zamierzam je kontynuować. W tym celu powstał Fundusz Kardiologiczny dr B. Orawca przy ZLP w Chicago (Orawiec Cardiac Fund PAMS). Jako praktykujący kardiolog od przeszło 40 lat, mogę zapewnić, że kontrola czynników ryzyka miażdżycy, a także szczepienia profilaktyczne są bardzo ważna dla naszego zdrowia. Życzę wszystkim determinacji w walce o swoje zdrowie i życie.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.