PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Lipiec 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Chicago

Wiadomości

40-lecie święceń kapłańskich O. Wacława Lecha

Poniedziałek, 7 lipca 2014 r.
Autor: Anna Zalińska

40-lecie święceń kapłańskich O. Wacława Lecha29 czerwca 2014r odbyły się uroczystości Jubileuszowe z okazji 40 lecia święceń kapłańskich. Rozpoczęto je uroczystą Mszą Św. Jubileuszową w Kościele św. Kamila. Mszy Św. przewodniczył O. Wacław Lech, koncelebrowali ją O. Jacek Palica, OCD - kapelan ZPPA, Ks. Prałat Piotr Galek - Proboszcz parafii Św. Kolety w Chicago, O. Klaudiusz Spyrka, OCD, O. Paweł Furdzik, OCD, O. Jacek Chodzyński, OCD. Homilię wygłosił O. Paweł Furdzik - po angielsku, a O. Jacek Chodzyński - po polsku.


Obchody poważnego jubileuszu w dwóch wymiarach:, czyli w formie religijno-liturgicznej w kościele - licznie zgromadzeni wierni i przyjaciele, organizacje, orkiestry, wicekonsul RP w Chicago Robert Rusiecki, Z.P., Szkółka Pieśni i Tańca przy ZG ZPPA kier. Katarzyna Kalata, sztandary...księża... liczne delegacje na koniec z życzeniami, wierszami i kwiatami.

Bankiet Jubileuszowy rozpoczął się po południu w Sali bankietowej The Mayfield 6072 S w Chicago. Bankiet zaszczyciło niemal 400 uczestników - parafian i gości, m. in. Frank Spula Prezes KPA, Prezes ZNP, Marian Grabowski skarbnik ZNP. Prezes Związku Podhalan Andrzej Gędłek, Józef Cikowski wiceprezes i Helena Studencka sekretarz generalna, wiele z poprzednich zarządów ZPPA, prezesów kół, z Munster IN, orkiestra Dęta przy kościele św. Kamila i zabawa przy zespole "Gwiazda". Na zakończenie artystycznie wystąpił zespół "Wesoły Lud" pod kier. Misi i Ryszarda Jamińskich.

Program, tak w kościele, jak i na Sali pięknie dopracowany był przygotowany przez Radę Parafialną kościoła Św. Kamila i Komitet Organizacyjny. 

Krótki życiorys O. Wacława Lecha.
Ojciec Wacław od św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Lucjan Lech, jest kapłanem z Zakonu Ojców Karmelitów Bosych. Urodził się 16 stycznia 1948 roku w miejscowości Karsy Duże, parafia Pacanów, diecezja kielecka. Ukończył Studia Filozoficzne w Poznaniu oraz teologiczne w Krakowie w Wyższym Seminarium Duchownym Ojców Karmelitów Bosych. Święcenia kapłańskie otrzymał w Krakowie 21 czerwca 1974 roku. W 1980 roku został absolwentem Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie po studiach prawa kanonicznego. W latach 1974 – 1984 był katechetą młodzieży szkół średnich oraz duszpasterzem młodzieży akademickiej m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i Łodzi. W latach 1984 – 1987 był proboszczem parafii Kluszkowce, na Podhalu, w diecezji krakowskiej. W 1988 roku przybył do Stanów Zjednoczonych do klasztoru Ojców Karmelitów Bosych w Munster, Indiana. Jest kapelanem wielu organizacji polonijnych w Chicago i okolicy. Przez 12 lat - od 1999 do 2011 roku – był  kapelanem naczelnym Związku Podhalan w Północnej Ameryce.  Pracował w dusz-pasterstwie polonijnym przy parafiach św. Brunona (1989 – 1990) oraz św. Pryscylli (1994 – 2003).
W sierpniu 2003 roku podjął obowiązki duszpasterskie w parafii św. Kamila otrzymując w październiku nominację na administratora wspomnianej parafii. W dniu 21 października 2004 roku Arcybiskup Diecezji Chicagowskiej, Ks. Kardynał Francis George, mianował Ojca Wacława Lecha proboszczem parafii św. Kamila. Tę funkcję pełni do dzisiaj, przy czym w październiku bieżącego roku przyszło mu zorganizować wraz z parafianami jubileusz obchodów 90-lecia istnienia parafii. Przez kilkanaście lat jest współorganizatorem z Związkiem Podhalan  „Drogi Krzyżowej Ulicami Miasta”, i „Różaniec Ulicami Miasta Chicago”, a także zainicjował „Wielkopostny Dzień Skupienia w Munster IN”.

Życzymy O. Wacławowi Lechowi 100 lat.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 1"Wisiorek "Ogródek 1"Z sukna i cekin. Wykonany ręcznie. Wymiary zawieszki 5,5/ 3,5 cm. Obwód 70 cm.
    30 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.