PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Chicago

Wiadomości

Droga Krzyżowa ulicami miasta Chicago

Wtorek, 2 kwietnia 2013 r.
Autor: O. Wacław Lech proboszcz par. św. Kamila

Droga Krzyżowa ulicami miasta ChicagoPierwszy raz Droga Krzyżowa została zorganizowana 3 marca 2004 r., w sobotę przed Niedzielą Palmową. Inicjatywa jej zorganizowania wyszła od Rafała i Kasi Naglak, a organizacyjnie w większej części przygotował ją ówczesny wiceprezes ZPPA Andrzej Tokarz we współpracy z kapelanem O. Wacławem Lechem. Od tego czasu każdego roku w sobotę przed Niedzielą Palmową jest ona organizowana i prowadzi ulicami od kościoła św. Daniela Proroka do kościoła św. Kamila, na południowej stronie miasta Chicago, w okolicy lotniska Midway.


Wyjątek stanowił rok 2010, kiedy to Droga Krzyżowa wyruszyła do parafii św. Kamila od kościoła św. Józefa w Summit, IL. Od początku ta Droga Krzyżowa cieszyła się wielkim poparciem i udziałem wiernych z całego miasta Chicago, łącznie z północnej części miasta i okolicznych przedmieść i miast, leżących już nawet na terenie innych diecezji. Liczba uczestniczących wiernych od początku przekraczała 1200 osób i każdego roku wzrastałaby osiągnąć w tym roku ok. 2600 - 3000 uczestników: ludzi starszych, w sile wieku, licznej młodzieży i dzieci, nawet w wózkach dziecięcych. Władze miasta bez problemu dotychczas wydają pozwolenie na jej organizowanie, a policja eskortuje uczestników, zapewniając bezpieczeństwo i przemarsz tej wielkiej liczby uczestników przez niektóre ruchliwe skrzyżowania ulic. Tak, więc w tym roku była to już dziesiąta Droga Krzyżowa, przez którą w wigilię Niedzieli Palmowej mogliśmy rozpocząć Wielki Tydzień. W tym wydarzeniu jest wspaniałym i pięknym fakt, że nie tylko możemy to piękne wielkopostne nabożeństwo odprawiać na ulicach, w marszu, z postojami na rozważaniach poszczególnych stacji, ale w takim mieście jak Chicago Podhalanie /w strojach regionalnych/ i Polonia razem możemy publicznie w naszym języku zamanifestować naszą modlitwę i religijne nabożeństwo wielkopostne. Wierni niosą na ramionach wielki i ciężki krzyż, wykonany i ufundowany w tym celu przed laty przez Jana Słodyczkę. Główną intencją tegorocznej Drogi Krzyżowej 23 marca, /pierwszej po beatyfikacji/, była modlitwa dziękczynna na cały pontyfikat błog. Jana Pawła II  oraz modlitwa o Jego rychłą kanonizację, o pokój na świecie i Boże błogosławieństwo dla nowego Papieża Franciszka. Przy organizowaniu naszej Drogi Krzyżowej pomagało w tym roku z wielkim oddaniem wiele osób, w szczególny sposób m.in. Rafał i Katarzyna Naglak, Adam Górecki, Józef Zoń, Klub marszałków parafii św. Kamila. Na całej trasie wszyscy byli w stanie słyszeć wszystkie modlitwy i rozważania, a w ten sposób wspólnie modlić się, dzięki wspaniałemu nagłośnieniu, którego użyczył i sam ustawiał Karol Kądziołka wraz z Jarosławem Malickim. Procesję prowadził krzyż procesyjny niesiony przez Sławomira Kois. Im wszystkim oraz scholii dziewcząt góralskich i wszystkim w różnej formie aktywnie zaangażowanym składamy serdeczne podziękowania! W Drodze Krzyżowej wzięli czynny udział kapłani: ks. Wiesław Matyskiewicz z Rzeszowa, ks. Sławomir Kurc z par. św. Daniela, O. Jacek Chodzyński i O. Wacław Lech z par. św. Kamila, O. Romuald Gościewski z Berdyczowa na Ukrainie oraz Siostry Albertynki: Symforoza i Beniamina. Po dojściu do kościoła św. Kamila nabożeństwo zostało zakończone Mszą św. koncelebrowaną przez wszystkich kapłanów, która rozpoczęła się o dość późnej porze, bo o godz. 9:20 wieczorem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.