PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Sierpień 2016 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Chicago

Wiadomości

Nieznany list ks. Tischnera

Poniedziałek, 15 sierpnia 2016 r.
Autor: Thaddeus V. Gromada, Ph.D.

Nieznany list ks. Tischnera„Polska jest tako, jakiś jest ty”. Najnowszy numer ukazującego się w USA „Tatrzańskiego Orła” (2/2016) publikuje list, jaki ks. Józef Tischner przysłał do redakcji latem 1988 r. Tischner dziękował w nim za życzliwe słowa pod jego adresem opublikowane na łamach pisma. W 1987 r. ks. Józef Tischner otrzymał Nagrodę Fundacji Alfreda Jurzykowskiego, przyznawaną twórcom pochodzenia polskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i nauki, i z tego powodu nazywanej „polskim Noblem”. Uroczystość wręczenia nagrody odbywała się w Nowym Jorku. Relację z niej zamieściło m.in. ukazujące się w Stanach Zjednoczonych pismo „Tatrzański Orzeł / The Tatra Eagle”. Wdzięczny za serdeczne słowa pod swoim adresem, ks. Tischner wysłał list z podziękowaniami do redaktora naczelnego „Orła” Jana W. Gromady. Treść listu opublikowana została w najnowszym numerze pisma.


Czytelnikom nie znającym góralskiej gwary wyjaśniamy, że „bausy” to gwarowe określenie bakobrodów (lub wąsów):

Moi Ostomili!

Trza by dziękować za porządkiem. Ale jagze tu porządek utrzymać, kie się telo myśli do głowy ciśnie?! Nopirwyj za artykuł w „Orle” o mojej personie, coście go napisali skróny nagrody, jakóm mi przyznali w Amaryce. No nie powiem… Jakby to pedzieć… Kie muzykant Zwyrtała z opowieści Tetmajera naloz sie w niebie i zacón grać, i kie janiołki zawołały „Isz, isz, jak to pięknie gra”, to sie Zwyrtale – jak pise Tetmajer – „bausy ziżyły”. Telo beł rod. No i nie skłamiem, ba prowde powiem: kiek cytoł to, coście o mnie napisali, to mnie to samo. Jesce mi się teroz iżom, kies e zboce.

Myślym se tez: jakby dać Wóm znać, ze o Wos cęsto zbacuje? I zrobiyłek tak. Miołek w Ludzimierzu kozanie w nocy, kie delegacja Amerykańskiego Związku Podhalan była hań z pielgrzymkom. I godołek to i owo. Godołek tyz o tym, co to jest Polska. Śpiwomy: „Jesce Polska nie zginęła, póki my żyjemy”. Godołek: „Polska jest tako, jakiś jest ty”. I wtedy zbocyłek se Wos, Wos i wielu takich, podobnych. I tych, co sóm w kraju, i tych, co sóm poza jego granicami. I godołek: „Pozdrówcie tu ode mnie Jana Gromade seniora i całóm jego rodzine. To dzięki takim, jak oni, jeszcze Polska nie zginęła”. Kazanie jest nagrane. Mo je probosc z Ludzimierza. Pewnie Wóm prześle. Cobyście wiedzieli, jak jest.

A co sie tycy tej sprawy, o wtoryj pisecie, to Wóm napisym przez przypowieść. Seł roz jedyn baca z jarmaku i niósł we worku na plecach psy. A co chwila strząsał tym workiem. I wte robił sie w środku strasny jazgot.. „E, cos tak bardzo trzęsiecie tymi psami?” „No jak ich spokojnie niese, to mnie gryzóm, a jak potrząsne, to sie gryzóm między sobóm i jo móm spokój”. Ale teroz, tak mi sie widzi, ze się trochę zmieniło. Baca se siod i głosko worek. A pieski krzycóm: „Cemuz to, baco, tamtego głoskacie, a mnie nie?”. Ale tak cy tak, na jedno wychodzi.

Ostomilsi moi. Przesyłóm Wóm trochę psiorki z polany. Scęść Wóm Boze!

Ks. Józef Tischner, Łopuszna, 18 VII 1988

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    90 zł
  • Spinka góralska XIVSpinka góralska XIVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyMuzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.