PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Maj 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Chicago

Wiadomości

Parada z okazji Święta Konstytucji 3 maja

Wtorek, 5 maja 2015 r.
Autor: Anna Zalińska

Parada z okazji Święta Konstytucji 3 majaW Chicago odbyła się parada z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Obchody coroczne odbywają się zawsze w pierwszą sobotę maja. W tym roku dwukrotnie zostało uroczyście podniesiona polska flaga: 30 kwietnia o godz. 12 w południe oraz 2 maja o godz. 9 rano. Tegoroczne hasło parady: „Kocham Polskę i Ty Ją kochaj. Marszałkiem parady był Michael William “Mike” Krzyżewski, znany jako “Coach K”, trener olimpijskiej reprezentacji Stanów Zjednoczonych w koszykówce. Wicemarszałkami zostali: popularny kardiochirurg, specjalista kardiologii inwazyjnej prof. Ferdynand Leya (góral) z Koniówki oraz dr Jan Jaworski – działacz katolicki i społeczny. Królową Parady - Marlena Pierzchała 22-latka pochodząca ze Starego Sącza.


W paradzie wzięło udział 103 jednostki marszowe: szkół polonijnych, organizacji i stowarzyszeń, grup tanecznych, fundacji, motocyklistów i biznesów. Trybuna honorowa była na Daley Plaza, a trasa przemarszu wiodła ulicą Dearborn na odcinku od Lake do Van Buren. Ulice te były w biało - czerwonych barwach od flag polskich i strojów.

Parada 3 Maja to święto Polonii i Polaków za granicą. To krzewienie polskiej tradycji i kultury, szczególnie ważne w życiu Polonii w USA.

W sobotę 2 maja, już po raz 124. Polonia mogła pokazać całemu Chicago, jak obchodzono święto Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej na świecie po konstytucji amerykańskiej.

Każdego roku w paradzie uczestniczą tysiące osób. Tegoroczna parada wyjątkowo przemaszerowała nową trasą z powodu imprezy NFL Draft Town. Tego typu parady organizowane są od 1892 roku. Od lat zajmuje się tym Komitet Organizacyjny Parady działający przy Związku Klubów Polskich. W tym roku na czele z prezesem ZKP Janem Kopeć.

W paradzie 3 majowej wziął udział Związek Podhalan w Północnej Ameryce: przedstawiciele ZG Józef Cikowski - prezes, Zofia Bobak-Ustupska - wiceprezeska, Józef Zon-skarbnik, Józef Fryźlewicz- sekretarz protokołowy, Zdzisław Dorula-chorąży. Byli prezesi: Henryk Janik i Andrzej Gędłek, były marszałek - Stanisław Gil i były chorąży - Józef Pępek oraz były marszałek parady dr Bronisław Orawiec. Wielu przedstawicieli kół, poczty sztandarowe na czele ze sztandarem Związku Podhalan.

Zespoły: “Szkółka Pieśni i Tańca przy ZG ZPPA”, “Śiumni”, “Ślebodni w USA”, “Wanta”, muzykanci i “Klub Tatry”.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy uczestniczyli w pochodach.

W sobotę 2 maja odbyło się tradycyjne grylowanie w Shop & Save Market-Harlem w Bridgeview, gdzie była zaproszona cała Polonia. Spotkanie trwało od południa do późnych godzin wieczornych.

Po paradzie Szkółka Pieśni i Tańca przy ZG ZPPA wraz z muzykantami i Zarządem Głównym ZPPA udali się z występem do Shop & Save Market.

Serdeczne podziękowanie od Zarządu Głównego ZPPA na czele z prezesem Józefem Cikowskim, dla właścicieli Shop & Save Market za poczęstunek.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IIFalkon szklany IIFalkon szklany w postaci cylindra z lekko wklęsłymi ścianami, z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 35 cm, średnica 14 cm.
    170 zł
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    35 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.