PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Chicago

Wiadomości

Spotkanie z ks. Andrzejem Papieżem

Sobota, 11 września 2010 r.
Autor: Anna Zalińska

Spotkanie z ks. Andrzejem PapieżemW Domu Podhalan 4808 S Archer Ave w Chicago, w godzinach wieczornych w czwartek 5 sierpnia 2010 r odbyło się spotkanie a zarazem pożegnanie ks. Andrzeja Papieża - rodowitego górala (mama z Zębu Helena Staszel a tata Władysław z Białego Dunajca). Ks. Andrzej urodził się w Zębie, szkołę podstawową ukończył w Białym Dunajcu. Salezjanin - misjonarz w Peru od 1987 roku. Święcenia Kapłańskie otrzymał w Cuzco 1993 roku. Posługę kapłańską sprawował w Huancayo 7 lat na wysokości 3200 m n.p.m. i w Piura 9 lat. Obecnie duszpasterstwem zajmuje się w Areqripa. Pełni obowiązki dyrektora 2 szkół zawodowych dla najbiedniejszych chłopaków. Dodatkowo jeszcze jest opiekunem w internacie dla 40 chłopców sierot. W szkołach nie tylko naucza religii jako ksiądz, ale jest także nauczycielem rysunku technicznego.


Na spotkaniu w Domu Podhalan był obecny prezes koła Biały Dunajec Andrzej Gędłek, którego łączą więzy rodzinne oraz przedstawiciele koła Bustryk - wiceprezes Jacek Zaliński, sekr. finansowy Zofia Zapotoczna oraz prezeska Anna Zalińska. Księdza Andrzeja przywitała muzyka góralska w składzie: Józef Korkosz, Władysław Fudala, Robert Rusnak, Leopold Kułach. W spotkaniu uczestniczyła także siostra księdza Zofia Kowalczyk.
Posiady były dla wszystkich bardzo miłe, ponieważ księdza nie było od wielu lat. Wszyscy byli zainteresowani życiem misjonarza w dalekim, egzotycznym Peru. Zebrani dowiedzieli się z jakim poświęceniem i w jak trudnych warunkach żyje się i pracuje w tym południowoamerykańskim kraju.
Ks. Andrzej wręczył bardzo ciekawe upominki z Peru – serdecznie dziękujemy.
Będąc w Chicago wziął udział w programach radiowych z stacji WPNA 1490 AM „Na Góralska Nutę” i 1030 AM - Polskie Radio, opowiadając o blaskach i cieniach swojej pracy misyjnej. Audycje spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy tych programów.
Ks. Andrzej spotkał się także z rodakami koła Ząb. Odprawił Mszę św. odpustową w Munster IN dla koła Biały Dunajec ku czci Matki Boskiej Anielskiej, a zarazem odwiedził koło Bustryk podczas pikniku. Wziął udział w XXIII Polonijnej Pielgrzymce z Chicago do Merrillville IN.
Żegnając ks. Andrzeja, który wraca do Peru życzymy mu z całego serca zdrowia i wytrwałości w jego trudnej, ale szlachetnej pracy wśród dorosłych i młodzieży peruwiańskiej. Mamy nadzieję by to wspólne spotkanie zaowocowało bliską współpracą w przyszłości.
Szczęść Boże w dalszej misyjnej pracy!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Gwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaGwiozdkowo Opowiostka - Hanka RybkaZespół wykonuje kolędy polskie oraz pastorałki pochodzące z Podhala i nie tylko. Prezentowany program jest oparty na płycie zatytułowanej "Gwiozdkowo Opowiastka"...
    25 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.